4. júna 2018

Porovnanie zárobkov podľa vzdelania: Zamestnanci s titulom majú nedostihnuteľný náskok už od nástupu do pracovného života.

Úroveň vzdelania je výrazným činiteľom, ktorý má vplyv na plat a platový progres zamestnancov počas celého života. Medzinárodný portál Paylab.com, ktorý vo svete zastrešuje mzdové portály, spravil analýzu v 13 európskych štátoch. Tá ukázala, že zamestnanci s vysokoškolským titulom predbehnú vo výške platu pracovníkov so strednou školou už ako absolventi. Tieto výsledky platia aj pre Slovensko, kde prebehla analýza z údajov zo mzdového portálu Platy.sk. Čítať ďalej »
2. mája 2018

Žilinský kraj má aktuálne tretiu najväčšiu ponuku práce. Uchádzači tu však vyhľadávajú menej časté pozície a to aj napriek tomu, že zarobia menej

Počet pracovných ponúk v Žilinskom kraji je tretí najvyšší na Slovensku. Problémom je, že ľudia chcú pracovať na iných pozíciách, ako ponúkajú firmy. Paradoxom je, že platy na pracovných miestach, na ktoré reagujú uchádzači najčastejšie, sú nižšie ako tam, kde firmy hľadajú novú pracovnú silu. Problémom môže byť nedostatok informácií o možnostiach zamestnania sa. Čítať ďalej »
19. apríla 2018

Novela o zverejňovaní platov väčšiu transparentnosť neprinesie, firmám však spôsobí komplikácie

Začiatok mája môže priniesť firmám, ktoré hľadajú nových zamestnancov, nové problémy. Do platnosti totiž prichádza novela, ktorá zamestnávateľom prikazuje uvádzať v každej pracovnej ponuke aj základnú zložku mzdy. Výrazný zásah do personálnej politiky firiem pritom prichádza práve v čase, keď má množstvo zamestnávateľov problém zohnať novú pracovnú silu. Čítať ďalej »
11. apríla 2018

Situácia na trhu práce sa opäť mení, počet reakcií na ponuky narastá. Do firiem posielajú životopisy aj zamestnaní

Rekordná miera nezamestnanosti, či ďalší rekord v počte ponúk na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku. Situácia na trhu práce spôsobila, že nájsť novú pracovnú silu je pre zamestnávateľov momentálne náročnejšie, ako tomu bolo niekoľko rokov dozadu. Profesia.sk však v súčasnosti vníma istý paradox. Počet reakcií na ponuky totiž počas posledných mesiacov začal opäť rásť. Čítať ďalej »