6. júla 2017

Hodnota absolventov na trhu práce rastie. Ich platové očakávania preto stúpajú rýchlejšie, ako predošlé roky

Firmy potrebujú zamestnancov stále viac, reakcie na ich pracovné ponuky však neustále klesajú. Uchádzačov na trhu práce je totiž stále menej. Aj z tohto dôvodu môžeme vnímať čoraz väčší dopyt po absolventoch. Tí si podľa údajov portálu Profesia.sk túto situáciu uvedomujú a ich mzdové očakávania minulý rok rástli rýchlejšie ako predošlé obdobia. Čítať ďalej »
20. júna 2017

Kto boduje na trhu práce najviac? Toto je rebríček najžiadanejších absolventov vysokých škôl

Zamestnávatelia azda ešte nikdy nečakali na príchod nových absolventov na trh práce tak netrpezlivo, ako je tomu v súčasnosti. Záujem o čerstvo doštudovaných uchádzačov o prácu oproti minulým rokom stúpa. Absolútne najžiadanejšími sú absolventi informatiky, strojárstva a ekonomiky. Ukázal to tradičný prieskum spoločnosti Profesia.   Čítať ďalej »
15. mája 2017

Stres na pracovisku? Ktoré stresové faktory berú zamestnancom spánok?

Pracovný stres ovplyvňuje spánok. Zamestnaní ľudia pod stresom spia kratšie. Zo štúdie pod názvom Stress in the Workplace vyplýva, že zamestnanci, ktorí pravidelne zvyknú spať počas pracovného týždňa menej ako 6 hodín denne, sa v oveľa väčšej miere sťažujú na stres v práci. Trápi ich predovšetkým zlé finančné ohodnotenie a veľký nápor povinností. Prieskum sa realizoval začiatkom roka 2017 v 11 európskych krajinách, vrátane Slovenska. Čítať ďalej »
7. marca 2017

Ženy na rovnakej pozícii zarábajú na Slovensku o 9 percent menej ako muži

Platové rozdiely medzi mužmi a ženami pretrvávajú a sú pálčivou témou takmer na celom svete. Podľa analýzy medzinárodného portálu Paylab, ženy zarábajú na rovnakých pozíciách v jednotlivých krajinách CEE v priemere o 2 až 11 percent menej ako muži. Na Slovensku je to 9 percentný rozdiel. V praxi by sa dali tieto rozdiely prekonať väčšou asertivitou žien v iniciovaní rozhovoru o plate v existujúcom zamestnaní a vyjednávaní výšky platu podľa aktuálnej trhovej hodnoty pozície zakaždým, keď si ženy hľadajú nové zamestnanie. Čítať ďalej »
21. februára 2017

Počas 8. ročníka veľtrhu Profesia days ponúknu zamestnávatelia tisícky voľných pracovných miest. Otvorí ho prezident Slovenskej republiky

Profesia organizuje už 8. ročník veľtrhu príležitostí Profesia days, ktoré sa tento rok uskutoční pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky, ministra práce i primátora mesta Bratislava. Dvojdňové podujatie sa tento rok uskutoční 1. 2. marca v Incheba Expo Bratislava. Vstup na veľtrh je pre všetkých uchádzačov úplne zadarmo. Pozrite sa spolu s nami na to, čo všetko prinesie tento ročník. Čítať ďalej »
7. februára 2017

Práca v zahraničí láka hlavne odborníkov a špecialistov

Ochota ľudí vycestovať za prácou do zahraničia je v krajinách strednej a východnej Európy pomerne vysoká. Iba traja z desiatich zamestnancov z tohto regiónu úplne vylučujú možnosť zárobku v zahraničí. Takmer polovica zamestnaných ľudí z regiónu CEE deklaruje, že by bola ochotná vycestovať za prácou do zahraničia či už na kratšiu dobu niekoľkých týždňov a mesiacov alebo na dlhšie obdobie. Na ponúkanú prácu sú však náročnejší. O prácu v zahraničí prejavujú záujem v oveľa väčšej miere muži ako ženy. Slováci spolu s Čechmi uprednostňujú skôr krátkodobé pracovné pobyty. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu Work Migration Abroad, ktorý realizoval platový portál Paylab.com v 11 krajinách strednej a východnej Európy na vzorke 35 476 respondentov. Čítať ďalej »
27. januára 2017

Slováci si zvolili firmy, ktoré považujú za Najzamestnávateľov a ocenili aj spoločnosti s najlepšími výberovými procesmi

Spoločnosť Profesia vyhlásila víťazov v ankete Najzamestnávateľ 2016 a udelila ocenenia za najlepšie výberové procesy RecruitRank Awards 2016. Pri oboch oceneniach rozhodovala verejnosť. Cieľom podujatia je priniesť reálny pohľad ľudí na Slovensku na to, ako vnímajú zamestnávateľov, ktorí dokážu osloviť svojim férovým prístupom k zamestnancom, ale aj kvalitnými výberovými procesmi. Čítať ďalej »
23. januára 2017

Ako sa vyvíjali platy zamestnancov na Slovensku v roku 2016?

Rast platov v roku 2016 bol na Slovensku najvýraznejší za posledných 6 rokov. Podľa analýzy portálu Platy.sk, kde si v roku 2016 porovnalo svoj plat viac ako 70 000 zamestnancov, vyplýva, že základný hrubý plat v roku 2016 rástol oproti roku 2015 o 4,8%. Priemerný základný plat za rok 2016 predstavoval sumu 920 EUR v hrubom. Čítať ďalej »
6. decembra 2016

Výška koncoročných odmien a 13 platov oproti vlaňajšku vzrástla o 10 %

Mnohí zamestnanci sa ku koncu roka tešia na vyššie výplatné pásky, ktoré zohľadňujú odmenu nad rámec základnej mesačnej mzdy za celoročné úsilie a výkony v práci. Podľa portálu Platy.sk, v roku 2016 vzrástla priemerná výška 13. platu ako aj koncoročných odmien oproti minulému roku približne o 10 percent. Zároveň sa tiež zvýšil podiel ľudí, ktorí sa môžu týmito benefitmi pochváliť. Čítať ďalej »