28. septembra 2021

Databáza životopisov: 9 tipov, ako ju využiť naplno

Databáza životopisov môže byť vaším skvelým pomocníkom. Môžete ju využiť na vyhľadávanie vhodných kandidátov na otvorené pozície, získanie prehľadu o voľných uchádzačoch na trhu práce či vytvorenie poolu kvalifikovaných kandidátov. Pripravili sme tipy, ktoré vám s ňou uľahčia prácu.

1. Buďte pri hľadaní nového kolegu proaktívni

V databáze životopisov od Profesie máme okolo 70 000 aktívnych životopisov uchádzačov, ktorí si prácu hľadajú aktívne aj pasívne. Je to užitočný nástroj, ktorý sa vám hodí, či už na priame kontaktovanie vhodných kandidátov alebo na to, aby ste si urobili prehľad dostupných kandidátov vo vašom odvetví na trhu práce.

Prezeranie anonymizovaných profilov je pre registrované firmy na Profesia.sk bezplatné.

2. Uchádzači, ktorí spĺňajú vaše kritériá

Ak sa vám 70 000 životopisov zdá veľa, nemajte obavy. V rámci databázy máme viaceré filtre, vďaka ktorým si jednoducho zobrazíte iba kandidátov, ktorí zodpovedajú vašim požiadavkám. Filtrovať môžete podľa kraja, druhu pracovného pomeru, pozície či podľa toho, ako dlho sú životopisy v databáze zverejnené.

Na presnejší výber máme k dispozícii rozšírené vyhľadávanie. Takto si môžete životopisy filtrovať aj podľa vzdelania, znalostí, platu, vodičského preukazu, praxe či iných kritérií.

TIP: Zaujímajú vás finančné požiadavky kandidátov na konkrétnej pozícií alebo v konkrétnom regióne? Platový report od Platy.sk vám pomôže s nastavením platového rozmedzia tak, aby bola vaša pracovná ponuka konkurencie schopná.       

databáza životopisov

3. Naučte sa vyhľadávať efektívne

Na vyhľadávanie v databáze životopisov môžete použiť aj filtrovanie na základe kľúčového slova. Slúži na to horné vyhľadávanie. V prvom políčku môžete zadať pozíciu, odvetvie alebo akékoľvek kľúčové slovo. V políčku vedľa si zvolíte lokalitu. Vyberať môžete krajinu, kraj alebo okres.

Do vyhľadávania môžete zadať jeden alebo viacero výrazov. Aby sa vám výsledky vyhľadávania zobrazili podľa vašich predstáv, pozrite si, ako funguje vyhľadávanie podľa viacerých výrazov.

databáza životopisov

4. Označte si svojich favoritov

Uchádzačov, ktorí vás v databáze zaujmú si môžete jedným klikom zaradiť do vášho výberového konania. Stačí, keď v profile uchádzača kliknete na „pridať do mark konania“. Mark je nástroj na prácu s uchádzačmi, ktorý je po novom prístupný pre všetkých registrovaných klientov. Nájdete ho po prihlásení do vašej Firemnej zóny na Profesia.sk, v sekcii Vaši uchádzači v marku.

databáza životopisov

5. Dostávajte vhodných uchádzačov priamo na e-mail

Nestrácajte čas a majte prehľad o najčerstvejších uchádzačoch v databáze. Nechajte si nové vyhovujúce životopisy posielať každé ráno na váš e-mail. Kliknite v databáze na tlačidlo „zasielať životopisy e-mailom“, vyberte si kritériá, ktoré sú pre vás dôležité a nastavte e-mailovú adresu.

TIP: Pri výbere kritérií sa zamerajte iba na požiadavky, ktoré sú pre vás nevyhnutné. Ak ich zadáte príliš veľa, môže sa stať, že prídete o zaujímavých kandidátov. Šikovní zamestnanec sa mnohé úkony dokáže naučiť počas zaškoľovania alebo samotného výkonu práce.     

6. Aktuálne životopisy

Denne do databázy pribúdajú nové alebo aktualizované životopisy. Po vytvorení životopisu na Profesii sa uchádzačov pýtame, o akú prácu a v akej lokalite majú záujem a či si želajú, aby sa ich životopis zobrazoval zamestnávateľom. Máme tak presné informácie, ktoré zvyšujú kvalitu výsledkov vyhľadávania. Životopis, ktorý je v databáze nečinný 3 mesiace, je automaticky odstránený, kým si ho kandidát znovu neaktualizuje.

7. Neaktuálneho uchádzač môžete nahlásiť

Ak sa vám stane, že oslovíte s ponukou práce kandidáta z databázy, ktorý si už prácu nehľadá, môžete nám ho nahlásiť. Naši kolegovia na oddelení podpory zákazníkom overia stav uchádzača. Ak sa potvrdí, že si prácu už nehľadá, kredit, ktorým ste si otvorili jeho kontaktné údaje, vám vrátime.

8. Kvalitnejšie životopisy

Od septembra sme pre uchádzačov spustili úplne nový, moderný formulár životopisu na Profesii. Poskytne tak uchádzačom lepší zážitok z výroby životopisu a zároveň je navrhnutý tak, aby sme skvalitnili údaje v databáze životopisov.

databáza životopisov

9. A čo GDPR?

Uchádzači dávajú súhlas ešte pred vytvorením životopisu na Profesia.sk za účelom sprístupnenia životopisu v databáze pre obchodných partnerov so zámerom ponúknutia vhodnej práce. Uchádzačov z databázy Profesia teda môžete osloviť s pracovnou ponukou (avšak nemôžete im posielať marketingové ponuky). Ak si kontakt odkryjete, ale uchádzača o prácu nekontaktujete, vzniká vám oznamovacia povinnosť voči osobe, ktorej kontakt ste si odkryli.

Pár základných informácií o databáze životopisov od Profesie

Databáza životopisov je pre registrovaných klientov Profesie bezplatná v anonymizovanej podobe. Môžete si prezerať profily uchádzačov alebo použiť filtre a zobraziť si takých, ktorí spĺňajú vaše požiadavky. Následne uvidíte zoznam anonymizovaných kandidátov s informáciami ako prax, hľadaná pozícia, bývalí zamestnávatelia, bydlisko a lokalita, v ktorej si kandidát prácu hľadá.

Môžete si zobraziť aj kompletný životopis kandidáta, avšak bez osobných a kontaktných informácií.

Ak chcete kandidáta kontaktovať, na odokrytie kontaktných údajov budete potrebovať kredity. 1 kredit = 1 odokrytý kontakt. Platnosť kreditov je 12 mesiacov odo dňa zakúpenia. Výhodnejšie je zakúpiť si kredity v balíkoch.

Mám záujem o CV balík