20. januára 2020

Konferencia Trh práce – Ako sa pripraviť na krízu, ktorá (ne)prichádza?

Postihne očakávaná kríza trh práce už tento rok? Ako sa na ňu pripraviť a je vôbec potrebné sa na ňu pripraviť? To sú otázky, ktoré posledné dva roky riešia nielen ekonómovia a riaditelia firiem. Ekonomická situácia krajiny sa dotýka aj trhu práce.

Trh práce na Slovensku za posledné roky prekvital. Zvyšoval sa počet voľných pracovných pozícií a dosiahli sme historicky najnižšiu úroveň nezamestnanosti. Samozrejme stále sú regióny, v ktorých situácia nie je ideálna, stále je však lepšia, ako to bolo pred piatimi rokmi. Na druhej strane nízka nezamestnanosť spôsobila nepriaznivejšiu situáciu pre firmy, kedy bolo reálne cítiť úbytok uchádzačov na trhu práce. Od roku 2015 sa postupne znižoval priemerný počet reakcií na jednu pracovnú ponuku. Situácia vyvrcholila v rokoch 2017 a 2018, kedy na jeden pracovný inzerát zareagovalo približne 14, 5 uchádzačov. V roku 2019 bola situácia iná, počet reagujúcich uchádzačov na pracovné ponuky sa zvýšil.

To môžeme vnímať aj ako náznak toho, že situácia na trhu sa mení. Otázne je, či sa mení tak drasticky, aby sme plný dopad recesie pocítili už tento rok. Aká je aktuálna situácia a čo čaká trh práce po voľbách v roku 2020 sú hlavné témy konferencie Trh práce.

Situáciu na trhu práce v kontexte obáv z krízy, ako aj to, akým firmám sa z pohľadu recruitmentu darí viac, a ktorým menej, zhodnotí Ivana Molnárová, CEO Profesie. Vladimír Kaštier, Senior manager Ernst & Young celú situáciu otočí a pozrie sa na ňu z pohľadu príležitosti. Dozviete sa tak, aké kroky podniknúť, aby ste z krízy vyťažili to najlepšie. Výnimočný kúsok si pripravil Tomáš Janotík, Head of Analytics Profesia, ktorý predstaví unikátnu štúdiu a odhalí koľko stojí lojalita zamestnancov. Výsledky ukážu ako prebieha boj o udržanie zamestnanca, za koľko sú zamestnanci ochotní prijať konkurenčnú ponuku a či existujú benefity, ktoré ich vo firme udržia.

Ivana Molnárová - CEO Profesia
Ivana Molnárová
CEO Profesia, s.r.o.
Vladimír Kaštier - EY
Vladimír Kaštier
Senior Manager EY
Tomáš Janotík - Profesia
Tomáš Janotík
Head of Analytics, Profesia, s.r.o.
Andrea Čuleplová - TaylorWessing
JUDr. Andrea Čupeľová
TaylorWessing e|n|w|c advokáti s.r.o.

Ďalšia významná udalosť, ktorá čaká Slovensko už koncom februára sú parlamentné voľby. Zástupcovia štyroch popredných politických strán (SMER, PS/Spolu, Za ľudí a SAS) v priamej diskusii a z prvej ruky predstavia svoj volebný program a riešenia pre trh práce, zamestnanosť a podnikateľské prostredie.

Záverečný blok konferencie sa bude venovať téme z legislatívno-mzdovej oblasti. Konkrétne znenie a obsah si vyberú sami účastníci konferencie, podľa toho, čo ich aktuálne najviac zaujíma. Pri vypĺňaní prihlášky môžete zahlasovať za témy poradenstvo v oblasti daní a účtovníctva, legislatívne zmeny či ako poraziť korupciu.

Konferencia Trh práce sa uskutoční 28. januára 2020 v hoteli Sheraton, so začiatkom od 13:00. Program a spíkrov si môžete pozrieť na stránke www.konferenciatrhprace.sk.Ak si chcete rezervovať vstupenku, môžete tak urobiť tu: Rezervovať vstupenku