15. decembra 2020

Rok personalistov v karikatúrach

Karikatúra je prehnané alebo skreslené zobrazenie osoby alebo javu. Forma umenia, ktorá je ako stvorená na zobrazenie každodenného pracovného života, do ktorého treba vniesť trochu nadhľadu. Preto sa Profesia spojila s jedným z top karikaturistov Shootym a už viac ako 10 rokov spoločne prinášajú kalendáre do vašich kancelárií.

Prvý nápad pozrieť sa na pracovný život s humorom vznikol v roku 2006 a vtedy sa zrodil aj prvý Profesia kalendár so Shootyho karikatúrami pre rok 2007. Vďaka jeho úspechu a pestrosti pracovného života, táto spolupráca trvá už viac ako 13 rokov. A keďže máme za sebou ťažký rok, trochu odľahčenia nám padne vhod.

Zapátrali sme v archívoch a vybrali tie najlepšie obrázky, ktoré vyjadrujú, ako prežívali personalisti a ľudia z HR rok 2020.

Home office is the new office, alebo ako sa práca z domu stala viac ako benefitom

Väčšina ľudí otvorila svoje domáce kancelárie na prelome marca a apríla. Našťastie boli zamestnávatelia k mnohým ústretoví a najväčším trendom v domácom dizajne sa tak pre rok 2020 stal zapožičaný kancelársky nábytok.

rok personalistov, shooty, jún 2009

Profesia kalendár: jún 2009

Flexibilný pracovný čas dostal nový rozmer

Logická úloha: máme tu dva pracovné dni z pohľadu dvoch kolegov v rámci jedného oddelenia. Jeden kolega má rodinu a deti, druhý kolega je nezadaný a má mačku. Priraďte pracovný deň ku kolegovi:

A: budíček o 5:00, vybaviť najnutnejšie pracovné veci, zobudiť deti, zobudiť partnera / partnerku, posadiť deti do domácich učebných lavíc, zabrániť deťom, aby vám vošli na meetingy, obed, práca, zabaviť deti, práca ísť na čerstvý vzduch, urobiť úlohy, navariť, práca.

B: budíček o 9tej, práca, lov obedu, práca, čerstvý vzduch alebo cvičenie, hodinový telefonát s kamošom, 15 minútový telefonát s mamkou, online drinky s priateľmi.

rok personalistov, Shooty, Profesia

Profesia kalendár: máj 2014

Nový skill: Microsoft Teams a Zoom specialist

Neexistuje človek pracujúci na HR, ktorý by neabsolvoval meeting na diaľku. Na to malé svetielko vedľa kamery na nootebooku sme pozerali častejšie ako do očí šéfovi. Microfost Teams, Slack či Zoom nahradili Facebook či Instagram. A keď už sme pri tých aplikáciách, používa ešte niekto vôbec Skype?

rok personalistov, shooty, profesia

Profesia kalendár: jún 2008

Dovidenia teambuildingy

Notifikácia v kalendári bliká, je čas vytiahnuť tú najlepšiu teplákovú súpravu, ak ste muž stačia aj čisté trenky a tričko. Nalejte si pohár vína a z chladničky vytiahnite vopred pripravenú syrovo klobáskovú misu. Všetko je k dokonalosti pripravené na online vianočný večierok.

Teambuildingy dostali tento rok červenú a na spoločné lyžovačky, chaty, turistiky, večere a tancovačky zostali iba spomienky.

rok personalistov, shooty, profesia

Profesia kalendár: február 2019

Ako nájsť tímového ducha online?

Máme pre vás pár tipov, ako udržať tímového ducha a tímovú spoluprácu v čase korony. Majte spoločný chat. Majte spoločný chat bez šéfa. Urobte si virtuálny tímový meeting k rannej káve a zapnite kameru. Nič kolektív nezblíži viac, ako keď sa kolegyne navzájom uvidia bez make-upu.

rok personalistov, shooty, profesia

Profesia kalendár: november 2016

Neplánované plánovanie

Aj vaše tohtoročné plánovanie často vyzeralo ako plánovanie na vláde? Práca z domu a korona vírus priniesli nové situácie, ako keď vám plánované veci naruší karanténa, plánovaný meeting naruší neposednosť a potreby dieťaťa, alebo keď svoj časový harmonogram upravujete podľa toho, kedy príde kuriér. Človek mieni, korona mení.

rok personalistov, shooty, profesia

Profesia kalendár: december 2016

Bussiness casual nadobudol doslovný význam

Výhody práce z domu sme pocítili aj v šatníku. Obleky a kostýmy sme vymenili za pyžamá a teplákové súpravy. Vďaka video pohovorom môžeme konečne vziať bussiness casual doslovne a obliecť si sako k teplákom, blúzku k pyžamovým nohaviciam a kravatu k trenírkam.

rok personalistov, shooty, profesia

Profesia kalendár: január 2009

Keď už zo skúseností viete, aké šance budú mať vaše deti na trhu práce

Aj vaše deti sa spoliehajú na vaše vedomosti z druhého stupňa základnej školy? Priznajte, koľkokrát ste potajomky googlili Pascalov zákon, Tálesovu kružnicu či ako usporiadať skameneliny podľa jednotlivých geologických ér.

rok personalistov, shooty, profesia

Profesia kalendár: február 2008

Kto tento rok nehľadal schopného ITčkára, akoby na trhu práce ani nebol

V roku 2020 IT odvetvie obsadilo 3. miesto v počte zverejnených pracovných ponúk. ITčkárov však bolo už aj predtým na trhu práce nedostatok a tento rok si z ponúk ešte viac mohli vyberať programátori, IT konzultanti, IT analytici, softvéroví inžinieri, IT špecialisti na technickú podporu a ďalší, ktorí svoju prácu babkám vysvetľujú len ako prácu na počítači.

rok personalistov, shooty, profesia

Profesia kalendár: február 2014

Mnohí uchádzači zásadne menili svoju kariéru

Tento rok bol špecifický aj počas pracovných pohovorov. Možno sa vám častejšie stávalo, že na pozíciu Account managera sa hlásil človek, ktorý predtým staval bazény alebo si kulisár hľadal prácu vo výrobe. Doba je však ťažká a mnohí ľudia hľadali prácu tam kde bola, častokrát aj na úkor toho, čo ich baví a v čom majú skúsenosti.

rok personalistov, shooty, Profesia

Profesia kalendár: august 2007

Váš nový najlepší priateľ – kuriér

Aj v časoch najprísnejšieho lockdownu ste sa s týmto človekom mohli stretávať. Nikdy vás nenechal v štichu a nikdy neprišiel s prázdnymi rukami. Videli ste ho viackrát ako vašu rodinu či blízkych. Vďaka za kuriérov.

rok personalistov, shooty, profesia

Profesia kalendár: júl 2009

Najlepší vianočný darček pre personalistu? Výkonnejšia wifi

Práca z domu so sebou priniesla výdavky, s ktorými sme ešte na začiatku roka vôbec nepočítali. Nemáme síce žiadne oficiálne štatistiky, ale môžeme s istotou povedať, že tento rok vzrástol počet ľudí, ktorí investovali do svojho internetového pripojenia. A to nehovoríme o ďalších zvýšených výdavkoch na elektrinu, vodu, kávu či toaletný papier.

rok personalistov, shooty, profesia

Profesia kalendár: december 2019

Úprimná radosť na návrat do kancelárie

Kedysi sme sa tešili na víkend, home office a čas strávený doma. Teraz sa tešíme, kedy sa z domáceho budeme opäť môcť vrátiť do kancelárií, zasadačiek, spoločných miestností, kuchyniek či na obedy. Veríme, že to bude čím skôr.

rok personalistov, shooty, profesia

Profesia kalendár: december 2014