Firmy pridali za polrok viac ako 100-tisíc ponúk. Predošlý rekord prekonali o viac ako tretinu

26. júla 2022

Prvý polrok 2022 priniesol na pracovný portál Profesia.sk viac ako 115-tisíc pracovných ponúk. Situácia je naozaj výnimočná. Doterajší rekord bol prekonaný o viac ako 30-tisíc inzerátov.

Až doteraz platilo, že za prvú polovicu roka uverejnili firmy najviac pracovných ponúk ešte v roku 2019. Vtedy išlo o takmer 85-tisíc inzerátov pre uchádzačov o zamestnanie. Tento rekord prekonali zamestnávatelia v roku 2022 o viac ako tretinu.

Spomedzi vyše 115-tisíc pracovných ponúk bolo takmer 40 percent v Bratislavskom kraji. Za ním nasleduje trnavský, nitriansky a trenčiansky región. Najmenej ponúk zaznamenala Profesia v Prešovskom kraji.

Najviac príležitostí pre ľudí so strednou školou

Väčšina pracovných ponúk na Slovensku vyžaduje stredoškolské vzdelanie. Najväčšia časť, takmer 37 percent, uvádzala požiadavku na maturitu, ďalších necelých 24 percent inzerátov bolo vhodných pre ľudí, ktorí mali aspoň stredoškolské vzdelanie bez maturity.

Spomedzi ponúk, ktoré požadovali od ľudí stredoškolské vzdelanie, evidoval najväčší pracovný portál na Slovensku najmä príležitosti v obchode, vo výrobe, v administratíve, doprave či v IT.

Uchádzači mali k dispozícii najviac ponúk na predavačov a predavačky, administratívnych pracovníkov a pracovníčky či operátorov a operátorky výroby.

Čím vyššie požiadavky na ľudí, tým náročnejší nábor

Rekordný počet pracovných ponúk je výbornou správou pre uchádzačov. Hľadanie nových príležitostí je z tohto dôvodu jednoduchšie. Naopak, situácia nie je priaznivá pre špecialistov ľudských zdrojov.

Údaje portálu Profesia.sk potvrdzujú, že čím vyššie sú požiadavky zamestnávateľov, tým náročnejšie je hľadanie novej pracovnej sily. Na jednu pracovnú ponuku, ktorá požadovala stredoškolské vzdelanie, zareagovalo počas prvého polroka 2022 v priemere 12,3 uchádzača. V prípade inzerátov, ktoré požadujú univerzitné vzdelanie, je situácia z pohľadu firiem horšia. Na takéto pracovné ponuky sa v priemere ozve menej ľudí. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka to bolo 5,8 uchádzača na ponuku.

Najviac ľudí s vysokou školou potrebujú v IT

Informačné technológie, ekonomika, financie a účtovníctvo a manažment. Toto sú sektory, ktoré priniesli počas prvého polroka 2022 zatiaľ najviac pracovných príležitostí, ktoré boli vhodné pre ľudí s vysokoškolským vzdelaním.

Medzi ponukami, ktoré požadujú univerzitné vzdelanie, sú najmä pozície ako programátor a programátorka, finančný analytik a analytička či administratívny pracovník a pracovníčka.

Vysoký počet pracovných ponúk prichádza na najväčší pracovný portál aj v júli. Zamestnávatelia uverejnili do 24. dňa už viac ako 22-tisíc pracovných ponúk. To naznačuje, že aktuálna ponuka by mohla prekonať aj doteraz najúspešnejšie júlové čísla. Vlaňajší rekord priniesol na Profesiu vyše 26-tisíc inzerátov.

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová

+421917697726

nikola.richterova@profesia.sk

Napísala Nikola Richterová
Hodnotenie článku
One moment, please...

Please wait while your request is being verified...

One moment, please...

Please wait while your request is being verified...

One moment, please...

Please wait while your request is being verified...