Dopyt škôl po nových zamestnancoch neklesol. Naopak, počet pracovných ponúk dosiahol rekord

10. septembra 2020
3 min

Slovenské školy a školské zariadenia uverejnili počas leta viac pracovných ponúk ako vlani. Ukazuje to analýza portálu Edujobs.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia. Množstvo inzerátov počas leta 2020 dokonca vytvorilo nový rekord za 7-ročnú históriu portálu.

Od júna do konca augusta bolo na portáli Edujobs.sk uverejnených takmer 2 200 pracovných ponúk, prostredníctvom ktorých hľadali školy pedagogických zamestnancov.

Pracovný portál, na ktorom môžu školy uverejňovať inzeráty úplne zadarmo, eviduje oproti minulému roku výrazný nárast. Počas leta išlo o najvyšší počet ponúk za 7-ročnú históriu Edujobs.sk. Stalo sa tak aj napriek pandémii.

Zvýšený záujem ľudí je najmä pri neučiteľských pozíciách

Koronavírus výrazne ovplyvnil trh práce a mieru nezamestnanosti. Zmeny, ktoré nastali spôsobili, že na ponuky práce reaguje viac ľudí. Táto skutočnosť platí aj pre školstvo. Problémom však môže byť, že záujem stúpol výrazne iba pri nepedagogických pozíciách. Kým minulý rok zareagovalo na 1 takúto ponuku práce v priemere 12 ľudí, dnes je to 20.

Pri učiteľských pozíciách je nárast záujmu menej výrazný. Vlani v priemere platilo, že na jeden učiteľský inzerát práce zareagovalo šesť uchádzačov, dnes je to takmer deväť.

Na vrchole rebríčka záujmu uchádzačov pozícia upratovačky

Kým školy každoročne zvyšujú svoj dopyt po nových pedagógov, na vrchole rebríčka v záujme ľudí skončila pozícia upratovačky.

V TOP 5 záujmu uchádzačov skončili tiež vychovávatelia, pedagogickí asistenti, ekonómovia a angličtinári na stredných školách.

Nárast pri vybraných pozíciách

Jeden z dôvodov, prečo počet inzerátov stúpol medziročne až o 42 percent je aj súčasná iniciatíva ministerstva školstva, ktorá má zabezpečiť do škôl nových zamestnancov na pozície pedagogických asistentov, špeciálnych pedagógov, školských psychológov a sociálnych pedagógov.

Čísla portálu Edujobs.sk ukazujú, že dopyt škôl po nových zamestnancov na tieto profesie výrazne stúpol.

Školy potrebujú najmä učiteľov ZŠ a MŠ

Mimo národného projektu je zo strany škôl najväčší  záujem o učiteľov 1. stupňa základných škôl, vychovávateľov učiteľov materských škôl.

Spomedzi regiónov ja najviac ponúk v Bratislavskom kraji. Z celkovej ponuky ide až o 40 percent. Najvyšší dopyt tu portál eviduje najmä v okresoch Bratislava IV, II a III. Za Bratislavským krajom nasleduje trnavský, košický a prešovský región.

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Školstvo