Leto 2020 na Slovensku potrebuje menej brigádnikov ako sme zvyknutí. To prináša enormný záujem o jednotlivé ponuky

5. augusta 2020
3 min

Letná sezóna je tento rok iná ako tie predošlé. Kým počas minulých rokov hľadali zamestnávatelia výpomoc  na pracovnom portáli Profesia.sk už v apríli, tento rok v tomto období ešte často ani nevedeli, či letná sezóna bude. Ponuky na brigády neskôr predsa len prišli. Je ich však omnoho menej ako predošlé roky.

Od apríla do konca júla 2020 uverejnili zamestnávatelia na pracovnom portáli Profesia.sk 4176 ponúk na dohodu. Oproti roku 2019 ide o výrazný prepad. Vlani išlo o 9242 inzerátov.

Najvýraznejší rozdiel bol citeľný najmä v apríli. Počas minulých rokov išlo z pohľadu počtu letných brigád o jeden z najsilnejších mesiacov. Rok 2020 priniesol na portál Profesia.sk iba necelých 500 ponúk. V porovnaní s číslom z vlaňajška ide zhruba iba o pätinu.

Počet ponúk na dohodu sa však postupne zvyšuje. V júli išlo o 1331 pracovných príležitostí.

Veľká konkurencia medzi záujemcami

Záujemcov o brigády pred letom býva často viac ako počas iných mesiacov. Získanie zaujímavej brigády je však aktuálne omnoho zložitejšie. Menej ponúk totiž spôsobilo, že sa výrazne zvýšil počet priemerných reakcií na ponuku.

Kým v roku 2019 platilo, že od apríla do konca júla zareagovalo na jednu ponuku na dohodu v priemere zhruba 25 záujemcov. Tento rok počet stúpol až na 68 uchádzačov.

Pri TOP pozíciách záujemcovia „súperia“ s ďalšou stovkou uchádzačov

V roku 2020 reagovali záujemcovia o prácu na dohodu najčastejšie na pozíciu telemarketingového pracovníka. Na jeden takýto pracovný inzerát poslalo životopis v priemere až 205 uchádzačov.

Medzi najobľúbenejšími sú najmä pozície v marketingu, administratíve či v cestovnom ruchu.

Najviac ponúk je v obchode či gastre

Zamestnávatelia hľadajú počas leta 2020 najviac pracovníkov na dohodu na pozície predavača a pokladníka. Priemerná ponúkaná mzda tu predstavuje zhruba 4,20 eura na hodinu.

Spomedzi jednotlivých odvetví si brigádnici vedia zarobiť najlepšie v oblasti vzdelávania. Ponuky práce na dohodu pri lektoroch či doučovateľoch uvádzajú priemernú mzdu 8,80 na hodinu.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Brigády