Nízke ruské platy sú na tom po vojne ešte horšie. Operátor výroby tam zarobí 4-krát menej ako na Slovensku

17. marca 2022

Ako sa zmenila hodnota platov voči euru v Rusku za necelý mesiac? Analýza medzinárodného portálu Paylab.com informuje ako zasiahla padajúca hodnota rubľa ľudí na konkrétnych pozíciách a ako vyzerajú tieto zárobky v porovnaní s krajinami V4.

Ruské priemerné platy boli oproti európskym výrazne nižšie už pred vojnou na Ukrajine. Mzdové rozdiely sa pritom aktuálne výrazne prehĺbili. Ukazuje to analýza medzinárodného portálu Paylab.com, ktorý sleduje priemerné platy v rôznych štátoch sveta. Portál patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Prepad rubľa

Hodnota rubľa je dnes výrazne nižšia ako pred vojnou a ruské finančné trhy sa po uvalených sankciách dostali do chaosu. Burza cenných papierov zostáva zatvorená a jej otvorenie by mohlo hodnotu rubľa ešte viac prepadnúť. Čo to znamená pre ruský ľud?

Ak by sa ruskí zamestnanci a zamestnankyne rozhodli zameniť si svoju výplatu na eurá, dostali by dnes až o zhruba štvrtinu menej ako pred vypuknutím vojny na Ukrajine.

Oslabenie národnej meny možno sledovať aj v Českej republike, Poľsku a Maďarsku.

Ako sa zmeny prejavili pri operátoroch výroby?

Priemerný plat ruského výrobného operátora predstavoval ešte 20. februára 367 eur v hrubom. Po vojne sa jeho hodnota prepadla takmer o 100 eur. Keď sme priemerný plat ruského operátora v rubľoch zmenili na eurá 14. marca, dostali sme sa k hodnote iba 270 eur v hrubom.

Platy ruských operátorov výroby sú dnes až štyrikrát nižšie, ako je priemerný plat týchto zamestnancov na Slovensku. Priemerná hrubá mzda u nás predstavuje podľa Platy.sk 1144 eur v hrubom.

Oproti obdobiu pred vojnou na Ukrajine si pohoršili aj naši susedia patriaci do Vyšehradskej štvorky. Fakt, že spomedzi spoločenstva vidíme najvyššie priemerné zárobky v Českej republike, však tieto okolnosti nezmenili.

Zárobky administratívnych zamestnancov a zamestnankýň

Podobné platy ako výrobná pracovná sila majú v Rusku aj ľudia na pozícii sekretár/ka. Kým pred vojnou išlo v prepočte o 365 eur, dnes je to už iba 268 eur v hrubom.

Ako vyzerá porovnanie platov v informačných technológiách?

Java programátor alebo programátorka v Rusku zarábal/a pred vojnou v prepočte takmer 1000 eur v hrubom. Hodnota mzdy sa tak v Európe za krátky čas prepadla až o 263 eur hrubom a dnes predstavuje len 732 eur.

Nízke priemerné platy a následný obrovský prepad rubľa izolujú ruské obyvateľstvo od zvyšku sveta. Skutočnosti poukazujú na to, že ruským pracovníkom a pracovníčkam sa do budúcna výrazne komplikujú možnosti na zahraničné nákupy, cestovanie mimo krajiny alebo napríklad vyhliadky na štúdium v zahraničí.

Portál Paylab.com patrí do portfólia spoločnosti Profesia a zastrešuje platové portály v rôznych krajinách Európy, Ázie a Afriky. Analýza neukazuje zmeny výšky platov, ktoré dostávajú pracovníci a pracovníčky každý mesiac, ale zníženie ich hodnoty voči euru vďaka zmeneným konverzným kurzom.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísal Nikola Richterová
#Platy #Ukrajina