Plat uvádza 1 zo 7 inzerátov. Zverejnený plat pritom znamená viac kandidátov

27. októbra 2014
3 min

Plat uvedený priamo v inzeráte je na Slovensku skôr výnimka. Vo všeobecnosti však platí, že ak je v pracovnej ponuke uvedený ponúkaný plat, reaguje viac ľudí. Iba v niektorých kategóriách platí opak. Priamo v pracovnej ponuke na portáli Profesia.sk má uvedený plat, či už jeho základnú výšku, priemernú hodnotu alebo možné rozpätie, iba 15% inzerátov.

Keď vidia uchádzači plat, koľko budú na inzerovanej pozícii zarábať, väčšinou to záujem o ponuku zvyšuje. Priemerný počet reagujúcich kandidátov na ponuku bez uvedeného platu je 37. Počet reagujúcich na ponuky s uvedeným platom je pritom 43.

Najčastejšie uvádzajú plat v pomocných prácach

Najviac pracovných ponúk, kde uchádzač nájde aj zverejnený ponúkaný plat, je v kategórii pomocné práce, kde ich je 37%. Plat tiež zverejnia firmy približne v tretine ponúk, ak obsadzujú pozície do služieb. Vo výrobe je to štvrtina ponúk, ktoré uvádzajú ponúkaný plat.

Tabuľka:  Kategórie, kde zadávatelia najčastejšie uvádzajú ponúkaný plat

Odvetvia, kde zamestnávatelia najčastejšie uvádzajú ponúkaný plat, 2014

Zdroj: Profesia.sk

Naopak najmenej časté je nájsť plat zverejnený pri ponukách do telekomunikácií, farmácie alebo do pozícií v kategórii právo a legislatíva.

Tabuľka:  Kategórie, kde menej ako desatina ponúk má zverejnený plat

Odvetvia, kde zamestnávatelia najmenej uvádzajú ponúkaný plat, 2014

Zdroj: Profesia.sk

Uviesť plat pomáha

Z údajov pracovného portálu Profesia.sk vyplýva, že keď firma v pracovnej ponuke zverejní, koľko bude uchádzač po prijatí zarábať, zareaguje na ponuku viac ľudí.

Počet reagujúcich vďaka zverejneniu platu v inzeráte najviac stúpne pri ponukách do štátnej správy, výrobe a leasingu. Pri štátnej správe mali ponuky v prípade, že uviedli plat, až dvakrát viac kandidátov ako bez uvedenia platu. Napriek tomu práve pri týchto pozíciách sa plat uvádza iba v 6% inzerátov.

Tabuľka:  Kategórie, v ktorých uvedenie platu najviac zvýši záujem

Odvetvia, v ktorých uvedenie platu najviac zvýši záujem

Zdroj: Profesia.sk

Nie pre všetky pracovné pozície platí, že ak kandidát vidí výšku svojho budúceho platu, je to pre neho lákadlom. V kategóriách ako sú poisťovníctvo, personalistika, ekonomika či účtovníctvo so zverejnením výšky platu počet uchádzačov klesol.

Napísal Tím Profesia
#Platy #Pracovné ponuky