Platové pomery v roku 2022: Desatina Slovákov nemala ani 850 eur v hrubom

16. januára 2023
4.5/5
3 min

Iba štipka Slovákov narába mesačne s čistým platom nad 1860 eur. Ako zarábajú najlepšie platení ľudia v Bratislave a ako v kraji s najnižšími mzdami? Najnovšia analýza si posvietila na platové pomery na Slovensku v roku 2022.

Najhoršie platená desatina Slovákov a Sloveniek zarobila vlani menej ako 840 eur v hrubom. Ak si predstavíme, že človek nemá deti a uplatňuje si nezdaniteľnú časť mzdy, tak títo ľudia zarábali v čistom menej ako 662 eur. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Naopak, najlepšie zarábajúca desatina Slovákov mala na výplatnej páske viac ako 2550 eur v hrubom. Ak ľudia vlani nemali deti a uplatňovali si výhodu nezdaniteľnej časti, podľa mzdovej kalkulačky zarobili nad 1861 eur v čistom.

Porovnanie regionálneho stropu a spodku

Najlepšie a najhoršia platená vrstva ľudí sa na Slovensku výrazne líši najmä podľa regionálneho zaradenia. Portál Platy.sk dlhodobo informuje, že kým najvyššie platové pomery sú u nás v bratislavskom regióne, tie najnižšie nájdeme v Prešovskom kraji.

Kým najlepšia platená desatina ľudí v Prešovskom kraji zarába viac ako 1770 eur, v prípade zamestnancov v bratislavskom regióne je to 3-tisíc eur. To je o zhruba 70 percent viac.

Ako vyzerá platový medián v regiónoch?

Celoslovenský platový medián predstavoval v roku 2022 presne 1350 eur v hrubom. To znamená, že presná polovica z nás mala základnú mzdu nižšiu ako toto číslo.

Porovnanie mediánov v jednotlivých krajoch ukazuje výrazný rozdiel medzi hlavným mestom a zvyškom Slovenska. V Bratislave a okolí zarobila iba polovica zamestnancov pod 1650 eur v hrubom.

Po regióne hlavného mesta vidíme najvyšší medián v Košickom, Trnavskom a Žilinskom kraji.

Čím vyššie vzdelanie, tým vyššie rozdiely

Pri zamestnancoch, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, sú regionálne rozdiely v mnohých prípadoch ešte výraznejšie. Iba polovica ľudí mala vlani v Bratislavskom kraji nižší základný plat ako 1890 eur v hrubom. V Prešovskom kraji však medián predstavuje len 1200 eur v hrubom.

Analýza z dielne portálu Platy.sk zároveň informuje, že pri stredoškolskom vzdelaní bez maturity sú regionálne rozdiely o čosi nižšie.

Údaje potvrdzujú, že ak má človek vo svojom regióne nižšie kvalifikovanú prácu, odchod za rovnakou pozíciou do rozvinutejšieho regiónu mu nemusí priniesť výrazne vyšší plat.

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

Napísala Nikola Richterová
Hodnotenie článku