15. januára 2019

Priemerná mzda pokorila hranicu 1000 eur. Iba štvrtina Slovákov má plat nad 1251 eur

Priemerný základný plat bol v roku 2018 podľa Platy.sk po prvý raz vyšší ako 1000 eur. Mzdy Slovákom rástli o čosi pomalšie, ako tomu bolo v roku 2017. V porovnaní s predošlými obdobiami však vidíme druhý najvyšší rast.

Čísla na výplatných páskach Slovákov narástli medziročne v priemere o 55 eur v hrubom. Ukazuje to analýza mzdového portálu Platy.sk. Priemerný základný plat v roku 2018 vôbec po prvý raz prekonal hranicu 1000 eur.

1035. Taká bola priemerná mesačná základná mzda v roku 2018. Oproti roku 2017 je to nárast o 5,6 percenta. Napriek tomu, že platy stúpali o čosi menej, ako v roku 2017, v porovnaní s predošlými obdobiami je to druhý najvyšší nárast.

Iba štvrtina Slovákov má plat nad 1251 eur

Rozdelenie Slovákov do jednotlivých platových skupín prezrádza, že menšina Slovákov zarába lepšie ako 1251 eur v hrubom.

Najhoršia platená desatina Slovákov má plat nižší ako 605 eur v hrubom. Naopak, najlepšie platená desatina Slovákov zarába lepšie ako 1648 eur v hrubom.

Najviac rástli platy v Trenčíne a Žiline

Platy rástli medziročne najviac v Trenčianskom a Žilinskom kraji. V oboch prípadoch narástla priemerná základná mzda o 6,9 percenta.

Najmenej rástol plat v Prešovskom kraji. Bohužiaľ tento región má zároveň najnižšiu priemernú mzdu na Slovensku.

Rozdiel medzi Bratislavou a Prešovom je extrémny

Porovnanie zamestnancov v Bratislavskom a Prešovskom kraji ukazuje obrovskú priepasť medzi platmi. Kým základný plat do 650 eur v hrubom majú v bratislavskom regióne iba zhruba 3 percentá ľudí, v Prešove a okolí je to takmer štvrtina.

Ak sa pozrieme na plat nad 2-tisíc eur v hrubom. V Bratislavskom kraji sa k takémuto číslu na výplatnej páske dostane viac ako desatina zamestnancov. V prešovskom regióne sú to iba necelé dve percentá ľudí.

Na úplnom chvoste je upratovačka, či pomocná sila do kuchyne

Pozícia upratovačky bola v minulom roku najhoršie platenou na Slovensku. Priemerná základná mzda predstavovala 515 eur v hrubom.

V kategórii najhoršie platených pozícií skončila ešte pomocná sila do kuchyne, poštový doručovateľ, opatrovateľ a osobný asistent či sanitár.

Najlepšie platenú pozíciu treba hľadať v IT

Keď sa pozrieme na najlepšie platené pozície mimo vrcholového manažmentu, tak nie je veľkým prekvapením, že na prvom mieste je IT povolanie. Priemerný základný plat IT architekta je 2889 eur v hrubom, čo je a ž o 179 percenta viac ako celoslovenská priemerná mzda.

Prvú päťku najlepšie platených povolaní tvorí ešte pilot, advokát, IT projektový manažér a daňový poradca.

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: [email protected]