Spomedzi krajín strednej a východnej Európy najvyššiu výplatnú pásku majú top manažéri v Prahe a Bratislave

14. novembra 2016
4 min

Hlavné mestá strednej a východnej Európy sa za posledné desaťročia stali perspektívnym lákadlom pre zahraničné investície. Medzinárodné a lokálne firmy ponúkajú v metropolách šikovným ľuďom spravidla vyššie platy ako je priemer v krajine. Značné rozdiely naprieč CEE sú aj v odmeňovaní vrcholových manažérov. Medzinárodný prieskum platov Paylab v septembri 2016 analyzoval platy vrcholového manažmentu v 9 krajinách regiónu za posledných 12 mesiacov a zistil, že najvyššiu výplatnú pásku majú top manažéri v Prahe a Bratislave.

Platy v hlavných mestách sú vyššie aj o tretinu oproti priemeru v krajine

Práca v hlavných mestách je vždy platovo výhodnejšia, pričom platové zvýhodnenie je o 20 až 30 percent vyššie oproti priemeru v krajine. Spomedzi sledovaných krajín v strednej Európe zamestnanci najlepšie zarábajú v Bratislave, kde sa priemerný hrubý plat pohybuje na úrovni 1 400 eur.  Belehrad sa ocitol na chvoste rebríčka spomedzi sledovaných hlavných miest, keďže ľudia tam zarábajú v priemere 736 eur v hrubom.

ts_graf_salary_comparison_cee_sk_finalPlaty TOP manažérov sú najvyššie v Prahe – dosahujú až trojnásobok priemerného zárobku v meste

Čo sa týka platov vrcholových manažérov prieskum sleduje priemer v hlavných mestách za top manažérov všetkých typov spoločností, či už podľa veľkosti firmy alebo odvetvia a v platoch sú zarátané aj prípadné odmeny a bonusy. Spomedzi sledovaných krajín najviac zarábajú šéfovia v Prahe, kde je priemerná hrubá výška ich mzdy 3980 eur, čo je skoro trojnásobok priemerného zárobku v Prahe. V Českej republike sú spomedzi sledovaných štátov najväčšie rozdiely medzi priemernými platmi v meste a výplatami top manažérov.

Druhou krajinou, kde sa vo vedení firiem najviac zarába, je Bratislava s priemerom 3702 eur, čo je o 2,6 viac ako priemerný plat v meste. Treťou metropolou je Záhreb s priemerom 3131 eur, pričom toto mesto skončilo v rebríčku najlepšie zo sledovaných balkánskych krajín. Štvrtá priečka patrí Budapešti s 3036 eurami.

Najmenšie vertikálne rozdiely v platoch sú v Pobaltí 

Čo s týka Pobaltia, najmenej si nájdu na výplatnej páske vedúci pracovníci v litovskom Vilniuse, kde sa čiastka pohybuje len okolo 1567 eur netto. O niečo lepšie sú na tom kolegovia v lotyšskej Rige, kde je top manažment odmeňovaný v priemere 1610 eurami netto. Spomedzi troch pobaltských štátov sa vo všeobecnosti najlepšie zarába v estónskom Talline, kde top manažéri zarábajú v priemere 201 1 eur netto. Zaujímavosťou je, že v pobaltských krajinách sú spomedzi sledovaných krajín najmenšie vertikálne rozdiely medzi priemerným platom v meste a zárobkom top manažmentu. Plat vedenia sa rovná v priemere len  1,7 násobku priemerného platu v meste. Pre porovnanie, na Balkáne v mestách Záhreb, Sarajevo a Belehrad zarába top manažment približne 2,5 násobok viac ako priemer v meste. Najviac, až trojnásobok priemeru v meste, zarábajú top manažéri v už spomínanej Prahe.

O prieskume

Paylab je medzinárodná platforma pre prieskum platov, ktorá zbiera informácie o zárobkoch a bonusoch zamestnancov na rôznych pracovných pozíciách. Do prieskumu platov TOP manžérov bolo zahrnutých 9 hlavných miest a to: Belehrad (Srbsko), Bratislava (Slovensko), Budapešť (Maďarsko), Praha (Česká republika), Riga (Lotyšsko), Sarajevo (Bosna a Hercegovina), Tallinn (Estónsko) , Vilnius (Litva) a Zahreb (Chorvátsko).

 

Napísal Tím Profesia
#Platy #Prieskum