Trh práce v pozitívnych číslach: Aktuálna ponuka predbehla (nielen) rok 2019

10. mája 2021
3 min

Najväčší portál na Slovensku hlási pozitívne čísla. Analýza Profesie informuje, že máme za sebou najúspešnejší apríl za posledných šesť rokov. Situáciu ovplyvnilo uvoľnenie opatrení.

Viac ako 23-tisíc pracovných ponúk neevidovala Profesia ani v apríli 2019, ani 2018, ale ani v roku 2017 či 2016. Posledné obdobie prinieslo na pracovnom trhu pozitívny vývoj.  

Oproti minulému roku stúpol počet ponúk na takmer trojnásobok. Apríl 2020 bol po príchode pandémie na Slovensko mesiacom s najnižším počtom pracovných inzerátov.

Rok 2019 prekonávame už posledné štyri týždne

Za posledné dva kalendárne týždne uverejnili zamestnávatelia na Profesii od pondelka do nedele vždy viac ako 6-tisíc pracovných ponúk. Takéto počty nových pracovných príležitostí sme nevideli ani v rovnakom období v roku 2019, keď svet pojem koronakríza ešte nepoznal.

Vyššie čísla, ako bolo v spomínanom roku 2019, eviduje Profesia už posledné 4 kalendárne týždne.

Informačné technológie vystriedal obchod a výroba

Kým prvý štvrťrok uverejnili firmy najviac pracovných ponúk v IT, v apríli bolo najviac inzerátov v obchode a vo výrobe. 

Zamestnávatelia uverejnili za posledný mesiac 4185 pracovných inzerátov v obchode, 3980 vo výrobe a 3420 v informačných technológiách.

Uvoľnenie opatrení prebralo aj odvetvie cestovný ruch, gastro a hotelierstvo, kde pracovný portál zaznamenal v apríli 933 pracovných ponúk. To je o 320 inzerátov viac ako za celý prvý štvrťrok tohto roka. V januári išlo iba o 171, vo februári o 184 a v marci o 258 pracovných ponúk.

Akých ponúk je aktuálne najviac?

Zamestnávatelia ponúkajú aktuálne najviac pracovných možností na operátorov a operátorky výroby. 

Najväčšia časť ponúk požaduje maturitné vzdelanie. Spomedzi inzerátov, ktoré zamestnávatelia uverejnili v apríli, išlo až o 37 percent.

 

 

 

Spoločnosť Profesia uverejňuje novinky z trhu práce v súčasnej mimoriadnej situácii pravidelne. Sprístupnili sme  COVID 19 Recruitment Report, ktorý je dostupný na covid.profesia.sk. Ide o týždenné údaje o počtoch nových pracovných ponúk na portáli Profesia.sk. Údaje sú aktualizované každý pondelok o ďalší ukončený týždeň. Ide o pomôcku, ktorá môže urýchliť tok informácií medzi našou spoločnosťou, zamestnávateľmi, médiami a mnohými ďalšími.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce