28. marca si pripomíname Deň učiteľov. Prácu pedagógov si v dnešnej mimoriadnej situácii vážime o čosi viac

26. marca 2020
3 min

Práca učiteľov či vychovávateľov je paradoxne vnímaná viac teraz, keď sú zatvorené školy. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, ako je toto dôležité povolanie oceňované v porovnaní s inými zamestnancami na Slovensku.

Deň učiteľov prichádza v roku 2020 práve vtedy, keď majú všetky slovenské školy a školské zariadenia zatvorené brány. Mimoriadna situácia preniesla starostlivosť o deti a žiakov takmer výlučne do rúk rodičov, pre ktorých ide často o veľkú záťaž. Tento jav môže v spoločnosti podporiť debaty o dôležitosti práce pedagógov. Analýza portálu Platy.sk rozoberá, ako je toto dôležité povolanie oceňované v porovnaní s inými zamestnaniami na Slovensku.

Plat učiteľa s vysokou školou je nižší ako plat maturanta

Analýza porovnávala priemerné základné mzdy s údajmi o tabuľkových platoch z ministerstva školstva. Ukazuje sa, že medzi nástupnými mzdami učiteľov a iných zamestnancov na trhu práce sú značné rozdiely.

Základný plat začínajúceho zamestnanca s maturitou predstavuje v priemere 924 eur v hrubom. Táto suma je vyššia ako je nástupný plat učiteľa/ky základnej či strednej školy s vysokoškolským vzdelaním. Mzda podľa tabuliek ministerstva predstavuje v tomto prípade 915 eur v hrubom.

Najnižší nástupný pedagogický plat je aktuálne vo výške 738,5 eur v hrubom. Takáto mzda čaká napríklad začínajúcich vychovávateľov/ky alebo učiteľov/ky materských škôl s maturitou.

Nie v každom regióne sú učitelia podhodnotení

Analýza z dielne Platy.sk však pripomína veľké regionálne rozdiely na Slovensku, ktoré však tabuľkové platy pedagógov neberú do úvahy. Je teda veľký rozdiel, ak nástupný plat učiteľa porovnávame v hlavnom meste alebo napríklad v Prešovskom kraji.

prešovskom regióne predstavuje nástupný plat zamestnanca s vysokoškolským titulom 2. stupňa v priemere 912 eur v hrubom. Začiatočnícke platy učiteľov sú tu takmer na tej istej úrovni.

Absolútne priepastný rozdiel môžeme sledovať v Bratislavskom kraji. Priemerný nástupný plat zamestnanca s vysokoškolským titulom 2. stupňa tu predstavuje až 1351 eur v hrubom.

Regionálne rozdiely môžu prinášať na platy pedagógov rozličné pohľady. Kým v Bratislave je plat stredoškolského učiteľa/ky s desaťročnou praxou na úrovni platu kuriéra/ky, v Prešove sa dá mzda učiteľa/ky na základnej škole s 5 ročnou praxou prirovnať mzde na odborných pozíciách ako je napríklad inžinier kvality.

Porovnávanie konkrétnych povolaní tiež ukázalo, že priemerný plat predavača/ky v Trnave je o takmer 100 eur vyšší ako plat vychovávateľa/ky.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Korona #Platy #Školstvo