Školy potrebujú stále viac nových ľudí. Počet uchádzačov je však každým rokom kritickejší

27. marca 2019
3 min

Analýza portálu Edujobs.sk ukazuje, že slovenské školstvo sa dostáva do stále väčších problémov. Dopyt po nových zamestnancoch totiž neustále narastá. Počet uchádzačov naopak poklesol.

Portál Edujobs.sk spustila spoločnosť Profesia ešte v roku 2013. Ide o priestor, na ktorom môžu školy a školské zariadenia zaradené do siete bezplatne hľadať nových zamestnancov . Čísla z posledných rokov prezrádzajú, že kým dopyt po nových ľuďoch výrazne rastie, práca v slovenskom školstve pre uchádzačov až tak atraktívna nie je.

Viac pracovných príležitostí každý rok

V roku 2018 uverejnili slovenské školy 4446 pracovných ponúk. Oproti roku 2015 tak stúplo toto číslo na takmer trojnásobok.

Školy majú pritom záujem nielen o učiteľov. Z uvedeného čísla v roku 2018 bolo 2572 ponúk na učiteľské pozície, zvyšok tvorili ponuky na pozície ako kuchár, školník a podobne.

Čísla z roku 2019 pritom nasvedčujú, že dopyt po nových ľuďoch v súčasnosti zďaleka neutícha. V období od 1. januára do 15. marca 2019 bolo uverejnených 655 pracovných ponúk, pričom v prípade 372 z nich išlo o učiteľské pozície.

Nezáujem pracovať v slovenskom školstve

Bohužiaľ, v súčasnosti sa ukazuje, že viac pracovných príležitostí v školstve neprináša tiež väčší záujem uchádzačov o tieto pozície. Práve naopak. V roku 2015 zareagovalo na jednu pracovnú ponuku na Edujobs.sk v priemere takmer 16 uchádzačov. Dnes sa počet priemerných reagujúcich ľudí zúžil na 6.

Ešte horšie čísla pritom vidieť pri učiteľských pozíciách. V roku 2018 zareagovalo na jednu pracovnú ponuku na učiteľskú pozíciu v priemere približne 5 ľudí, v roku 2019 sú to už len približne 4 uchádzači.

Problém sa týka stále viac škôl

Skutočnosť, že pracovné ponuky uverejňuje stále viac škôl, nasvedčuje tomu, že problém s novou pracovnou silou sa netýka iba vybraného počtu školských zariadení.

Minulý rok uverejnilo pracovné ponuky po prvý raz viac ako tisíc škôl. Za necelé tri mesiace v roku 2019 už ide o 342 takýchto zamestnávateľov. Skutočnosť, že „sezóna“ hľadania nových ľudí v školstve ešte len príde nasvedčuje, že počet zariadení môže tento rok opäť stúpať.

Školy hľadajú najmä počas letných prázdnin

Portál Edujobs.sk tiež pozrel na to, v ktorých mesiacoch hľadajú školy nových ľudí. Ukazuje sa, že v prípade uverejňovania pracovných ponúk v školstve sú každý rok rovnaké trendy.

Školy tak počas každého roka pridávali najviac pracovných ponúk v júni. Za týmto mesiacom nasleduje august a máj.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Školstvo #Trh práce