Zamestnávatelia v pridávaní nových ponúk jemne poľavili. Netýka sa to obchodu, kde počet inzerátov enormne rastie

19. marca 2020
3 min

Koronavírus priniesol na slovenský trh práce zmeny doslova zo dňa na deň. Analýza najväčšieho slovenského pracovného portálu Profesia.sk mapuje zmeny za posledné dni. Kým počet pracovných ponúk všeobecne jemne klesol, počet inzerátov na pozície predavačov či pokladníkov enormne rastie.

4 426. Toľko pracovných ponúk pridali zamestnávatelia na najväčší pracovný portál Profesia.sk minulý týždeň. Oproti predošlému týždňu ide o pokles o približne 800 inzerátov. V porovnaní s týždňom od 24. februára do 1. marca však môžeme vidieť, že zmena nie je až taká výrazná.

Zamestnávatelia pritom pridávajú nové ponuky práce aj tento týždeň. Od pondelka 16. marca do stredy 18. marca bolo pridaných takmer 1600 nových pracovných inzerátov.

Na to, aby sa firmy nebáli pokračovať v potrebných náboroch nových ľudí, predstavila spoločnosť Profesia tento týždeň video pohovory. Využitie takýchto online možností môže firmám eliminovať riziko, že po prerušení náborov prídu o kvalitných uchádzačov. Video pohovory pomôžu aj uchádzačom, ktorí sú aktuálne bez práce a spoliehali sa na to, že si čo najskôr nájdu nové zamestnanie. Zrušené pohovory môžu byť v dnešnej situácii problém aj pre ľudí, ktorí sú vo výpovednej lehote a spoliehali sa na to, že si počas tejto doby nájdu inú prácu.

Vysoký počet pracovných ponúk do obchodu

Avizovaný pokles v počte ponúk sa aktuálne vôbec netýka obchodu. Naopak počty inzerátov v tomto odvetví enormne rastú. Analýza Profesie ukazuje nárast najmä na pozíciách predavač, pokladník a dokladač tovaru.

Kým v týždni od 24. februára do 1. marca bolo uverejnených 679 pracovných ponúk na tieto tri pozície, minulý týždeň už išlo o takmer tisíc nových inzerátov. Trend pritom pretrváva aj v tomto týždni, keď portál od pondelka 16. do stredy 18. marca evidoval 435 nových inzerátov na tieto pozície.

Za posledné 2 týždne bolo najviac ponúk na predavača a pokladníka

Predavač a pokladník. Tieto dve pozície inzerovali zamestnávatelia najviac v týždni od 9. do 15. marca.

Rovnaké dve pozície kraľovali najinzerovanejším pozíciám aj počas prvých troch dní tohto týždňa.

Dopyt po uchádzačoch sa zvyšuje, ich odozva je však nižšia

Predavač bol najinzerovanejšou pozíciou za posledné dva týždne. Minulý týždeň išlo o 479 ponúk.

Môžeme však vidieť, že enormný záujem o nových predavačov tiež znížil priemerný počet reakcií na ponuku. Aktuálne však stále platí, že na najväčšom pracovnom portáli zareaguje na jednu pozíciu predavača v priemere 10 uchádzačov.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce