Dovolenku navyše u nás poskytuje len 15 percent firiem, v Česku je podiel dvojnásobný

19. júla 2023
5/5
3 min

Dni dovolenky nad rámec zákona sú jedným z najžiadanejších benefitov a práve v letnom období zamestnancov najviac tešia. Analýza portálov Platy.sk a Platy.cz ukázala, v akých odvetviach ju poskytujú firmy Slovákom najčastejšie, aj porovnala, ako sú na tom naši susedia z Česka, kde je tento benefit rozšírenejší.  

Hoci z prieskumu Profesie vyplynulo, že pre zamestnancov sú dovolenkové dni nad rámec zákona štvrtým najdôležitejším benefitom, na základe dát z portálu Platy.sk ich reálne majú Slováci k dispozícii len v 15 percentách firiem a je to až 13. najčastejšie poskytovaný benefit. V Českej republike poskytuje možnosť využiť dovolenku navyše takmer 32 percent spoločností a podľa údajov z portálu Platy.cz je to siedmy najčastejší benefit. 

Najčastejšie je extra dovolenka k dispozícii v oblasti bankovníctva 

Dáta z Platy.sk a Platy.cz ukazujú, že top 10 oblastí, v ktorých firmy najčastejšie poskytujú dovolenku nad rámec zákona, sú v oboch krajinách podobné. U nás sú na čele rebríčka spoločnosti, ktoré pôsobia v sektore bankovníctva a peňažníctva, kde ide až o takmer polovicu firiem, konkrétne 47 percent. V Česku vedú poradie firmy pôsobiace v oblasti poisťovníctva, 51 percent z nich má medzi benefitmi práve dovolenku navyše. Takmer rovnaký výsledok má u našich susedov aj sektor bankovníctva.  

Najväčšia vzorka respondentov bola v prípade oboch krajín z IT sektora, na Slovensku si užijú voľné dni navyše v 27 percentách firiem, u susedov v 37 percentách. Naopak, veľmi zriedkavo poskytujú u nás aj v Česku dovolenkové dni navyše svojim zamestnancom hotely, reštaurácie či bary a tiež spoločnosti pôsobiace v poľnohospodárstve.

V Prahe tretina firiem, v Bratislave 22 percent 

Jediným krajom, v ktorom na Slovensku poskytuje dovolenku nad rámec zákona viac ako 20 percent spoločností, ktoré tam pôsobia, je podľa dát z portálu Platy.sk Bratislavský kraj. Konkrétne v našom hlavnom meste je to čosi vyše 22 percent firiem. Keď to porovnáme s českou metropolou, tam tento žiadaný benefit môžu využiť zamestnanci tretiny spoločností. V Karlovarskom kraji, kde je v Česku najnižší podiel firiem, ktoré ponúkajú extra dovolenkové dni, je percento stále vyššie ako v Bratislavskom kraji. 

Dovolenka navyše však nie je jediným možným spôsobom, ako poskytnúť zamestnancom viac dní voľna. Ďalšou možnosťou sú aj voľné dni, ktoré sú hradené vo výške napr. 80 percent mzdy.  

Audio nahrávka pre médiá:

Kontakt pre médiá:

Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk

Napísala Lubica Melcerova
Hodnotenie článku