Kolektív zložený z rôznych národností je bezpochyby obohacujúcou skúsenosťou, ktorá prináša mnoho výhod. Vyznačuje sa rôznorodými zručnosťami, odlišným prístupom, či iným premýšľaním nad riešeniami. V neposlednom rade však personalistom umožňuje hľadať tých najlepších špecialistov po celom svete. Ako z tímu zloženého z viacerých kultúr vyťažiť maximum?
Sedí váš medzinárodný tím na jednom pracovisku, alebo sa naopak stretávate výhradne online? Aj v prípade, že sú členovia roztrúsení naprieč svetom, je dôležité, aby sa každý z nich cítil rovnocenne a rešpektovane. Každá z foriem spoluprác medzinárodného tímu si však vyžaduje mierne odlišný prístup. V článku sme sa podrobne pozreli na obe z nich.
Ak pracuje váš medzinárodný tím na jednom pracovisku a stretáva sa osobne, množstvo problémov sa rieši samo. Kultúrne, jazykové aj názorové rozdiely sú oživujúcim prvkom, ak sa ich darí dobre riadiť. Vedenie medzinárodného tímu má preto okrem obvyklých zásad aj svoje vlastné pravidlá.
Niektorí členovia tímu sa môžu cítiť menejcenne napríklad kvôli slabšej jazykovej kompetencii, nedostatku odvahy, či kvôli akejkoľvek forme inkluzivity.
Kolegovia z rôznych častí sveta majú rôzne návyky, spôsoby riešenia problémov, či štýl komunikácie. Kľúčové preto je podporovať otvorenú komunikáciu v tíme, kde sa nič nenecháva nevypovedané.
Rôzne kultúry, online komunikácia, časové rozdiely. To všetko prispieva k možnej vyššej miere omylov, vzájomného nepochopenia či nežiadanej straty času.
Globálny tím ste postavili preto, že má výhody. Stojte pevne za názorom, že odlišnosť obohacuje, a povzbudzujte hrdosť kolegov na ich kultúru.
Rôzne kultúry odlišne pracujú s mocou, jej prejavmi a požiadavkami. Ako manažér musíte mať s kolegami vyjasnené, čo očakávajú oni od vás a vy od nich.
Ak máte tím rozmiestnený v rôznych krajinách, alebo dokonca svetadieloch, je situácia v niečom ľahšia a v niečom náročnejšia. Neriešite osobné trenice, ktoré pramenia z odlišných pracovných či spoločenských zvykov. Online komunikácia však prináša svoje vlastné výzvy. Čo je teda dobré si postrážiť?
Ľudia využívajú najrôznejšie komunikačné a pracovné nástroje. Zistite, ktoré z nich používa najviac kolegov, a ktoré sa najlepšie hodia pre vaše projekty.
Kolegovia rozmiestnení po celej planéte môžu mať vzájomne veľký časový posun. Nájdite si vhodnú online časomieru (napríklad stránku timeanddate.com) a nastavte si v nej miesta, kde kolegovia pracujú. Kedykoľvek tak môžete vidieť, koľko hodín je práve u nich.
Vaši spolupracovníci sa možno nikdy osobne nestretnú. Tým dôležitejšie, ale aj zložitejšie je na diaľku udržiavať tímového ducha. Využite na to každú príležitosť.
Tipy na neformálne stretnutia:
Zaujímajte sa o osobný život kolegov, gratulujte si k narodeninám či iným významným príležitostiam. Zdieľajte spolu zážitky z dovoleniek.
Využite príležitosti, ako sú slávnosti a sviatky krajín, kde kolegovia pracujú. Požiadajte ich, aby vám povedali niečo o svojej vlasti či jej kultúre.
Usporiadajte spoločné súťaže, turnaje či kolaboratívne výzvy. Vymyslite si dobročinný projekt, ktorého sa môžete všetci zúčastniť alebo ku ktorému sa môžete pridať.
Náboženské, spoločenské a kultúrne zvyky v krajinách kolegov môžu narúšať bežný workflow. Preto je dobré mať o nich prehľad a počítať s nimi vopred.
Preverte si s vaším právnym oddelením, aké legislatívne pravidlá pre vašich kolegov zo zahraničia platia, a dbajte na ich dodržiavanie.