Aké je postavenie zamestnancov prvej línie v porovnaní s národnou priemernou mzdou? Zo 16 pozícií sú na tom lepšie iba lekári, vojaci, policajti a hygienici

8. júna 2020
4 min

Vrchná sestra zarobí so všetkými príplatkami takmer toľko, ako je celková priemerná mzda na Slovensku. Ich české kolegyne sú na tom o čosi lepšie. Mesačne si prilepšia o 16 percent viac, ako je národný priemer. Čísla portálu Platy.sk a ďalších mzdových webov pod záštitou Paylab.com, ukázali, aké je postavenie zamestnancov prvej línie z pohľadu platov. Na podporu diskusie o mzdách dôležitých pracovníkov sú teraz komplexné mzdové analýzy pre záujemcov zadarmo.

Portál Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia, sleduje priemerné mzdy na konkrétnych pozíciách na Slovensku už 13 rokov. Ľudia si tu môžu zadarmo porovnať svoj plat a získať užitočné informácie o priemerných mzdách na konkrétnych pozíciách.

V prípadoch, že majú zamestnanci alebo zamestnávatelia záujem o komplexné analýzy platov, môžu si túto službu zakúpiť. Web Platy.sk teraz sprístupňuje svoje vzácne dáta pre 16 pozícií prvej línie. K analýzam sa preto dostane každý. Portál chce takto zvýšiť informovanosť a povedomie o platoch zamestnancov, ktorí sú pre nás v mimoriadnych situáciách absolútne kľúčoví.

Na priemerný plat dosiahnu iba štyria

Spomedzi 16 pozícií zarábajú nadpriemerne iba lekári, vojaci, policajti a hygienici.

Najnižšie priemerné platy majú opatrovatelia seniorov a sanitári. V oboch prípadoch ide o nižšiu sumu ako 800 eur v hrubom, pričom ide o menej ako 60 percent z celkovej priemernej mzdy.

Odlišné postavenia v rôznych krajinách

Postavenie lekára z pohľadu platov je na Slovensku podobné ako v Českej republike. Horšie sú na tom Maďari a Poliaci.

Spomedzi lepšie platených zamestnancov na Slovensku vidíme najvýraznejšie medzinárodné rozdiely pri hygienikoch. Kým u nás ide o povolanie s nadpriemernou mzdou, v ostatných krajinách V4 majú zamestnanci mzdu nižšiu ako je celkový priemerný plat v tamojšom národnom hospodárstve.

Zamestnanci s nižšími platmi majú lepšiu pozíciu v Česku

Keď sa pozrieme na pracovníkov prvej línie zo spodku príjmovej tabuľky, môžeme vidieť, že na Slovensku majú títo ľudia horšie postavenie ako v susednej Českej republike. Napríklad opatrovatelia seniorov dosiahnu u nás len na 57 percent priemerného platu. V Česku je to 74 percent.

Portál Platy.sk ponúka dva druhy analýz. Analýza, ktorá je určená uchádzačom, rozoberá čísla, ktoré môžu pomôcť ľuďom zistiť nielen to, akú mzdu možno očakávať na danom mieste, ale zároveň získať informácie o tom, aké sú rozdiely v platoch, ak ide o firmu súkromnú či štátnu, ako na mzdu vplývajú okresy a mnoho ďalšieho.

Druhá analýza je určená pre zamestnávateľov. Ide o komplexné informácie o tom, aké mzdy očakávajú ľudia na daných miestach, sledovanie konkurencie, benefitov a ďalších faktorov, ktoré môžu zamestnávateľom pomôcť inšpirovať sa, k zlepšovaniu spokojnosti svojich ľudí. V oboch prípadoch platí, že analýzy sú dostupné zadarmo pri všetkých 16 pozíciách.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Korona #Platy