Preferujú zamestnávatelia vykonávanie práce v kancelárii alebo nastala zmena? Ako sa aktuálne vyvíja počet ponúk s čiastočným alebo úplným home office?

31. mája 2022
5/5
6 min

Kým pred pandémiou iba niekoľko firiem poskytovalo svojim zamestnancom možnosť, aby pracovali z domu, uplynulé dva roky zmenili fungovanie väčšiny spoločností. Z dát najväčšieho pracovného portálu Profesia.sk vyplýva, že v tomto roku narástol počet ponúk, ktoré ponúkajú uchádzačom o zamestnanie čiastočnú prácu z domu. Zamestnávatelia ponúkajú aj prácu na diaľku, týka sa však väčšinou vysokošpecializovaných IT pozícií.

Na portáli Profesia.sk zamestnávatelia v súčasnosti publikujú 603 ponúk práce na diaľku, v rámci ktorej zamestnanec nemusí prichádzať na pracovisko a pridelené úlohy vykonáva len v domácich podmienkach. Narastá aj podiel inzerátov ponúkajúcich čiastočný home office, teda kombináciu práce z domu a aktivít vykonávaných v kancelárii. Momentálne ich portál Profesia.sk eviduje 2 729 a tvoria jedenásť percent zo všetkých aktuálnych ponúk práce. Home office sa počas posledných dvoch rokov udomácnil aj v ponuke firemných benefitov.

Príležitosti bez nutnosti prísť na pracovisko – práca na diaľku

Niektorí zamestnávatelia nevyžadujú, aby pracovník vykonával svoju prácu na určenom mieste. Svoje úlohy si tak zamestnanci môžu splniť v domácich podmienkach alebo na akomkoľvek zvolenom mieste. V prípade, ak sa potrebujú spojiť s kolegami, môžu to urobiť cez online prostredie. V porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka počet takýchto pracovných ponúk na portáli Profesia.sk stúpol, a to o 0,4 percenta. Celkovo bolo v tomto roku inzerovaných viac než 4 600 ponúk s úplným home office, aktuálne je otvorených približne 600 takýchto pozícií.

Vývoj počtu pracovných ponúk práce na diaľku v rámci všetkých inzerovaných ponúk

Profesia - podiel počtu pracovných ponúk na diaľku 2022

Na ktorých pozíciách a v akých odvetviach vám ponúknu prácu na diaľku?

Ponuky práce na diaľku sa vyskytujú najmä pre úzko špecializované pozície. Najviac takýchto pracovných príležitostí zamestnávatelia na portáli Profesia.sk ponúkajú pre softvérových inžinierov/ky, Java programátorov/ky, frontend programátorov/ky, backend programátorov/ky, Javascript programátorov/ky či na iných IT pozíciách.

TOP 10 pozícií

Profesia - TOP 10 pozícií s prácou na diaľku

Úplný home office poskytujú zamestnávatelia najčastejšie v sektore informačných technológií, v telekomunikáciách, v rámci zákazníckej podpory, v marketingu či v oblasti ľudských zdrojov.

TOP 10 odvetví

Profesia - TOP 10 odvetví s úplným home officom

Kombinácia práce z domu a v kancelárii

Medzi zverejnenými pracovnými príležitosťami na portáli Profesia.sk sa objavujú aj ponuky na čiastočný home office. Zamestnávatelia sa v tomto prípade s kandidátmi dohodnú, koľko dní budú vykonávať prácu v domácich podmienkach a aký čas strávia v office. Čiastočný home office spája v sebe niekoľko benefitov: flexibilitu, šetrí zamestnancom čas, potrebný na presun do kancelárie, zároveň ich však nepripraví o sociálne kontakty s kolegami. Zamestnávatelia majú možnosť označiť vo svojich inzerátoch hybridnú prácu od februára tohto roku. Podiel ponúk s čiastočným home officom od tohto obdobia kontinuálne rastie. V tomto roku firmy ponúkli už viac než 11-tisíc miest hybridnej formy práce. Aktuálne je zverejnených viac než 2 700 takýchto pracovných príležitostí.

Vývoj počtu pracovných ponúk na čiastočný home office

Profesia - vývoj počtu pracovných ponúk hybridná práca

Pozície na čiastočný home office najmä v IT

Hybridný model, kombináciu práce z domu a kancelárie ponúkajú firmy najmä pre IT odborníkov, programátorov či špecialistov v poisťovníctve či v administratíve. Na Slovensku sa najťažšie získavajú ľudia v oblasti informačných technológií, preto je možné, že sa ich firmy týmto spôsobom snažia osloviť.

TOP 10 pozícií

Profesia - TOP pozície na čiastočný home office

V akých sektoroch ponúkajú miesta s čiastočným home officom?

Viac než 1 200 pracovných miest na čiastočný home office ponúkajú zamestnávatelia v oblasti informačných technológií, viac než 500 miest je dostupných v sektore ekonomika, financie, účtovníctvo, ale aj mnoho príležitostí hybridnej formy práce nájdu uchádzači o zamestnanie aj v administratíve alebo bankovníctve.

TOP 10 odvetví

Profesia - TOP 10 odvetví s prácou na diaľku

Home office sa udomácňuje aj v ponuke benefitov

Aj vďaka skúsenostiam z pandémie ochorenia COVID-19 sa mnohí zamestnávatelia dnes inak pozerajú na home office. Kým pred týmto obdobím firmy poskytovali zamestnancom možnosť pracovať z domu skôr výnimočne, v súčasnosti patrí home office k často ponúkaným benefitom.

Vývoj počtu pracovných ponúk, v rámci ktorých sa nachádza benefit „home office“

Profesia - Počet ponúk s benefitom Home-office

Home office sa vyskytuje v pracovných ponukách firiem, ktoré hľadajú odborníkov v oblasti informačných technológií – programátorov/ky, technical writerov, ale aj web dizajnérov/dizajnérky. Ako benefit sa vyskytuje aj v polovici inzerátoch ponúkajúcich voľné pracovné miesta pre bytových architektov, dizajnérov telekomunikačných sietí alebo poistných matematikov/matematičky.

TOP 10 pozícií

Profesia - TOP pracovné pozície s benefitom Home-office

Možnosť práce z domu ako jedného z ponúkaných benefitov nájdeme celkovo vo viac než tisícke ponúk od zamestnávateľov z oblasti informačných technológií. Približne 400 pracovných príležitostí s možnosťou home office je dostupných v odvetví ekonomiky, financií a účtovníctva, takmer dve stovky voľných miest ponúka oblasť bankovníctva.

TOP 10 odvetví

Profesia - TOP 10 odvetví s benefitom Home-office v pracovných ponukách

Kontakt pre médiá:

Martin Menšík
Marketing Manager
Mob.: +421 905 820 567
e-mail: media@profesia.sk

Lenka Stejskalová
Consultant
Mob.: +421 919 248 120
e-mail: stejskalova@neuropea.com[:]

Napísal Tím Profesia
#Home office #Trh práce
Hodnotenie článku