22. apríla 2020

Možnosť pracovať aj z domu spomínajú zamestnávatelia čoraz častejšie aj v ponukách. Pandémia môže tento benefit výrazne rozšíriť

Mimoriadna situácia ovplyvňuje aj pracovné ponuky. Zamestnávatelia v aktuálnej situácii čoraz častejšie spomínajú aj možnosť pracovať z domu. Analýza portálov Profesia.skPlaty.sk poukazuje na to, že pandémia môže tento benefit výrazne rozšíriť.

Od 1. do 19. apríla bola práca z domu zmienená v 719 pracovných inzerátoch

Výrazný percentuálny nárast

Aktuálne platí, že 16 percent ponúk na pracovnom portáli Profesia.sk obsahuje zmienku o home office. Keď toto číslo porovnáme s predošlými mesiacmi, môžeme vidieť, že sa podiel takýchto ponúk výrazne zvyšuje.

Pre porovnanie, v januári či februári išlo o zhruba 9 percent ponúk.

Najviac v IT, administratíve a financiách

Zmienka o práci z domu bola v období od 1. marca do 19. apríla najčastejšie v ponukách na pozície programátor, administratívny pracovník a IT konzultant.

V TOP 10 môžeme vidieť pozície v informačných technológiách, administratíve a financiách a účtovníctve.

Práca z domu rastie (a zrejme ešte výrazne porastie…)

Podľa nášho zverejneného prieskumu pracuje aktuálne z domu takmer polovica zamestnancov.  Môžeme tak sledovať, že home office bol nariadený aj vo firmách, ktoré s ním predtým nemali skúsenosti a neponúkali ho ako zamestnanecký benefit.

Analýza portálu Platy.sk ukazuje, že možnosť pracovať pár dní v mesiaci z domu je pomerne obľúbený benefit a v roku 2020 ho má k dispozícii viac ako 22 percent zamestnancov.

Pri pohľade na údaje z minulých rokov môžeme vidieť, že počet ľudí, ktorí môžu pracovať z domu, každý rok stúpa. Po ukončení mimoriadnej situácie je pravdepodobné, že rozširovanie tohto benefitu sa môže ešte urýchliť.

Pandémia neroztrhla vrece s ponukami s prácou výlučne doma

Pracovný portál Profesia.sk eviduje od zamestnávateľov aj ponuky práce, pri ktorých sa vôbec nevyžaduje príchod na pracovisko. V našich končinách je však takýto pracovný pomer veľmi zriedkavý a nezmenila to ani mimoriadna situácia.

Od 1. do 19. apríla sme zaznamenali 26 takýchto pracovných inzerátov, čo z celkovej ponuky nepredstavuje ani jedno percento.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: [email protected]