Koronavírus urýchlil zmeny na trhu práce. Aké trendy prináša rok 2020?

23. septembra 2020
4 min

Analýza portálu Profesia.sk odhaľuje dva aktuálne trendy na Slovensku. Zmeny na trhu práce urýchlila aj koronakríza. 

Narastajúci podiel IT pozícií, či pokles ponúk, ktoré nevyžadujú prax. Čísla pracovného portálu Profesia.sk poukazujú na to, že na trhu práce máme nové trendy. Tie súčasná pandémia ešte urýchľuje.

Rastúce postavenie IT

Informačné technológie boli ešte v roku 2018 v poradí piatym odvetvím s najvyšším počtom ponúk. Viac inzerátov evidoval najväčší pracovný portál  v obchode, výrobe, doprave a administratíve. Aktuálne čísla však poukazujú na to, že podiel ponúk v IT každým rokom rastie.

Kým v spomínanom roku 2018 tvorili informačné technológie 10,6 percenta inzerátov z celkovej ponuky, o rok neskôr to bolo už 11,5 percenta. V roku 2020 podiel opäť rástol a aktuálne predstavuje 12,1 percenta. Aktuálne tak v rebríčku jednotlivých sektorov patrí IT tretie miesto. Viac ponúk vidíme už len v obchode a vo výrobe.

Koronakríza zvýšila dopyt po IT-čkároch

Spomínanému trendu výrazne pomohla aj pandémia. Hromadná práca z domu vo firmách alebo napríklad orientácia na online predaj spôsobili, že firmy počas prvej vlny potrebovali najmä odborníkov z tohto odvetvia.

Na trhu práce udrela koronakríza najviac v apríli. Medziročný prepad počtu pracovných ponúk predstavoval vtedy až 62 percent. Portál Profesia.sk zaznamenal počas tohto mesiaca iba 8 409 nových inzerátov. Keď firma hľadala nových zamestnancov, najčastejšie išlo práve o IT-čkárkov. Informačné technológie zaznamenali počas apríla 1583 pracovných ponúk a podobné čísla eviduje aktuálne pracovný portál každý mesiac.

Menej príležitostí pre absolventov bez praxe

Kým v roku 2017 pre nedostatok pracovnej sily zamestnávatelia poľavovali zo svojich požiadaviek, teraz je situácia opačná. Firmy, ktoré uverejňujú pracovné ponuky, vyžadujú predošlé pracovné skúsenosti čoraz častejšie.

Kým vlani bolo pre absolventov vhodných 36 percent inzerátov, v roku 2020 tento podiel klesol na 32,5 percenta. Jeden z dôvodov výraznejšieho nárastu požiadaviek zamestnávateľov môže byť opäť pandémia, ktorá ovplyvňuje trh práce. Nižší počet ponúk totiž zvýšil odozvu uchádzačov na ponuky. Kým vlani platilo, že na jednu pracovnú ponuku zareagovalo v priemere 16 uchádzačov, dnes je to približne dvojnásobok. 

Najmenej možností majú absolventi vysokých škôl

Pre študentov je dôležité uvedomiť si, že získavanie praxe počas štúdia je v súčasnosti ešte dôležitejšie ako predošlé roky. Pracovné skúsenosti sú obzvlášť kľúčové pri vysokoškolákoch.

Spomedzi jednotlivých stupňov vzdelania je najnižší podiel ponúk, ktoré vyžadujú prax, pri vysokoškolskom vzdelaní 2. stupňa. V roku 2020 je pre absolventov vhodných iba približne 16 percent ponúk. Vlani išlo o viac ako 18 percent.

Vyšší podiel ponúk, ktoré nevyžadujú prax, vidíme pri ponukách s požiadavkou na maturitu. Pre absolventov je v roku 2020 vhodných takmer 30 percent inzerátov. Aj tu eviduje Profesia medziročný nárast požiadaviek firiem. Vlani nevyžadovalo prax vyše 32 percent inzerátov.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Korona