Nová Databáza životopisov: 9 tipov, ako ju využiť naplno

Nezaradené
17. júla 2023
1/5
8 min

Databáza životopisov môže byť vaším skvelým pomocníkom. Môžete ju využiť na vyhľadávanie vhodných kandidátov na otvorené pozície, získanie prehľadu o voľných uchádzačoch na trhu práce či vytvorenie poolu kvalifikovaných kandidátov. Pripravili sme tipy, ktoré vám s ňou uľahčia prácu.

1. Buďte pri hľadaní nového kolegu proaktívni

V databáze životopisov od Profesie máme viac ako 65 000 aktívnych životopisov uchádzačov, ktorí si prácu hľadajú aktívne aj pasívne. Je to užitočný nástroj, ktorý sa vám hodí, či už na priame kontaktovanie vhodných kandidátov alebo na to, aby ste si urobili prehľad dostupných kandidátov vo vašom odvetví na trhu práce.

Prezeranie anonymizovaných profilov je pre registrované firmy na Profesia.sk bezplatné.

2. Uchádzači, ktorí spĺňajú vaše kritériá

Ak sa vám viac ako 65 000 životopisov zdá veľa, nemajte obavy. V rámci databázy máme viaceré filtre, vďaka ktorým si jednoducho zobrazíte iba kandidátov, ktorí zodpovedajú vašim požiadavkám. Filtrovať môžete podľa miesta práce, druhu pracovného pomeru, pozície či podľa toho, ako dlho sú životopisy v databáze zverejnené.

TIP: Zaujímajú vás finančné požiadavky kandidátov na konkrétnej pozícií alebo v konkrétnom regióne? Platový report od Platy.sk vám pomôže s nastavením platového rozmedzia tak, aby bola vaša pracovná ponuka konkurencie schopná.       

3. Naučte sa vyhľadávať efektívne

Najčastejšie voleným kritériom vyhľadávania je pracovná pozícia. V novej databáze životopisov môžete vyhľadávať podľa pracovných pozícií zadefinovaných v číselníku Profesie ale aj podľa vlastných názvov pracovných pozícií. Ak vyhľadávate podľa názvov pozícií uvedených v našom číselníku, máte k dispozícii dva spôsoby.

A. Prvým spôsobom vypísanie názvu pozície, pričom Vám budeme automaticky zobrazovať všetky pozície, ktoré vyhovujú Vami zadanému textu alebo úseku textu.

B.Druhou možnosťou je rozkliknutie políčka “Pracovná pozícia”, kde Vám následne zobrazíme všetky pracovné kategórie, ktoré môžete následne ďalej rozkliknúť, kliknutím na šípku pri názve kategórie. Po rozkliknutí sa zobrazia všetky názvy pracovných pozícií patriace pod danú kategóriu.

Vzťah jednotlivých kritérií je nastavený tak aby Vám pomohol zužovať skupinu vyhľadávaných kandidátov. Teda čím viac rôznych kritérií si zadefinujete, tým menej uchádzačov a tým presnejšie výsledky zobrazíme.

Pre čo najširší záber preto odporúčame vyhľadávať naopak naraz len podľa jedného alebo dvoch, pre Vás najdôležitejších, kritérií.

TIP: Pri používaní políčka „Pracovná pozícia“ Vám pri zadávaní akéhokoľvek výrazu pomôže inteligentné odporúčanie, ktoré vám po napísaní prvých písmen ponúkne relevantné výrazy z nášho číselníka. Keď kliknete na odporúčaný výraz alebo stlačíte klávesu ENTER, výraz sa pridá do vyhľadávacieho poľa

4. Označte si svojich favoritov

Uchádzačov, ktorí vás v databáze zaujmú si môžete jedným klikom zaradiť do vášho výberového konania. Stačí, keď v profile uchádzača kliknete na „Pridať do mark konania“. Mark je nástroj na prácu s uchádzačmi, ktorý je po novom prístupný pre všetkých registrovaných klientov. Nájdete ho po prihlásení do vašej Firemnej zóny na Profesia.sk, v sekcii Vaši uchádzači.

5. Dostávajte vhodných uchádzačov priamo na e-mail

Nestrácajte čas a majte prehľad o najčerstvejších uchádzačoch v databáze. Nechajte si nové vyhovujúce životopisy posielať každé ráno na váš e-mail. Po prihlásení sa do firemného konta si v spodnej časti ľavého menu vyhľadávania môžete uložiť filter Vášho aktuálneho vyhľadávania kliknutím na tlačidlo „Uložiť filter“. Nazvite si filter životopisov a zvoľte kritériá, podľa ktorých vám budú na e-mail chodiť novo pridané životopisy.

TIP: Pri výbere kritérií sa zamerajte iba na požiadavky, ktoré sú pre vás nevyhnutné. Ak ich zadáte príliš veľa, môže sa stať, že prídete o zaujímavých kandidátov. Šikovní zamestnanec sa mnohé úkony dokáže naučiť počas zaškoľovania alebo samotného výkonu práce.     

6. Aktuálne životopisy

Denne do databázy pribúdajú nové alebo aktualizované životopisy. Po vytvorení životopisu na Profesii sa uchádzačov pýtame, o akú prácu a v akej lokalite majú záujem a či si želajú, aby sa ich životopis zobrazoval zamestnávateľom. Máme tak presné informácie, ktoré zvyšujú kvalitu výsledkov vyhľadávania. Životopis, ktorý je v databáze nečinný 3 mesiace, je automaticky odstránený, kým si ho kandidát znovu neaktualizuje.

7. Neaktuálneho uchádzača môžete nahlásiť

Ak sa vám stane, že oslovíte s ponukou práce kandidáta z databázy, ktorý si už prácu nehľadá, môžete nám ho nahlásiť. Naši kolegovia na oddelení podpory zákazníkom overia stav uchádzača. Ak sa potvrdí, že si prácu už nehľadá, kredit, ktorým ste si otvorili jeho kontaktné údaje, vám vrátime.

8. Kvalitnejšie životopisy

Od minulého roka sme pre uchádzačov spustili úplne nový, moderný formulár životopisu na Profesii. Poskytne tak uchádzačom lepší zážitok z výroby životopisu a zároveň je navrhnutý tak, aby sme skvalitnili údaje v databáze životopisov.

databáza životopisov

9. A čo GDPR?

Uchádzači dávajú súhlas ešte pred vytvorením životopisu na Profesia.sk za účelom sprístupnenia životopisu v databáze pre obchodných partnerov so zámerom ponúknutia vhodnej práce. Uchádzačov z databázy Profesia teda môžete osloviť s pracovnou ponukou (avšak nemôžete im posielať marketingové ponuky). Ak si kontakt odkryjete, ale uchádzača o prácu nekontaktujete, vzniká vám oznamovacia povinnosť voči osobe, ktorej kontakt ste si odkryli.

Pár základných informácií o databáze životopisov od Profesie

Databáza životopisov je pre registrovaných klientov Profesie bezplatná v anonymizovanej podobe. Môžete si prezerať profily uchádzačov alebo použiť filtre a zobraziť si takých, ktorí spĺňajú vaše požiadavky. Následne uvidíte zoznam anonymizovaných kandidátov s informáciami ako prax, hľadaná pozícia, bývalí zamestnávatelia, bydlisko a lokalita, v ktorej si kandidát prácu hľadá.

Môžete si zobraziť aj kompletný životopis kandidáta, avšak bez osobných a kontaktných informácií.

Ak chcete kandidáta kontaktovať, na odokrytie kontaktných údajov budete potrebovať kredity. 1 kredit = 1 odokrytý kontakt. Platnosť kreditov je 12 mesiacov odo dňa zakúpenia. Výhodnejšie je zakúpiť si kredity v balíkoch. Mám záujem o CV balík

 

Pre lepšiu prácu s databázou sme pripravili aj inštruktážne videá. Neváhajte si ich pozrieť. 

Pozrieť videá teraz

Napísal Tím Profesia
#Databáza životopisov
Hodnotenie článku