IT firma roka pre Profesiu? Zaslúžene

8. októbra 2018
4 min

[:sk]Na tohtoročnom IT Gala sme sa postarali o jedno z najväčších prekvapení. Titul IT firma roku 2017 sa stala Profesia a dokázala predčiť aj takých gigantov ako Eset. Skúsime preto odpovedať na viacero otázok, pre ktoré si myslíme, že sme uspeli.

Ivana Molnárová preberá cenu IT firma roka 2017 za Profesiu

Nie sme personálna agentúra, sme špecialisti na online nábor

Viacerí sa divili, prečo Profesia vyhrala IT firmu, veď hľadajú ľudí. Nie je to tak celkom pravda. Keď sme v roku 1997 spúšťali Profesiu, išli sme do technologického „startupu“. Vytvárali sme online prostredie na hľadanie si práce v čase, kedy bol internet ešte veľkou vzácnosťou a v tomto trende sme aj ostali. Počas 21 rokov sme naučili jednu generáciu ľudí – pracovníkov hľadať si prácu na webe. Po celú dobu sme si zachovali svoju pôvodnú víziu, poskytovať najlepšie online služby pre uchádzačov pri hľadaní si práce ale aj pre firmy, aby vedeli dlhodobo nachádzať tých najlepších zamestnancov.

Etické správanie je cesta, akou by sa aj IT odvetvie malo vydať

Dlhodobo sa správame ako zodpovedná firma. Pracujeme tak, aby sme našou prácou neohrozovali iné firmy. Máme nulovú toleranciu k neuhradeným faktúram. Dokázali sme sa z malej firmy dostať na 150 osobovú spoločnosť bez akéhokoľvek napojenia na eurofondy. Neustále pracujeme na znižovaní nášho technologického dlhu, vytvárame nové online služby, suplujeme štát, tam kde zlyháva, napríklad pri obsadzovaní voľných pracovných miest v školstve. Snažíme sa nájsť pracovné uplatnenie pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Veľkú nádej vkladáme do analýz trhu práce. Počas tých 21 rokov disponujeme skutočnými Big datami o vývoji slovenského trhu práce. Teší nás rastúci trend záujmu o dáta pri rozhodovaní firiem. To čo firmu ale definuje najlepšie je to, ako sa správame.

Pracujeme na tom, aby nezamestnanosť nemala veľký vplyv na firmy pri ich nábore

Rok 2017 bol veľmi špecifický. Nezamestnanosť začala padať a padá dodnes. Dopyt po pracovníkoch prekonáva historické hodnoty. Napriek tomu sa snažíme tieto výkyvy na trhu zvládnuť. Naším kľúčovým biznisom je vyhľadávanie práce. A fakt, že táto inzercia je spoplatnená má dva rozmery. Jeden je, že naše služby sú pre uchádzačov vždy zdarma. Druhým rozmerom sú naše interné náklady. Firma má 150 zamestnancov. To že inzercia práce má svoju cenu je aj istým ochranným mechanizmom, pred fiktívnymi ponukami rôznych špekulantov a podobne. Tak ako Eset robí ochranu pred vírusmi, Sygic ľudí vedie na tie správne miesta, tak aj my chránime ľudí pred falošnými ponukami a do firiem navigujeme tých najlepších ľudí.

Cena IT firma roku je pre nás odmenou za to, že sme predefinovali štandard online náboru na Slovensku. Je pokračovaním úspešného roku, kedy sme rástli personálne ale sústredili sme sa aj na to, aby sa naši zamestnanci v práci cítili dobre. Po zisku ocenenia Office roka sme tak prekvapili v ďalšej ankete. Ale vy, ktorí s Profesiou robíte dlhodobo, viete, že tieto ocenenia sú odmenou za našu tvrdú prácu, vďaka ktorej sa snažíme byť stabilným partnerom trhu práce na Slovensku.

Ivana Molnárová
CEO[:]

Napísal Anton Khúla