Aktuálne stúpa počet uchádzačov o zamestnanie z Ukrajiny, prácu hľadajú najmä ženy

5. apríla 2022
5/5
4 min

Dáta spoločnosti Profesia naznačujú, že rastie počet kandidátov a kandidátok s expertnou znalosťou ukrajinčiny, a to viac než štvornásobne oproti predchádzajúcemu mesiacu. Prácu si chcú nájsť najmä ženy. Na situáciu reagujú aj zamestnávatelia a označujú ponuky, ktoré sú vhodné pre ľudí z Ukrajiny. Momentálne ich Profesia eviduje takmer 3-tisíc.

V databáze životopisov na pracovnom portáli Profesia.sk pribudlo v marci 2022 viac než 1200 životopisov uchádzačov o zamestnanie so znalosťou ukrajinčiny na úrovni C1 alebo C2. Oproti februáru tohto roka sa ich počet viac než štvornásobil. Väčšinu životopisov, až 73 percent, pridali za posledný mesiac ženy a polovica takýchto uchádzačov uvádza, že má vysokoškolské vzdelanie.

Uchádzači so znalosťou ukrajinčiny sa zaujímajú najviac o pracovné ponuky v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, v obchode či v administratíve. Najviac reflektujú na pozície čašník/čka, predavač/ka a asistent/ka.

Príležitosť pre zamestnávateľov, aby obsadili voľné pracovné miesta

Záujem zamestnať ľudí z Ukrajiny dávajú najavo aj zamestnávatelia. Len počas marca tohto roku označili viac než 3800 pracovných ponúk, ktoré sú vhodné aj pre Ukrajincov. Ide najmä o pozície v oblasti informačných technológií, kde je dlhodobo zložité nájsť špecialistov. Tieto ponuky tvoria tretinu z otvorených pozícií pre ľudí s ukrajinským jazykom.

Zamestnávatelia však označili ako vhodné aj voľné pozície v administratíve, v oblasti ekonomiky, financií či účtovníctva alebo vo výrobe. Viac než 400 pracovných miest je napríklad otvorených pre programátorov/ky s ukrajinským jazykom, ale hľadá sa viac ako stovka kuchárov a kuchárok či čašníkov/čašníčok.

Aké vzdelanie by uchádzači mali mať?

Štvrtina ponúk, viac než tisíc, je vhodná pre uchádzačov z Ukrajiny so stredoškolským vzdelaním s maturitou, ďalšia štvrtina pracovných miest, približne 980, vyžaduje vysokoškolské vzdelanie 1. stupňa. Na trhu je voľných aj viac než 470 pracovných miest, na ktoré uchádzačom postačuje aj základné vzdelanie.

Ponuka pracovných miest aj v ukrajinčine

Ľudia z Ukrajiny, ktorí hľadajú prácu cez portál Profesia.sk, majú k dispozícii aj mutáciu stránky v ukrajinskom jazyku. Profesia overuje pracovné ponuky aj zamestnávateľov, preto vie garantovať, že zverejnené ponuky sú preverené a bezpečné. Záujemci a záujemkyne o zamestnanie si zároveň aj v ukrajinskom jazyku môžu na platforme Platy.sk zistiť informácie, aké sú priemerné zárobky na konkrétnych pozíciách a vedia si tak porovnať svoje predstavy či skúsenosti s priemernými platmi ľudí s rovnakými skúsenosťami na konkrétnych miestach.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Martin Menšík
Marketing Manager
Mob.: +421 905 820 567
e-mail: media@profesia.sk

 

Lenka Stejskalová
Consultant
Mob.: +421 919 248 120
e-mail: stejskalova@neuropea.com

Napísala Dominika Macháčová
#Trh práce #Ukrajina
Hodnotenie článku