Aký bol prvý polrok 2019 na Profesii? Uchádzači sa prebrali a reagujú najviac za posledné tri roky

24. júla 2019
3 min

Počet uchádzačov, ktorí reagovali na pracovné ponuky za prvých šesť mesiacov v roku, narástol. Analýza portálu Profesia.sk ukazuje, že na pracovné príležitosti reagovali častejšie muži.

Ak firma uverejnila v 1. polroku 2019 ponuku na najväčšom pracovnom portáli Profesia.sk, v priemere platilo, že na inzerát zareagovalo takmer 17 uchádzačov.

Ak porovnáme toto číslo s rovnakým obdobím v predošlých rokoch, môžeme vidieť, že ide o najvyšší počet reakcií za posledné tri roky. Zaujímavosťou môže byť, že k zvýšenému číslu dochádza napriek neustále sa znižujúcej miery nezamestnanosti v krajine.

Môžeme tak predpokladať, že zvýšené číslo spôsobuje aj skutočnosť, že po novej práci sa obzerá zvýšený počet ľudí, ktorí dnes prácu majú. Potvrdzuje to aj účasť na podujatí Profesia days. Medzi návštevníkmi bolo tento rok v Bratislave až 37 percent a v Žiline dokonca 41 percent zamestnaných, ktorí sa snažili získať nové informácie o voľných pracovných miestach a trhu práce. Uvidíme, či sa tento trend potvrdí aj v septembri v Košiciach. Ide o mesto s najvyššou nezamestnanosťou, kde sa konajú Profesia days.

Množstvo pracovných príležitostí ostáva podobné

Ak pozrieme na vývoj počtu pracovných inzerátoch na Profesia.sk v 1. polroku, môžeme vidieť, že čísla sa za posledné tri roky až tak nemenia. Môžeme však vidieť jemný pokles.

Prvý polrok priniesol na najznámejší portál na Slovensku takmer 134-tisíc ponúk. Oproti minulému roku je to o necelých 600 inzerátov menej.

Aktívnejší boli muži

Za prvých šesť mesiacov prišlo od mužov vyše 890-tisíc reakcií na ponuky.

Ženy reagovali o čosi menej. Z celkového počtu reakcií išlo o 46 percent, teda zhruba 772-tisíc reakcií.

U žien vyhráva administratíva u mužov obchod

Keď sme sa pozreli na to, na aké pozície reagujú v roku 2019 najviac ženy, môžeme vidieť, že ide najmä o administratívu a obchod.

Na prvom mieste je jasne pozícia administratívnej pracovníčky. Nasleduje predavačka a asistentka. Zaujímavosťou môže byť, že do TOP 10 pozícií s najvyšším počtom reakcií nežnejšieho pohlavia sa dostala pozícia operátorky výroby.

Keď sa pozrieme na najobľúbenejšie pozície mužov, môžeme vidieť, že v prvej desiatke sú na rozdiel od žien povolania z rôznejších odvetví. Môžeme tu vidieť pozície z obchodu, dopravy, logistiky a špedície administratívy, výroby, ale aj pomocných prác.

Na prvom mieste skončila pozícia obchodného zástupcu, nasleduje skladník a administratívny pracovník.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce