Chýba vám v práci šťava? Tipy, ako byť produktívny, pre sovy, ranné vtáčatá, a aj spáčov

30. októbra 2023
3/5
7 min

Určite ste to už niekedy zažili. Je poobedie, v kancelárii vydýchané, hlava vám padá, oči sa zatvárajú a v hlave máte prázdno. Kým vykročíte ku kávovaru, skúste pár tipov, ako energetický pád vyrovnať citlivejšie.

Začnite prevenciou

V boji proti energetickým prepadákom je základným kameňom všetkého dostatočný spánok. O ňom koluje éterom veľa povier. Ľudia sa rozdeľujú podľa typov spánkových cyklov na medvede a delfíny, pripisujú sa im výkonnostné cykly. V skutočnosti však človek potrebuje ideálne 8 – 9 hodín spánku denne. Keď jeho dĺžka spadne pod sedem hodín, preukázateľne sa to podpíše na vašom fungovaní. Ako upozorňuje popredný svetový odborník na spánok, neurológ Matthew Walker, neverte, že patríte spolu s Napoleónom, Nikolom Teslom a Lady Gaga k ľuďom, ktorým stačí spať tri hodiny. Síce sa takéto výnimky vyskytujú, ale v populácii je ich mizivé percento.

Doprajte si šlofíka a zasmejte sa

Kým si zvyknete poriadne spávať v noci, môžete vyskúšať aj „power nap“. Krátky, 10 – 20 minút trvajúci spánok, ktorý vám dodá energiu na zvyšok popoludnia, si pravidelne doprial napríklad Albert Einstein, Winston Churchill alebo John F. Kennedy. Ideálne je zdriemnuť si ihneď po vypití kávy. Kofeín, ktorý sa v nej nachádza, potrebuje práve asi 20 minút, aby začal pôsobiť, a jeho povzbudzujúci efekt sa teda spojí s osviežením zo spánku. Ak nemáte v kancelárii pohovku, existuje aj rad ďalších spôsobov, ako reštartovať telo a myseľ. Patria k nim napríklad dychové cvičenia, meditácia, ale aj niečo také prirodzené, ako je smiech.

Nezabudnite na raňajky

Správne zostavený a načasovaný jedálniček je pre udržanie energie rovnako kľúčový ako dostatočný spánok. Pre optimálnu výkonnosť počas dňa sú ideálne výdatnejšie raňajky s obsahom komplexných sacharidov (cereálie, celozrnné pečivo), ktoré budú uvoľňovať energiu počas celého dňa. Obed je naopak lepšie nepreháňať, aby ste predišli otupenému stavu spôsobenému odlivom krvi z mozgu do tráviaceho traktu. Takýto útlm spravidla skúšame zahnať kávou. Tej sa mimochodom nemusíte báť. Podľa štúdií je to zdraviu prospešný nápoj, ak to s ním ale nebudete preháňať. Namiesto tretej šálky sa počas dňa radšej nakopnite orechmi, ovocím (aj sušeným), a keď ide do tuhého, tak kúskom kvalitnej čokolády, ktorá okrem kalórií dodá aj trochu kofeínu. 

Viete, že plechovka energy drinku cukrom, kofeínom a taurínom na chvíľu vytočí mozog do vysokých otáčok, ale rovnako rýchlo potom nasleduje pád do ešte hlbšieho otupenia? Namiesto toho radšej popíjajte zelený čaj, a ak si zvyknete na zvláštnu chuť a konzistenci, tak pridajte matchu – na rozdiel od kávy sa teín z nej uvoľňuje postupne počas 4 – 6 hodín.

Vypnite si notifikácie

Aspoň raz za čas. Život v kancelárii je, bohužiaľ, sprevádzaný mnohými ruchmi, šumom, kolegami, ktorí za vami prichádzajú. A aby toho nebolo málo, prihodil k tomu digitálny svet notifikácie z e-mailu, slackov, teamsov a ďalších všemožných platforiem. Nájdite si preto, ak vám to práca umožňuje, čas na naozaj sústredenú činnosť. Aj jedna hodina, kedy vám nikde nič nebliká, vám dodá veľa pokoja na duši.

Pusťte k sebe svetlo a prírodu

Nezabudnite ani na to, že naše telo je zvyknuté reagovať na intenzitu osvetlenia. Roztiahnuť v kancelárii závesy a pustiť dovnútra slniečko môže znamenať záchranu pred predriemaným popoludním. So sústredením by mali pomôcť aj kvety na pracovisku. Americká spoločnosť pre záhradnícke vedy pred niekoľkými rokmi skúmala, aký má zeleň vplyv na našu psychiku. A jasne sa ukázalo, že zamestnanci, ktorí okolo seba kvetiny majú, sú výrazne produktívnejší ako tí bez nich. A tiež pociťujú menej stresu. Jednoducho keď si to urobíte v kancelárii pekné, bude sa vám lepšie pracovať.

Ľudia sa zaujímajú o to, ako to na ich pracovisku vyzerá. Zistite, čo by sa vašim kolegom páčilo. Pomocou jednoduchého prieskumu sa dozviete, ako pracovné prostredie podporuje produktivitu zamestnancov a aké zmeny by u vás vo firme prispeli k jeho zlepšeniu.

Striedajte druh aktivity

Pocitom únavy nám organizmus nedáva najavo, že už ďalej nemôže, ale že má dosť jednotvárnej záťaže. Ak vám teda padá hlava na klávesnicu, nie je pre vás riešením začať prechádzať facebook, ale vstať a pre zmenu zaťažiť namiesto hlavy telo. Podľa zástancov striedania fyzickej a psychickej aktivity je najúčinnejším životabudičom intenzívna hodinovka zahŕňajúca kardio, silové cviky a pretiahnutie. Odtrhnúť sa však z práce na hodinu do telocvične môže byť problém. Prekonať poobedňajší útlm našťastie pomôže aj rýchla prechádzka, krátka jógová zostava alebo pár drepov a poriadne pretiahnutie.

Zistite, kedy ste najproduktívnejší

Sebapoznanie je často tou najlepšou cestou k pracovnej efektivite. A ľudia jednoducho majú v rôznych častiach dňa inak nastavené hodnoty energie. Klasicky sa rozdeľujú na sovy a ranné vtáčatá, ak ale do týchto stereotypov nezapadáte, nezúfajte. Niektoré psychologické štúdie totiž zahŕňajú aj takých ľudí, čo si radi ráno poležia a potom zo seba to najlepšie vydajú medzi jedenástou a treťou hodinou. A popri nich existujú aj spáči, ktorí zase dokážu byť produktívni ráno aj večer, ale nemôžete po nich chcieť, aby to celé odmakali na jeden záťah. Ďalšie klasifikácie sú schopné energetické archetypy osobností rozdrobiť do ešte  väčšieho detailu. Kľúčové je nájsť si vždy to, čo vám samotným vyhovuje. A na časť dňa, kedy prekypujete aktivitou, si skúste plánovať tie najdôležitejšie stretnutia, brainstormingy a ďalšie nevyhnutnosti.

Napísal Tím Profesia
Hodnotenie článku