Dĺžka dovoleniek vo svete: ako je na tom Slovensko v porovnaní s inými krajinami?

Rady a tipy
3. augusta 2023
5/5
6 min

Už ju považujeme za samozrejmú súčasť pracovného leta a užívame si ju každý rok. Existujú však štáty, kde na platenú dovolenku ľudia vôbec nárok nemajú, ale aj také, kde jej majú takmer dvojnásobok. V oboch prípadoch sú to krajiny, pri ktorých by sme to vôbec nečakali. 

Na Slovensku sa na dĺžku platenej dovolenky sťažovať nemôžeme. V súlade so Zákonníkom práce a s legislatívnymi požiadavkami Európskej únie predstavuje pri plnom pracovnom úväzku najmenej 20 dní, po dosiahnutí veku 33 rokov a pri rodičoch trvalo sa starajúcich o dieťa aj skôr dokonca 25 dní. Vznik nároku však ovplyvňuje niekoľko faktorov, napríklad počet odpracovaných dní u jedného zamestnávateľa alebo typ úväzku.

V každom prípade však základný počet dní radí našu republiku medzi lepší priemer v celosvetovom meradle, navyše veľa firiem u nás už dáva aj ďalšie bonusové dni voľna . Kde sú na tom lepšie, a kde naopak citeľne horšie?

Najštedrejšie štáty v Európe

Štyri týždne dovolenky sú vo veľkej časti sveta bežné. Ale existujú krajiny, ktoré idú nad tento rámec – v Európe je ich hneď 9 a sú to tieto:

Francúzsko: 30 dní

Zamestnanci získajú za každý odpracovaný mesiac v danej spoločnosti 2,5 dňa platenej dovolenky. Pracovníci sú povinní zobrať si najmenej dva týždne ako svoju „hlavnú dovolenku“.

Andorra: 30 dní

Malé kniežatstvo medzi Francúzskom a Španielskom je takisto štedré, čo sa týka dovolenky. Pracovníci majú nárok na 30 dní platenej dovolenky ročne po skončení jedného roka zamestnania a najmenej dva týždne si musia vyčerpať bez prerušenia.

Spojené kráľovstvo: 28 dní

Takmer všetci pracovníci v Spojenom kráľovstve, teda v Anglicku, Škótsku, Walese a Severnom Írsku,) majú zo zákona nárok na 5,6 týždňa platenej dovolenky ročne, čo znamená 28 dní. Zamestnávatelia sa však môžu rozhodnúť, že do týchto dní počítajú štátne sviatky.

Moldavsko: 28 dní

Moldavskí zamestnanci majú zaručených 28 dní platenej dovolenky ročne, a to bez štátnych sviatkov. Kým obdobie dovolenky si môžu rozdeliť a využiť po celý rok, tamojší zákonník práce ukladá povinnosť čerpať aspoň jednu dvojtýždňovú dovolenku.

Luxembursko: 26 dní

V Luxembursku si môžu pracovníci vybrať 26 dní platenej dovolenky, teda o niečo viac ako 5 týždňov. Na rozdiel od množstva iných krajín si ju môžu vybrať celú naraz. Má to jedinú podmienku a síce tú, aby zamestnanci pracovali pre jednu spoločnosť najmenej 3 mesiace.

San Maríno: 26 dní

Aj keď patrí medzi najmenšie krajiny na svete, v dĺžke dovolenky zaujíma jednu z najvyšších priečok. Zamestnanci majú zaručených 26 pracovných dní platenej dovolenky ročne. A okrem toho San Maríno oslavuje počas roka 20 štátnych sviatkov, čo pre pracovníkov znamená celkovo 46 dní plateného voľna v jedinom roku. To je druhý najvyšší počet na svete.

Švédsko: 25 dní

Po celom odpracovanom roku majú švédski zamestnanci nárok na 25 dní platenej dovolenky. Počas letných mesiacov si môžu vybrať až 4 po sebe idúce týždne voľna. A majú ešte jednu výhodu: počas dovolenky dokonca berú o niečo viac peňazí ako v bežných pracovných dňoch: ide o určitý „dovolenkový bonus“, vypočítaný z ich platu.

Dánsko: 25 dní

Od roku 2020 nový zákon zaručuje zamestnancom 2,08 dňa dovolenky za každý mesiac, čo je v celkovom súčte 25 dní platenej dovolenky. Počas leta majú nárok na 3 týždne nepretržitej dovolenky, a síce v termíne od 1. mája do 30. septembra.

Rakúsko: 25 dní

Ročne majú zamestnanci nárok na platenú dovolenku v dĺžke minimálne 25 dní. Ale to nie je všetko, po 25 rokoch u jedného zamestnávateľa sa dĺžka zvyšuje na 30 dní. 

Mesiac dovolenky stojí za to!

Úžasných 30 dní platenej dovolenky ročne poskytuje 22 krajín na svete, pričom 10 z nich sa nachádza v Afrike. Okrem Francúzska a Andorry si zamestnanci môžu vybrať takto dlhú platenú dovolenku ešte v týchto štátoch:

 • Alžírsko
 • Bahrajn
 • Bhután
 • Džibutsko
 • Guinea
 • Komory
 • Kuvajt
 • Líbya
 • Madagaskar
 • Maledivy
 • Mali
 • Marshallove ostrovy
 • Monako
 • Niger
 • Omán
 • Panama
 • Peru
 • Rovníková Guinea
 • Togo
 • Turkménsko

Ak by sme k platenému voľnu, ktoré zamestnanci môžu počas roka čerpať, pripočítali aj štátne sviatky, potom sa víťazom stáva Irán s 53 dňami. Za ním je San Maríno so 46 dňami, nasleduje Jemen a jeho 45 dní.

Chcete mať spokojných zamestnancov? Spýtajte sa ich pomocou Arnolda, nástroja na zamestnanecké prieskumy, napríklad na to, koľko dovolenky by pre nich bolo tak akurát. Alebo im hneď doprajte týždeň voľna navyše.

Keď všetko záleží na zamestnávateľovi

A kde sa majú pracovníci najhoršie, čo sa týka dovolenky? Nauru, Mikronézia, Kiribati a aj USA majú 0 dní zákonom danej platenej dovolenky. Neznamená to však, že by všetci zamestnanci v týchto krajinách boli úplne bez dovolenky. Záleží na zamestnávateľovi, koľko dní svojim pracovníkom poskytne. Kým niektoré spoločnosti sú v tomto ohľade štedré, aby prilákali kvalifikovaných zamestnancov, iné neponúkajú dovolenku žiadnu. 

Pre zaujímavosť môžeme dodať, že podľa štatistík v ekonomicky vyspelých USA dostanú pracovníci priemerne 11 dní platenej dovolenky ročne, na 20 dní sa dostanú cca po 15 rokoch.

Napísal Tím Profesia
Hodnotenie článku