Dopyt po opatrovateľoch pre seniorov stúpol za dva roky o 124 percent, ich počet však klesá

20. novembra 2017
4 min

Odborníci upozorňujú, že dôchodcovia budú tvoriť do roku 2060 omnoho početnejšiu časť Slovákov, ako je tomu dnes. Podiel starých ľudí sa výrazne zvyšuje každý rok. Tieto skutočnosti sa už začínajú prejavovať aj v reálnom živote. Podľa údajov portálu Domelia.sk totiž rastie dopyt po opatrovateľoch seniorov.

Podľa štatistík potrebujú Slováci opatrovateľov skôr 

Dôchodcovia na Slovensku sú na pomoc odkázaní skôr, ako by sme možno čakali. Podľa údajov Eurostatu sa dožívame v zdraví a dobrej kondícii v priemere iba do 56 rokov. Pre zaujímavosť, priemer Európskej únie je 61. Odborníci navyše stále upozorňujú, že demografická situácia na Slovensku nie je priaznivá.

To znamená, že v budúcnosti očakávame nižší podiel pracujúcich a vyšší podiel dôchodcov. Narastajúci dopyt po službách pre penzistov je tak iba na začiatku a bude ešte rásť. Potvrdzujú to aj údaje z portálu Domelia.sk, ktorý spája dopyt s ponukou viacerých druhov pomoci v domácnosti. Seniorského opatrovateľa totiž hľadá do domácnosti stále viac slovenských rodín.

„Ak sa pozrieme na súhrn inzerátov rodín od januára do konca septembra 2017 a porovnáme ho s rovnakým obdobím v roku 2015, môžeme usúdiť, že dopyt narástol až o 124 percent,“ povedala manažérka portálu Domelia.sk Zuzana Dravecká Moussa.

Za zárobkom do Rakúska

Našinci povolanie opatrovateľov pre seniorov poznajú najmä z informácií o hromadnom odchode žien do susedného Rakúska. O tom, že Slovenky odchádzajú do tejto krajiny, aby sa starali o tamojších dôchodcov, sa už písalo veľa, podstatné však je, že opatrovateľky budú stále potrebnejšie aj u nás.

Napriek tomu, že rakúske zárobky sú oproti tým slovenským nepopierateľne lepšie, podľa údajov z Domelia.sk si dokážu slušne zarobiť aj doma. Priemerný hodinový zárobok predstavuje 5,05 eura v hrubom. Pri predstave, že by pri takomto zárobku pracovali opatrovatelia na plný úväzok, teda osem hodín počas každého dňa v pracovnom týždni, v októbri tohto roka by si zarobili 889 eur v hrubom.

„Treba tiež podotknúť, že hodinové ceny sú rôzne, záleží najmä od toho, čo všetko majú pomocníci na starosti. Najviac opatrovateľov sa však nachádza v cenovej skupine od troch do piatich eur na hodinu,“ vysvetlila Dravecká Moussa.

Opatrovatelia sú dostupní, ale dokedy?

Hoci o Rakúsku sa rozpráva omnoho viac, pravdou je, že aj u nás vedia nájsť slovenské rodiny pomoc pre svojich starších blízkych. Na Domelia.sk bolo v tomto roku vytvorených až 541 profilov, v ktorých opatrovatelia ponúkali svoje služby. Negatívnou víziou je, že sa každý rok „míňajú“.

„Môže to byť spôsobené, samozrejme, aj tým, že niektorí opatrovatelia, ktorí sa už dohodli na pravidelných službách s rodinami, už nie sú aktívni na stránke. Treba však povedať, že aj my často pociťujeme záujem opatrovateľov o zahraničie,“ vysvetlila Dravecká Moussa.

 

 

Čo je Domelia.sk?

Portál Domelia.sk spája v oblasti rôznych pomocných rúk v domácnosti dopyt s ponukou na jednom mieste. Okrem starania sa o seniorov tu zároveň môžete nájsť služby ako opatrovanie detí, upratovanie, doučovanie, či domácich majstrov.

 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce