Dostupnosť ponúk pre študentov je nižšia. Brigády klesli výraznejšie ako iné úväzky

19. februára 2021
3 min

Za ľahkú prácu si budú môcť privyrobiť pokojne aj žiaci na základnej škole. Od marca začína na Slovensku platiť novela Zákonníka práce, podľa ktorej môžu firmy zamestnať brigádnikov už od 15 rokov. Pracovný portál Profesia.sk sa pri  tejto príležitosti pozrel bližšie, ako to aktuálne vyzerá s brigádami na Slovensku.

Mladí Slováci, ktorí dovŕšia 15 rokov, dostávajú skoršie právo na prácu. Analýza portálu Profesia ale ukazuje, že legislatívna zmena prichádza zrovna v čase, keď je dostupnosť tohto typu práce výrazne obmedzená.

Koronakríza výrazne zasiahla brigády

3584. Toto je celkový počet brigádnických ponúk za minulý rok, v ktorých firmy uverejnili, že hľadajú študentov stredných či vysokých škôl. Oproti roku 2019 ide o pokles až o tretinu.

Môžeme tak vidieť, že medziročný prepad je pri brigádach výraznejší ako je to pri iných typoch úväzkov. Kým počet brigád klesol v roku 2020 o takmer 34 percent, pri plnom úväzku to bolo necelých 28 percent.

Napriek tomu, že trh práce sa v roku 2021 postupne preberá, na počte brigád pre študentov sa to až tak neprejavuje. Od 1. januára do 14. februára uverejnili firmy zatiaľ 125 takýchto pracovných ponúk. Aj z tohto dôvodu aktuálne platí, že firmy, ktoré hľadajú nových brigádnikov, si môžu vyberať z vyššieho počtu uchádzačov.

Najviac príležitostí v obchode a administratíve

Zamestnávatelia na Slovensku hľadajú mladých brigádnikov najčastejšie na pozície v obchode, administratíve, pomocných prácach, cestovnom ruchu či gastre.

Spomedzi brigádnických ponúk, ktoré sú vhodné najmä pre stredoškolských študentov ide najmä o pozície predavačov, pokladníkov, pomocných pracovníkov, anketárov či čašníkov.

Pri brigádach, ktoré sú vhodné pre vysokoškolských študentov, môžeme vidieť viac ponúk v administratíve. Prevažujú tu ponuky na administratívnych pracovníkov, asistentov, recepčné, predavačov či HR asistentov.

Aké brigády hľadajú neplnoletí uchádzači?

Analýza portálu Profesia.sk pozrela tiež na to, o aké pozície majú najväčší záujem neplnoletí Slováci od 15 do 17 rokov.

Najviac reakcií mladých uchádzačov vidíme v obchode, pomocných prácach a v cestovnom ruchu. Najväčší záujem je najmä o voľné miesta predavačov a pokladníkov.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Brigády