Rozdiel medzi platom mužov a žien je 22%

5. marca 2015
5 min

Muži v roku 2014 v priemere v hrubom zarobili 1 003 eur, ženy 786 eur. Aj v prípade, že žena pracuje na rovnakej pozícii ako muž, zarobí o 8% menej. Najvýraznejšie platové rozdiely sú medzi ženami a mužmi v prípade, že pracujú na pozíciách v obchode. V obchode zarobí žena o 28% menej ako muž. Informácie pochádzajú z platového prieskumu Platy.sk.

Platy.sk_porovnanie_muzi_zeny_1Zdroj: Platy.sk

Najväčší rozdiel medzi zárobkami žien a mužov je v prípade, že pracujú na pozíciách v oblasti obchodu. Muži, ktorí pracujú v obchode, zarobia v priemere 925 eur mesačne, ženy pracujúce na pozíciách v obchode v priemere mesačne zarobia 668 eur. „Rozdiel v ich platoch je takmer tretinový a spôsobený je tým, aké pozície v tejto oblasti zastávajú ženy oproti mužom. Oveľa viac žien pracuje na pozíciách ako pokladníčka alebo telemarketingová pracovníčka, kde sú platy nižšie. Naopak muži vo väčšej miere pracujú na  pozíciách ako obchodný analytik či nákupca, kde sú mzdy vyššie,“ povedal Miroslav Dravecký, projektový manažér prieskumu Platy.sk. Výrazné platové rozdiely sú tiež v oblastiach vrcholový manažment, služby, farmaceutický priemysel a cestovný ruch. Vo všetkých týchto oblastiach ženy zarobia minimálne o pätinu menej ako muži.

Jedinou oblasťou, kde sú platy žien aspoň o málo vyššie ako platy mužov, je zákaznícka podpora. Na pozíciách v tejto oblasti zarobia ženy 1 094 eur mesačne, muži o osem eur menej a ich priemerný mesačný plat je 1 086 eur.

Platy.sk_porovnanie_muzi_zeny_2

Zdroj: Platy.sk

Rozdiely v prospech platov mužov sú výraznejšie

Najvypuklejší rozdiel medzi platom žien a mužov, ak pracujú na rovnakej pozícii, je v prípade vedúceho obchodnej skupiny, kde muž v priemere zarobí 1 761 eur mesačne, no žena len 1 166 eur mesačne. Výrazné platové rozdiely v prospech mužov sú tiež na pozíciách poisťovací poradca či privátny bankár. Rozdiely medzi ich platmi sú takmer tretinové.

Na opačnej strane, ak na niektorých pozíciách majú vyššie platy ženy ako muži, je rozdiel v plate približne desatina zárobku. Pozície, kde ženy zarobia viac, sú napríklad špecialistka odmeňovania a benefitov, referentka správy pohľadávok, chemička a daňová poradkyňa.

Platy.sk_porovnanie_muzi_zeny_3

Zdroj: Platy.sk

Očakávané platy žien sú o štvrtinu nižšie

V životopisoch, keď si ľudia hľadajú prácu, môžu uviesť, aký je ich očakávaný plat, ak sa zamestnajú. Ženy uvádzajú, že ich očakávaný plat bude 717 eur mesačne, muži by chceli zarábať viac, v priemere 949 eur mesačne.

Ženy očakávajú nižšie zárobky, už keď na pracovný trh vstupujú. Rozdiel medzi očakávaným platom mužov a žien vo veku od 18 do 24 rokov je 18%, no už vo vekovej kategórii od 25 do 34 rokov je rozdiel v ich očakávaniach 25%. Najvýraznejšie rozdiely sú vo vekovej kategórii vo veku od 35 do 44 rokov, kedy sa platové rozdiely prehĺbia až na 35%. Žena vo veku od 35 – 44 rokov očakáva, že bude zarábať 736 eur mesačne, muži v priemere v tomto veku uvádzajú, že ich očakávaný plat bude  1124 eur mesačne.

Profesia.sk_porovnanie_muzi_zeny_4

Zdroj: Profesia.sk

Špeciálne pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sme sa opýtali ľudí v online prieskume, čo si o tomto sviatku myslia. Z 2055 respondentov, ktorí sa zapojili do prieskumu, považuje tento sviatok za prežitok 12%. Väčšina ľudí si myslí, že je to deň ako každý iný, no poteší ich malá pozornosť alebo ak ich firma pri tejto príležitosti niečím ocení.

Na otázku, či plánujú 8. marca MDŽ oslavovať, či už doma alebo v práci, kladne odpovedalo 48% respondentov. Častejšie ako v práci tento sviatok oslavujú ľudia doma. O niečo viac ľudí kladne odpovedalo medzi ľuďmi z krajov na východe Slovenska.

Platy.sk_porovnanie_muzi_zeny_5

Zdroj: Platy.sk

Na otázku, Aké darčeky rozdávala vaša firma minulý rok k príležitosti Medzinárodného dňa žien? jednoznačne medzi odpoveďami zvíťazili kvety.

Napísal Tím Profesia
#Platy