Firemné oslavy Vianoc, ktoré niekto vyskúšal za vás

14. novembra 2023
5/5
9 min

Vianočný večierok je klasika, ale určite to nie je jediná možnosť, ako si sviatočné obdobie s kolegami užiť. Čo všetko sa dá vymyslieť, aby advent kolegov vo firme bavil? Dali sme dokopy niekoľko osvedčených tipov, ktoré nie sú drahé a dajú sa stihnúť aj bez veľkých príprav.

Snáď som pozvaný

Niekto šetrí, niektoré firmy večierok  v decembri nestihnú alebo ho chcú doplniť ešte o ďalšie vianočné oslavy. Poobzerali sme sa po tom, ako si firmy užívajú advent u nás aj vo svete, a tu je inšpirácia možno aj pre vás. Väčšinou vyjde o dosť lacnejšie ako večierok v reštaurácii a následky sú miernejšie. Skúsenosti napovedia, na čo si dať pozor a čo sa osvedčilo:

1. Súťaž o naj výzdobu

Výzdoba v práci býva niekedy súkromnou aktivitou jediného člena tímu, ktorý sa každoročne snaží vniesť do firmy ducha Vianoc. Podporte ho vyhlásením súťaže medzi pobočkami, kanceláriami či poschodiami. Možno budete prekvapení, kto všetko má u vás kreatívne nadanie a s akými nápadmi kolegovia prídu. Hviezdoslavovo námestie zbledne závisťou. Navyše tým podporíte aj zapojenie celého tímu, čo je určitá forma teambuildingu.

Ako pri teambuildingu aj tu ale platí, že cieľom nie je kolegov zničiť, ani ich do niečoho nútiť. Nie, ani keď to myslíte dobre. Prípadne mrknite na 7 vecí, ktoré musíte vedieť pred organizáciou firemnej akcie, aby dopadla na jednotku.

2. „Bossov“ vianočný stromček

Ozdobený stromček dokáže spoľahlivo vyvolať vianočnú náladu. Aký by mal byť? Na frekventované miesto vo firme umiestnite schránku, kam sa môžu v dostatočnom predstihu vhadzovať hlasy v ankete, či by to mal byť stromček umelý, alebo živý, ohromujúci, alebo skromnejší, borovica, smrek, či jedlička.

Využívate na prieskumy chatbota Arnolda? Spýtajte sa s jeho pomocou aj na predstavy kolegov o vianočných oslavách v práci. Od typu stromčeka až napríklad po dni voľna, ktoré by uvítali.

V niektorých firmách sa osvedčilo, keď vybraný strom ozdobia členovia najvyššieho vedenia. Poďakujú tak zamestnancom za celoročnú prácu a dajú najavo spolupatričnosť so svojimi podriadenými. A vidieť CEO na rebríku ovešaného vianočnými reťazami tiež stojí za to.

3. Zaveste kŕmidlo

Ak máte takú možnosť, inštalujte na terase, v átriu alebo na záhrade kŕmidlo pre vtáčikov. Možno dokonca objavíte zručných kolegov, ktorí ho zvládnu vyrobiť. Poraďte sa s odborníkom, čo je najvhodnejšie vtákom sypať, a pozvite na besedu s ním všetkých, čo budú mať záujem dozvedieť sa niečo zaujímavé z ornitológie.

Aj keď to bude vianočný darček pre vtáctvo strádajúce v zime, nechajte kŕmidlo na mieste až do jarných dní. Nezabudnite ho ale pravidelne plniť. Pre vtákov je to problém, keď im ľudia nejaký čas kŕmidlo dopĺňajú, a potom naraz prestanú. Je to rovnaké, ako keď narazíte na zamknuté dvere svojej obľúbenej reštaurácie alebo jedinej večierky v okolí. 

Ako a čím operencom pohostiť tiež vedia:

4. Postavte snehuliaka

Sneh je v súčasnosti skôr vzácnosťou, ale ak by ho napadlo dostatočné množstvo v zodpovedajúcej kvalite, využite to. Spoločné uťapkanie gigantického firemného snehového maskota alebo naopak tvorba menších párty snehuliakov v réžii tímov z jednotlivých pracovísk bude príjemným rozptýlením.

Akú máte šancu, že podľa predpovede správne naplánujete, na ktorý deň dať túto parádu do kalendára? Bohužiaľ menšiu, ako že príde Ježiško. Predpoveď počasia je len miera pravdepodobnosti. Ak chcete vedieť, či bude snežiť, nemá zmysel zaoberať sa tým skôr ako týždeň pred udalosťou. Najvyššia úspešnosť (95 %) je až pri predpovedi na daný deň a konkrétnu lokalitu. To vyjde skoro rovnako ako sa pozrieť z okna a dohodnúť sa operatívne.

5. Akcia!

Populárnou adventnou akciou sú únikové hry. Rovnako aj návšteva workshopov, kde sa dajú vyrobiť vianočné dekorácie od svietnika až po darček pre svokru. Zúčastnite sa s kolegami predvianočnej športovej aktivity alebo zorganizujte výlet na miesto, ktoré je spojené s vianočnými tradíciami, ako je napríklad výstava betlehemov, skanzen alebo ľudový vianočný jarmok. Ponúka sa aj vianočný koncert či návšteva kina.

Pozor na distribúciu pozvánok na podobné akcie. Hromadný e-mail hrozí trapasom, ak máte v skupine napríklad externistov alebo je akcia určená len pre časť firmy či tímu. „Ehm, nie si pozvaný“ neznie ako super hláška pre vianočnú atmosféru.

6. Upečte vlastné vianočné pečivo

Hlavne v mestách existuje možnosť prenájmu profesionálne vybavených kuchyní na výukové kurzy. V čase adventu je tu obľúbenou aktivitou spoločné pečenie koláčikov. Rožteky, medovníky aj linecké pečivo sú potom vítaným pohostením na vianočnom večierku, kde môžete spraviť hlasovaciu súťaž, ktorý tím vytvoril najchutnejšie kúsky, a vyriešiť zásadnú otázku, či sa správne povie osie hniezda, alebo úle. Niektoré firmy odovzdávajú svoje výtvory ako darček núdznym, napríklad ľuďom bez domova.

O všetkých aktivitách platí, že účasť by mala byť dobrovoľná. Pre niektorých ľudí je vianočný čas psychicky náročný a iní ich z rôznych dôvodov neoslavujú. Rešpektujte, ako to majú vaši kolegovia.

7. Retro výstava

Oslavy Vianoc z čias nášho detstva sú zdrojom veselých aj dojemných spomienok. Nechajte kolegov, aby sa o tie svoje podelili s ostatnými, a zorganizujte výstavu vianočných fotografií z čias, kedy boli deťmi. Je z nich zrejmé, že Vianoce v detstve bývajú tie naj a aj to, ako veľmi sa ich oslavy zmenili. Napríklad podľa prieskumu spoločnosti Tesco sú dnes ako luxusný darček vnímané letenky, exotická dovolenka a wellness pobyty, kým pred rokom 1989 to boli flanelové uteráky, fén, alebo priehľadné ovocné mydlo.

Len opatrne na výber spomienok. V jednej firme vymyslel šéf „zábavnú retro párty hru“. Vyzval kolegov, aby vopred poslali trapný príbeh z detstva – nikto nevedel prečo, ale všetci to urobili. Na večierku sa historky vytlačené na kúsky papiera ťahali z klobúka. Potom ich ľudia čítali nahlas a hádali, čí príbeh to bol. „Najhoršia vianočná hra všetkých čias,“ komentuje účastník jedného zo zážitkov, ktoré pozbieral magazín Insider.com.

8. Tajný Santa

Niektoré tuzemské firmy si adoptovali americký zvyk pomenovaný „tajný Santa“, ale nazývať ho môžete akokoľvek. Pripravíte lístky s menami všetkých ľudí vo firme, z ktorých si každý vyžrebuje kolegu, ktorému zadováži darček. Jedna strana pre tú druhú zostáva utajená. Vopred je vhodné určiť maximálnu cenu darčeka a termín, do ktorého budú zabalené darčeky odovzdané, aby mohlo prísť k slávnostnému hromadnému obdarovaniu.

Čo dávať? Niekto kupuje univerzálny darček, napríklad poukážku na knižku, či lístok do kina. Variantom býva aj dar–nedar v podobe žrebu. Iní si dajú tú prácu a zistia si, čo by vyžrebovaného kolegu najviac potešilo. Ľahšie je vymedziť, čo nedávať. Nevyužité reklamné predmety, sexuálne pomôcky ani živé zviera nie sú najlepším nápadom, ako obohatiť vianočnú firemnú nádielku. „Morča. Naozajstné živé morča. Celú noc funí ​​a nemrká. A najhoršie zo všetkého je, že sa dožíva 12 rokov. Celých dvanásť rokov!“ Tak sa „raduje“ nad svojím tajným Santom jeden z účastníkov ankety na webe BuzzFeed.com. A absolútne najhorší darček? Nikdy nikomu nedávajte „návod, ako schudnúť“.

Máte vybrané? Prajeme krásnu predvianočnú atmosféru bez nemiestnych vtipov a my ideme hlasovať, ako advent pojmeme u nás.

Napísal Tím Profesia
Hodnotenie článku