Kde je najväčší mzdový rozdiel na Slovensku? Najvyšší plat možno nájsť v Bratislave, najnižší stovky kilometrov od nej

31. júla 2019
3 min

Medzi Bratislavou a Sninou je približne 510 kilometrov. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, že vzdialenosť medzi hlavnou metropolou a mestom na východe Slovenska však nie je iba v kilometroch. Ukazuje sa, že práve tieto dve obce majú medzi sebou najväčší platový rozdiel na Slovensku.

Najnovšia analýza Profesie je z dielne webu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti.

V hlavnom meste zarobia takmer dvojnásobok

Priemerný základný plat v okrese Snina predstavuje podľa mzdového porovnávača Platy.sk 789 eur v hrubom. Mzda bratislavského zamestnanca je tak v priemere až o 90 percent vyššia.

V priemere platí, že Bratislavčan má na výplatnej páske sumu približne 1500 eur.

Medián v hlavnom meste predstavuje 1400 eur. To znamená, že presná polovica ľudí zarába menej a polovica naopak viac. V Snine je tento pomyselný stred omnoho nižší. Medián vo východnom meste predstavuje 750 eur.

Naj zarábajúci v Snine nedosahujú ani bratislavský medián

Najhoršie zarábajúca desatina bratislavských zamestnancov zarobí menej ako 850 eur v hrubom. Keď sa pozrieme na túto spodnú platovú skupinu pracovníkov v Snine, môžeme vidieť, že ich mzda je na úrovni minimálnej mzdy. Tá predstavuje v tomto roku 520 eur v hrubom.

Naopak, 9. decil v Snine predstavuje 1200 eur v hrubom. Najlepšie platení zamestnanci v týchto končinách tak majú základnú mzdu vyššiu ako 1200 eur v hrubom. Keď pozrieme na tento údaj v hlavnom meste, je viac ako dvojnásobný. Mzdová bratislavská elita zarába lepšie ako 2500 eur v hrubom.

V TOP 10 najhoršie platených je 7 okresov z Prešovského kraja

Keď sa pozrieme na tabuľku najhoršie platených okresov podľa webu Platy.sk, môžeme vidieť, že v nej prevládajú okresy z Prešovského kraja. Je ich až sedem. Spomenuté okresy z najhoršie plateného kraja na Slovensku dopĺňa Poltár z Banskobystrického kraja, Turčianske Teplice zo Žilinského kraja a Sobrance z Košického kraja.

V spodnej platovej desiatke môžeme vidieť iba okresy z východného a stredného Slovenska.

Na čele Bratislava s veľkým odstupom

V rebríčku najlepšie platených okresov vystupujú naše dve najväčšie mestá ako 2 okresy. Pod Bratislavou sú sčítané údaje za Bratislava I, II, III, IV, V a pod Košicami sú to údaje dokopy za okresy Košice I, II, III, IV a Košice – okolie.

Portál Platy.sk poukazuje na nevyrovnanosť prvých priečok v mzdovej TOP 10 na Slovensku. Rozdiel medzi hlavným mestom na prvom a Malackami na druhom mieste je až 257 eur. Niektorých môže prekvapiť aj rozdiel medzi Malackami a Trnavou, ktorý predstavuje 90 eur. Nasledujúce priečky sú už vyrovnanejšie.

 

Spomedzi TOP 10 najlepšie platených okresov je až osem zo západného Slovenska. Dopĺňajú ich len Košice a Žilina.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Bratislavský kraj #Platy