Ľudia s maturitou majú na výber z viacerých ponúk, pozície im však „berú“ ľudia s vysokou školou

8. augusta 2017
4 min

Trh práce sa v súčasnosti neustále rozrastá. Pracovné príležitosti však nepribúdajú pre všetky skupiny uchádzačov rovnako. Údaje z pracovného portálu Profesia.sk ukazujú, že počet pracovných miest s minimálnou požiadavkou stredoškolského vzdelania stúpa omnoho rýchlejšie, ako množstvo pozícií, na ktoré treba vysokoškolský titul.

Pracovných miest je u nás neustále viac. Dokazuje to napríklad aj fakt, že vlani pribudlo na Profesia.sk o zhruba 15 percent viac inzerátov ako v roku 2015. Verejnosť však často diskutuje o tom, o aké pracovné pozície ide.

Počet príležitostí pre stredoškolákov rastie rýchlejšie

Počet voľných miest, na ktoré stačí stredná škola je vyšší, ako pracovné príležitosti s požiadavkou vysokoškolského vzdelania. V prvom polroku 2017 išlo o 87 396 ponúk.

Keď porovnávame prvých šesť mesiacov tohto roka s rovnakým obdobím vlani, zistíme, že počet pracovných pozícií s minimálnou podmienkou stredoškolského vzdelania narástol o vyše 10-tisíc. To predstavuje 12-percentný rozdiel. Ponuky, na ktoré je vyžadované vysokoškolské vzdelanie tak oproti týmto číslam rástli omnoho pomalšie.

Znižujúce sa nároky zamestnávateľov

Počet pozícií, ktoré sú vhodné pre vysokoškolsky vzdelaných ľudí narástol pomalšie a teda iba o 1,2 percenta. Za tým, že stredoškolské pozície rastú omnoho rýchlejšie môže byť však aj fakt, že zamestnávatelia znižujú svoje nároky. Zohnať zamestnanca do firmy je totiž neustále zložitejšie.

vysokoškolské pozície

Z celkového počtu 136 675 pracovných ponúk v 1. polroku 2017 vyžadovalo iba 18,5 percenta vysokoškolské vzdelanie. Podiel takýchto ponúk sa tak neustále znižuje. Vlani to bolo 20 percent, v roku 2015 išlo o 24 percent.

Najviac príležitostí v administratíve, obchode a vo finančníctve

Zamestnávatelia na Slovensku hľadajú najčastejšie ľudí so stredoškolským vzdelaním na pozície administratívneho pracovníka, obchodného zástupcu, odborného predajcu, či účtovníka. V inzerovaných ponukách však stačí maturita aj na pozície klientského pracovníka, asistenta, či finančného poradcu.stredoškolské pracovné ponuky

Každoročné analýzy portálu Profesia.sk však ukazujú, že na pomerne veľké množstvo stredoškolských pozícií reagujú aj vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Vlani absolventi filozofie, prírodných vied, pedagogiky, či spoločenských vied reagovali najviac práve na pracovné ponuky administratívneho pracovníka, asistenta, predavača, odborného predajcu a podobne. A to aj napriek tomu, že tieto pozície sú primárne určené pre ľudí s maturitou. Uchádzači o prácu so stredoškolským vzdelaním tak majú často zvýšenú konkurenciu.

Vysokoškoláci zarábajú v priemere o takmer 29 percent viac

Podľa portálu Platy.sk dosahuje priemerná hrubá mzda vysokoškolsky vzdelaného Slováka 1187 eur. Zamestnanci, ktorých najvyššie vzdelanie je maturita, zarobia v priemere o 341 menej, teda 846 eur.  Napriek tomu je však na trhu množstvo pracovných pozícií, na ktoré stačí stredná škola a sú platené lepšie, ako niektoré pozície, kde sa vyžaduje vysoká škola.

nadpriemerne SŠ pozície

Medzi nadpriemerne platené pozície, na ktoré hľadajú zamestnávatelia na Profesii najčastejšie ľudí so strednou školou patrí leasingový poradca, PHP programátor, či úverový špecialista.

podpriemerne VŠ pozície

Priemerný plat psychológa, či archeológa predstavuje menej ako je celkový mzdový priemer stredoškolsky vzdelaného človeka podľa Platy.sk. Pod hranicou tisíc eur sú napríklad aj priemerné mzdy veterinára, štátneho radcu alebo environmentalistu.

 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce