Kto si oproti vlaňajšku polepšil najviac? Napriek zhoršujúcej sa pandemickej situácii rástol počet ponúk až v 39 zo 40 odvetví

15. novembra 2021
4 min

Zamestnávatelia uverejnili v októbri 28 523 ponúk. Je to zhruba o 40 viac ako v septembri. Najnovšia analýza portálu Profesia.sk mapuje najvýraznejšie zmeny oproti rovnakému obdobiu spred roka.  

Najväčší pracovný portál Profesia.sk potvrdzuje, že hoci vlani bolo v tomto období na Slovensku menej nakazených, firmy sa púšťajú do väčšieho počtu náborov nových ľudí. V októbri tohto roka uverejnili až o 11-tisíc ponúk viac ako v rovnakom období vlani.

Október 2021 priniesol zatiaľ najviac ponúk za 24 rokov fungovania Profesie. Pre tento mesiac bol doteraz rekordný počet inzerátov z roka 2017. Firmy vtedy uverejnili 23 902 pracovných inzerátov.

Najväčšie medziročné nárasty

Cestovný ruch, gastro a hotelierstvo. Práve odvetvie, ktoré sa s pandémiou spomína azda najčastejšie, je tým, kde vidíme najväčší medziročný nárast v počte ponúk. Oproti roku 2020 stúpol počet inzerátov takmer štvornásobne. Najväčší medziročný nárast bol najmä pri pozíciách ako čašník/čka, barman/ka a kuchár/ka. 

Firmy uverejnili za prvých 10 dní v novembri ďalších 292 nových pracovných ponúk. Udržanie tejto situácie aj v nasledujúcom období môžu zabezpečiť nové pravidlá, podľa ktorých by už mohli byť prevádzky otvorené pre zaočkovaných aj v čiernych okresoch.

Počet ponúk rástol výrazne aj v oblasti personalistiky, zákazníckej podpory, marketingu a umení a kultúre. Vo všetkých prípadoch stúpol počet ponúk zhruba dvojnásobne.

Iba jedno odvetvie s poklesom ponúk

Jediným sektorom, kde portál Profesia.sk pozoruje medziročný pokles, je textilný, kožiarsky a odevný priemysel.  Zamestnávatelia uverejnili v tomto októbri 79 ponúk. To je o 15 menej ako minulý rok.

Výraznú medziročnú zmenu nebolo cítiť ani v oblasti poisťovníctva. Uchádzači mali z tohto sektora na výber len o tri ponuky viac ako vlani.

Stúpli požiadavky na vzdelanie

Porovnanie s predošlými rokmi prezrádza, že v ponuke práce sa čoraz častejšie objavujú požiadavky na vysokoškolské vzdelanie. V októbri tohto roka bola univerzita podmienkou v 18,2 percenta ponukách.

Naopak, oproti minulému roku klesol podiel ponúk s požiadavkou na stredoškolské vzdelanie bez maturity. Kým vlani sa vyžadoval tento stupeň vzdelania v takmer 42 percentách ponúk, dnes ide o 39,7 percenta.

Pozorovanie týchto štatistík je dôležité aj z hľadiska nastupujúcej automatizácie. Tá tlačí firmy do nových sofistikovanejších a špecializovanejších pracovných miest. Profesia dlhodobo poukazuje na to, že Slovensko potrebuje posilniť oblasť celoživotného vzdelávania a kvalitnej rekvalifikácie, ktorá by pripravila uchádzačov na prichádzajúce zmeny. Vzhľadom na to, že pandémia nástup automatizácie urýchľuje, je potrebné začať s novelizáciou systému čo najrýchlejšie.

Aktuálne nábory v novembri

Prvých 10 novembrových dní nasvedčuje, že vysoký počet pracovných príležitostí bude nasledovať aj v najbližšom období. Firmy uverejnili takmer 9700 ponúk.

Ľudia na Slovensku, ktorí hľadajú novú prácu, majú aktuálne k dispozícii najviac príležitostí v obchode, vo výrobe, v IT, doprave, špedícií a logistika a v oblasti administratívy.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce