Ktorí uchádzači sú v regiónoch najžiadanejší? Bratislavskí zamestnávatelia chcú iných zamestnancov ako ostatní

12. septembra 2017
7 min

Čoraz častejšie sa rozpráva o tom, ako sa po rokoch ekonomickej krízy konečne zmenila situácia na pracovnom trhu. Kým pred pár rokmi sa ľudia o prácu báli, dnes majú naopak starosti zamestnávatelia, pre ktorých je nájsť vhodných pracovníkov čoraz náročnejšie. Analýza portálu Profesia.sk však ukázala, že na Slovensku platí pravidlo iný kraj, iný mrav. Situácia je odlišná nielen v počtoch pracovných miest, ale v odvetviach v ktorých tamojší zamestnávatelia hľadajú pracovnú silu.

Prieskum Profesia.sk poukázal na to, akí pracovníci sú v jednotlivých regiónoch najžiadanejší. Medzi jednotlivými regiónmi sú totiž značné rozdiely. Najviac je to cítiť v hlavnom meste.

Vyše polovica pracovných pozícií je v Bratislave

Za prvých šesť mesiacov bolo na pracovnom portáli Profesia.sk celkovo 125 613 ponúk. Ak sa pozrieme na mapu Slovenska podľa počtu pracovných miest, zistíme však, že medzi hlavným mestom a zvyškom krajiny sú obrovské rozdiely. Zamestnávatelia v prvom polroku 2017 inzerovali v regióne hlavného mesta viac pozícií ako na celom zvyšku Slovenska.

 

Ak by sme spočítali všetky ponuky mimo hlavného mesta na pracovnom portáli Profesia.sk, vyšlo by nám číslo 61 244. V Bratislavskom kraji to bolo 64 369 ponúk, čo predstavuje vyše 51 percent.

Najväčší záujem o pracovné miesta je v Banskobystrickom kraji

Pomerne veľké rozdiely môžeme vnímať aj v priemernom počte reakcií na jeden pracovný inzerát. Najviac ľudí zareaguje v Banskobystrickom kraji. V priemere tu na jednu pracovnú ponuku zareaguje takmer dvojnásobok uchádzačov ako v Bratislave a okolí.

Slovenský priemerný počet reakcií na jednu ponuku predstavoval v prvom polroku 2017 19,3 uchádzača. Zaujímavosťou je, že nižší počet reakcií, ako je celoplošná štatistika, bol iba na západnom Slovensku – v Bratislavskom a Trnavskom kraji.

Tieto čísla znamenajú tiež to, že v hlavnom meste a okolí je najväčšia konkurencia medzi zamestnávateľmi. Firmy tu musia bojovať o nových pracovníkov viac ako inde. Naopak, v Banskobystrickom kraji je zas najväčšia konkurencia medzi uchádzačmi, ktorí nemajú k dispozícií taký výber voľných pracovných miest, ako Bratislavčania.

Slováci majú najväčšie uplatnenie vo výrobe a v obchode

Najviac pracovných príležitostí na Slovensku  je jednoznačne vo výrobe a v obchode. Zaujímavosťou však môže byť, že v poradí druhým odvetvím, v ktorom hľadali firmy v 1. polroku 2017 ľudí najčastejšie v Bratislavskom kraji je administratíva. Toto odvetvie však napríklad v Prešovskom kraji skončilo až na desiatom mieste a v Trenčíne je dokonca až jedenáste.

Regióny okolo Bratislavy a Košíc sú jediné kraje, ktoré sa odlišujú v najčastejšie inzerovaných ponukách. Na zvyšku Slovenska sa totiž najčastejšie hľadajú pracovníci vo výrobe, obchode a doprave. Bratislavský kraj je jediným, ktorý medzi TOP 3 odvetviami nemá výrobu.

V Bratislave sa hľadajú iní zamestnanci ako na zvyšku Slovenska

Operátor strojov a zariadení, robotník a obchodný zástupca. Toto sú tri najčastejšie pozície, na ktoré hľadajú zamestnávatelia ľudí na pracovnom portáli Profesia.sk.

Zaujímavosťou však je, že kým inzerované pracovné pozície mimo hlavného mesta sú viac-menej veľmi podobné, v Bratislavskom kraji je na popredných miestach niečo iné. V regióne hlavného mesta sa najčastejšie hľadajú ľudia na pracovné pozície administratívneho pracovníka, predavača a programátora.

Rozdiely medzi tým, čo potrebujú firmy a tým, čo hľadajú uchádzači

Situácia na pracovnom trhu sa neustále zlepšuje. Napriek tomu sú však regióny s vysokou nezamestnanosťou, kde aj voľné pozície sú, napriek tomu však zamestnávatelia nedokážu nájsť pracovníkov. Takáto situácia je momentálne typická aj pre množstvo okresov na východnom Slovensku.

„Porovnávať počty voľných pracovných ponúk na západnom a východnom Slovensku je zbytočné. Napriek tomu, že v Košickom a Prešovskom kraji je pozícií menej a nezamestnanosť je vyššia, ukazuje sa, že medzi firmami a nezamestnanými sú isté bariéry, ktoré treba odstrániť. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli priniesť náš známy pracovný veľtrh Profesia days z Bratislavy aj na druhý koniec krajiny,“ povedala výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová.

Ivana Molnárová vystúpi aj na Profesia days v Košiciach. Na svojej prednáške sa bude snažiť motivovať východniarov práve svojim úspešným príbehom. Podujatie sa koná 28. septembra v Spoločenskom pavilóne v Košiciach. Na záujemcov tu bude čakať vyše 60 zamesnávateľov, úspešní spíkri, vzdelávanie, súťaže, či zábava.

Uchádzači budú môcť na veľtrhu navyše spoznať priamo, aké sú požiadavky zamestnávateľov a koho hľadajú. Tieto informácie navyše môžu byť vhodné aj pre študentov, ktorí sa chystajú vstúpiť na trh práce až za pár rokov. Na tomto podujatí si totiž budú môcť nájsť stáž a získajú informácie o tom, na čo sa majú zameriavať, aby bol o nich zo strany zamestnávateľov v tomto regióne záujem.

Slováci chcú pracovať v administratíve

Bratislava a okolie je jediným krajom, kde sa najčastejšia ponúkaná pracovná pozícia rovná aj najčastejšie vyhľadávanej profesii. Ukazuje sa, že najväčší počet uchádzačov o prácu má totiž záujem pracovať v administratíve.

Zaujímavosťou je, že kým v ponuke pracovných miest zamestnávateľmi sú medzi jednotlivými slovenskými regiónmi rozdiely, záujem uchádzačov o pracovné miesta je všade takmer rovnaký. Po administratívnom pracovníkovi chcú ľudia najviac pracovať na pozícii asistenta, či predavača.

 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Bratislavský kraj #Trh práce