Slováci chcú dostávať finančné benefity zvlášť. Pohľad na 13. a 14. plat je u nás iný ako v Maďarsku či Českej republike

21. decembra 2021
3 min

Najnovší prieskum portálu Platy.sk zisťoval, akou formou by chceli ľudia dostávať finančné benefity pri predpoklade, že by išlo stále o rovnakú hodnotu. Výsledky ukázali, že najväčšia časť Slovákov preferuje prijímanie týchto financií zvlášť. Líšime sa tým aj od našich susedov.

Ako by ste chceli mať vyplatený 13. a 14. plat, ak by rozhodoval iba spôsob a jeho výška by bola stále rovnaká? Na túto otázku odpovedalo v prieskume Platy.sk celkovo 3314 respondentov.  Portál Platy.sk patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Chceme výplaty naviac

Dostávanie platu „navyše“ k výplate je na Slovensku najrozšírenejšie pri zamestnávateľoch v informačných technológiách, automobilovom priemysle, strojárskom priemysle, maloobchode či v bankovníctve. Rozdiel medzi 13. a 14. platom a koncoročnými odmenami je, že odmeny nie sú garantované. Zamestnanci ich môžu a nemusia dostať podľa toho, ako sa firme či zamestnancovi darilo v danom roku. Naopak, 13. či 14. plat je garantovaný a mal by byť súčasťou pracovnej zmluvy.

Keby si Slováci mohli vybrať spôsob vyplácania týchto finančných benefitov, najviac z nich by chcelo mať k dispozícii 12 výplat a k nim 13. extra plat počas leta a 14. na konci roka. Takúto možnosť si vybralo až 44 percent respondentov.

Na druhom mieste skončilo rovnomerné rozdelenie financií počas každého mesiaca v roku. Možnosť klasických 12 platov a k tomu extra 13. plat označila desatina respondentov.

Trinásty a štrnásty plat oceňujú ľudia po 25-ťke

Portál Platy.sk rozobral aj výsledky prieskumu podľa veku. Najmenej jednoznačné odpovede boli pri skupine do 24 rokov, kde takmer rovnaké časti respondentov mali záujem o trinásty aj štrnásty plat a rozloženie platov na 12 mesiacov.

Najväčšia časť vekových skupín preferovala rozdelenie finančných benefitov na 13. a 14. plat. 

Výnimkou boli len ľudia nad 55 rokov. Títo respondenti najviac preferujú rovnomerné vyplácanie počas roka.

Názory podľa výšky príjmu

Prieskum ukázal nezrovnalosti medzi jednotlivými platovými skupinami. Keď majú zamestnanci nižší plat, ich postoj voči rovnomernému vyplácaniu je vyšší.

Naopak, pri zamestnancoch, ktorí zarábajú viac ako 1650 eur v hrubom vidíme zase väčšie preferencie vyplácania finančných benefitov dvakrát do roka.

Česi a Maďari to vidia inak

Prieskum realizovala stránka Platy.sk spolu s ďalšími európskymi mzdovými porovnávačmi, ktoré patria pod medzinárodný portál Paylab.com.

Kým Slováci uprednostňujú extra peniaze zvlášť počas leta a zimy, maďarskí a českí zamestnanci majú iné preferencie.

Čechom aj Maďarom by zhodne najviac vyhovovalo rovnomerné rozdelenie medzi 12 mesiacov. Túto možnosť si vybralo 45 percent českých a až 51 percent maďarských respondentov.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Benefity