Prísnejšie opatrenia opäť spomalili trh práce. Výrazný prepad vidíme okrem gastra a cestovného ruchu tiež v zákazníckej podpore a administratíve

19. októbra 2020
4 min

Počet pracovných ponúk, ktoré uverejnili zamestnávatelia za jeden kalendárny týždeň, opäť klesol pod 4-tisíc. Analýza portálu Profesia.sk odhaľuje, že súčasná situácia je návratom späť k číslam zo začiatku augusta.

Počas 42. kalendárneho týždňa uverejnili zamestnávatelia na pracovný portál Profesia.sk 3899 nových pracovných ponúk. Počet inzerátov bol od pondelka 12. do nedele 18. októbra 2020 približne o 500 nižší ako predošlý týždeň.

Rok 2020 ukazuje, že trh práce reaguje na sprísnenia či uvoľňovania vládnych opatrení takmer ihneď. Porovnateľný počet ponúk počas týždňa, ktoré neovplyvnili sviatky, bol naposledy ešte na začiatku augusta v 33. kalendárnom týždni.

Od začiatku septembra bol počet ponúk nižší ako 4-tisíc iba počas týždňov, ktoré ovplyvnili štátne sviatky. Voľné pracovné dni sa na Profesii takmer vždy prejavujú nižším počtom pracovných ponúk.

Cestovný ruch a gastro opäť výrazne klesli

Odvetvím, v ktorom medziročne najviac klesol počet ponúk za posledné 4 týždne, je cestový ruch, gastro a hotelierstvo. Počas 39. kalendárneho týždňa išlo oproti vlaňajšku o zhruba 38 percentný prepad. Odvtedy situácia už len zhoršuje.

Posledný kalendárny týždeň zaznamenala Profesia v tomto sektore iba 38 nových pracovných ponúk. Počas rovnakého obdobia vlani išlo o 254 inzerátov. To predstavuje prepad až o 85 percent.

Podobné čísla boli naposledy v krízových rokoch

Ak porovnáme súčasnú situáciu v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve s minulými rokmi, môžeme vidieť, že podobné čísla zažil sektor naposledy v krízových rokoch.

Zamestnávatelia v tomto sektore uverejnili vlani až o 635 inzerátov viac ako počas posledných štyroch týždňov tohto roka. 

Výrazný pokles zasiahol aj v zákaznícku podporu a administratívu

Okrem spomínaného cestovného ruchu a gastra klesla ponuka výrazne aj v ďalších dvoch sektoroch. V prípade zákazníckej podpory eviduje najväčší pracovný portál na Slovensku medziročný prepad až 42 percent. Za posledné štyri kalendárne týždne pribudlo v tomto odvetví 337 pracovných ponúk. Vlani to bolo až o 242 inzerátov viac.

Výrazný medziročný pokles možno vidieť aj v odvetví, v ktorom si Slováci hľadajú prácu  v roku 2020 najčastejšie. Za posledné štyri týždne uverejnili zamestnávatelia v administratíve 1189 pracovných ponúk. Za rovnaké obdobie vlani ich bolo o 732 viac. To predstavuje prepad o zhruba 38 percent.

Oproti minulému roku si polepšila iba výroba

Uchádzači majú aktuálne na Profesia.sk k dispozícií najviac pracovných ponúk vo výrobe, obchode a informačných technológiách.

Spomínaná výroba je aktuálne jediným sektorom, v ktorom eviduje portál medziročný nárast v počte pracovných príležitostí. Za posledné štyri týždne uverejnili zamestnávatelia 3349 výrobných pracovných ponúk. Je to o 219 viac ako vlani, teda takmer sedem percent.

Okrem výroby obstávajú v porovnaní s vlaňajškom pomerne dobre aj strojárstvo a pomocné práce. Napriek tomu, že v oboch prípadoch eviduje Profesia medziročný pokles v počte ponúk, ani v jednom prípade nie je prepad za posledné štyri týždne vyšší ako desať percent.

 

Spoločnosť Profesia uverejňuje novinky z trhu práce v súčasnej mimoriadnej situácii pravidelne. Sprístupnili sme  COVID 19 Recruitment Report, ktorý je dostupný na covid.profesia.sk. Ide o týždenné údaje o počtoch nových pracovných ponúk na portáli Profesia.sk. Údaje sú aktualizované každý pondelok o ďalší ukončený týždeň. Ide o pomôcku, ktorá môže urýchliť tok informácií medzi našou spoločnosťou, zamestnávateľmi, médiami a mnohými ďalšími.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Korona #Trh práce