Slovenky mimo hlavného mesta zarábajú o štvrtinu menej ako muži. Je to najväčší rozdiel z krajín V4

7. marca 2018
4 min

Menšie odchýlky v zárobkoch žien a mužov vidieť v hlavnom meste. Napriek tomu sú na Slovensku rozdiely pomerne výrazné.  

Zárobok ženy, ktorá pracuje mimo Bratislavy je o 25 percent nižší ako plat muža. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk. Tá porovnávala mediány platov žien a mužov v hlavnom meste a mimo neho.

Ukazuje sa, že bratislavské zamestnankyne sú mužom o čosi bližšie ako tie, ktoré pracujú inde na Slovensku. Rozdiely v mediáne platov Bratislavčaniek voči Bratislavčanom totiž predstavuje 20 percent.

Platové rozdiely mimo hlavného mesta sú najväčšie v krajinách V4

Keď porovnáme čísla z portálu Platy.sk s výsledkami z ostatných platových portálov pod záštitou medzinárodného webu Paylab.com, zistíme, že rozdiely mimo hlavného mesta sú na Slovensku najvyššie zo všetkých krajín V4.

Čo sa týka rozdielov v hlavnom meste, z pomedzi krajín V4 sú rozdiely menšie iba vo Varšave.

Opačný vývoj v  Českej republike a Maďarsku

Kým v Poľsku a na Slovensku boli platové rozdiely medzi pohlaviami nižšie v hlavnom meste, Česká republika a Maďarsko zostávajú výnimkou. Ukazuje sa totiž, že napríklad zamestnankyne v Prahe zarobia o 23 percent menej ako muži. Mimo stovežatej sú však rozdiely menšie. 

Tento jav však môže byť spôsobený najmä tým, že v hlavných mestách je vyšší počet manažmentu, v ktorom je vyšší podiel mužov. To robí aj väčšie rozdiely.

Medzi najlepšie platenou desatinou zamestnancov je drvivá väčšina mužov

Zaujímavé je tiež porovnanie jednotlivých platových skupín. Analýza ukázala, že najlepšie platená desatina zamestnancov v Bratislave zarobí viac ako 2500 eur. Z celkového počtu ženských zamestnankýň v hlavnom meste však takúto métu dosahuje iba 4,8 percenta, mužov je 14,5 percenta.

V najlepšie platenej desatine Bratislavčanov je tak 20 percent žien a 80 percent mužov. 

Ešte horšie zastúpenie v najlepšej zarábajúcej desatine majú ženy na zvyšku Slovenska. Ukazuje sa, že iba 4,3 percenta žien zarobí viac ako 1743 eur v hrubom. Z mužských zamestnancov má vyšší plat ma trhu presne 14 percent. V najlepšie platenej desatine Slovákov mimo Bratislavy je tak podľa Platy.sk 18 percent žien a 82 percent mužov.

Analýza potvrdzuje, že v manažmente sú väčšinou muži

Z Paylab Compensation Monitora, ktorého výsledky sme zverejnili v októbri 2017 vyplýva, že mať za šéfa muža je omnoho pravdepodobnejšie, ako mať za šéfa ženu. Z celkového počtu manažérskych pozícií je totiž na Slovensku iba necelá štvrtina obsadená ženami.  Manažérske pozície pritom patria k tým najlepšie ohodnocovaným.

Do veľkej miery to súvisí s tým, že ženy často, aj z historického hľadiska, na pracoviskách nemajú vytvorené vhodné podmienky na kariérny rast ako ich mužskí kolegovia. Na druhej strane zamestnávatelia riešia častý jav, že u žien je o takéto posty nižší záujem. Hlavne pracujúce matky sa zvyknú vyhýbať lepšie plateným riadiacim pozíciám, ktoré sú emocionálne a časovo náročné, čo je často problematické zladiť s rodinným životom. Veľkým faktorom je však aj materská dovolenka, rovnako však aj málo sebavedomia žien pri vyjednávaní platov.

 

 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Platy #Prieskum