Ľudia sledujú v pracovných ponukách najmä platy. Nie vždy im však rozumejú

15. decembra 2022
5/5
4 min

Keď si Slováci prezerajú pracovné inzeráty, najviac ich zaujíma uvedený plat. Základná zložka mzdy je však zároveň informáciou, ktorá nás pri hľadaní práce najviac frustruje. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Profesiu realizovala agentúra Focus.

Prieskum prebiehal od 2. do 8. novembra a zapojilo sa doň celovo 1017 respondentov na Slovensku. Výsledky poukazujú na to, že drvivá väčšina ľudí považuje za najdôležitejšiu informáciu celého pracovného inzerátu výšku platu. Túto odpoveď uviedlo až 83 percent Slovákov a Sloveniek.

Za platom uvádzali respondenti tiež miesto výkonu práce, pracovnú náplň, benefity či reputáciu zamestnávateľa.

Záujem o platy stúpol v roku 2018

Spoločnosť Profesia iniciuje prieskum každý rok. Získava tak údaje, ktoré odhaľujú vývoj v čase. Porovnanie aktuálnych odpovedí Slovákov s minulými obdobiami ukázalo, že všímanie si platov v ponukách výrazne poskočilo v roku 2018. Práve vtedy začal od 1. mája platiť zákon, ktorí firmám ukladá povinnosť povinného zverejňovania platov v ponukách. Kým v roku 2017 sa o platy v inzerátoch zaujímalo 67 percent ľudí, o rok neskôr to bolo až 80 percent respondentov.  

Napriek tomu, že niektorí zamestnávatelia uverejňovali platy v inzerátoch aj pred májom 2018, išlo často o motivačné mzdy, ktoré firmy negarantovali ihneď po nástupe. Úprava zákonníka práce však priniesla firmám povinnosť uverejňovať plat tak, že si ho už na pohovore nemôžu dohodnúť nižší. Z tohto dôvodu sa v inzerátoch začali uvádzať reálnejšie mzdy ako predtým.

Čo nás frustruje?

Práve informácie o platoch sú však pre ľudí zároveň najfrustrujúcejšou vecou pri hľadaní práce cez internet. Nízke mzdy odrádzajú 38 percent Slovákov a Sloveniek.

Na ďalších miestach skončili veci ako málo príležitostí v regióne, žiadna nereagovanie firiem na poslanie životopisu či málo príležitostí v preferovanej oblasti.

Pýtanie si platu je stále potrebné

Frustrácia z nízkych platov v pracovných ponukách za posledné dva roky narástla.

Spoločnosť Profesia uchádzačov informuje, že platy v ponukách rozhodne nie sú komplexnou informáciou o budúcej výplate uchádzača. Firmy v drvivej väčšine uverejňujú mzdové minimum pre danú pozíciu. Robia tak práve preto, že si podľa zákona na pohovore už nemôžu dohodnúť nižšiu sumu, ako garantovali v inzeráte. Zamestnávatelia preto od ľudí stále očakávajú, že na pohovore prezradia svoje vlastné platové očakávania.

Slováci a Slovensky majú od roka 2018 viac informácií o mzdách na jednotlivých pozíciách. Potreba komunikácie o platových požiadavkách uchádzačov na pohovoroch sa však v drvivej väčšine prípadov nijako nezmenila.

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová

+421917697726

nikola.richterova@profesia.sk

Napísala Nikola Richterová
Hodnotenie článku