Čistá mzda nad tisíc eur je iba v Bratislave a Malackách. Ako vyzerajú reálne mzdy, ktoré ľudia dostanú do peňaženiek?

19. augusta 2020
3 min

Najvyššia priemerná mzda je v Bratislavskom kraji. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, že ide o jediný región na Slovensku, kde je priemerný čistý plat vyšší ako tisíc eur.

Ako vyzerá priemerná čistá mzda zamestnancov? Vo väčšine regiónov na Slovensku je nižšia ako tisíc eur. Jedinou výnimkou je Bratislavský kraj. Ukazuje to analýza portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Pracovníci v hlavnom meste zarobia v priemere 1614 eur v hrubom. Mzdová kalkulačka na Platy.sk potvrdzuje, že pri uplatnení nezdaniteľnej časti ide o 1202 eur v čistom.

Všetky ostatné regióny majú čistú priemernú mzdu pod tisíc eur. K tejto hranici sa najviac približujú pracovníci v Košickom a Trnavskom kraji. Naopak, najnižší čistý priemerný príjem majú zamestnanci z prešovského regiónu. Ich mzda očistená od daní a odvodov predstavuje 770 eur.

Iba jeden región a dve mestá

Rozdelenie priemerných platov podľa miest nasvedčuje, že čistý zárobok nad tisíc eur možno u nás vidieť iba v dvoch mestách. Okrem Bratislavy ide ešte o Malacky.

V rebríčku najlepších čistých zárobkov skončili na ďalších miestach Trnava, Senec a Košice.

Na vrchole manažment a IT, na spodku pomocné práce a textilný priemysel

Najlepšie priemerné platy sú vo vrcholovom manažmente. Priemerná hrubá mzda tu predstavuje až 3138 eur. Teda 2271 eur v čistom.

Mimo riadiacich pozícií sú podľa Platy.sk najvyššie mzdy v informačných technológiách. Čistá priemerná mzda je tu však takmer o 1000 eur nižšia ako vo vrcholovom manažmente.

Na opačnom konci rebríčka skončili pomocné práce. Priemerný hrubý plat tu predstavuje 718 eur. To znamená, že zamestnanci si v tomto odvetví zarobia v priemere 574 eur v čistom.

Čistý prijem pod 550 eur je pri viacerých pozíciách

Analýza portálu Platy.sk rieši tiež priemerné čisté zárobky na konkrétnych pozíciách. Najnižší priemerný plat eviduje stránka na pozícií upratovačka. Priemerný hrubý plat predstavuje 636 eur, čo je 516 eur v hrubom.

Pozícií, pri ktorých portál eviduje čistý príjem nižší ako je 550 eur, je viac. Okrem spomínanej upratovačky ide tiež o pomocnú silu do kuchyne, školníka, chyžnú, šičku, vrátnika a opatrovateľov.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Bratislavský kraj #Platy