Rebríček univerzít podľa záujmu firiem o absolventov. Vlaňajšok priniesol náročné podmienky aj zaujímavé zmeny v rebríčku fakúlt

20. júna 2021
5 min

Medzi zamestnávateľmi je najväčší záujem o absolventov informatiky, strojárstva a ekonomiky. Rebríček portálu Profesia.sk naznačuje, že minuloroční absolventi mali na rozdiel od svojich predchodcov omnoho náročnejšie podmienky.

Firma Profesia zostavila rebríček verejných vysokých škôl a fakúlt už po 14. raz. Každoročná analýza mapuje úspech absolventov na trhu práce počas predošlého roka. Umiestnenie závisí od toho, koľko zamestnávateľov si prehliada životopisy absolventov, ktoré boli uverejnené na pracovnom portáli Profesia.sk. Skóre predstavuje priemerný počet firiem, ktoré si otvorili CV absolventa. Rebríček tak nehodnotí úroveň vyučovania, ale zameriava sa na uplatnenie jednotlivých absolventov na trhu práce. 

Rok 2020 bol pre absolventov náročný

Slováci, ktorí vlani ukončili vysokoškolské štúdium, prichádzali na trh práce v náročnej situácii. Koronakríza znížila počet pracovných príležitostí. Pre príklad, zamestnávatelia uverejnili v máji 2020 iba 1242 ponúk, v ktorých požadovali vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa. Najviac dostupné boli najmä pozície, pri ktorých majú zamestnávatelia dlhodobý problém s hľadaním vhodných kandidátov. Išlo napríklad o učiteľov a učiteľky, lekárov/ky, farmaceutov/ky a IT pozície. Čísla z roku 2021 však nasvedčujú, že mohlo ísť iba o krátkodobý stav. Máj 2021 priniesol na portál Profesia.sk 2248 ponúk pre vysokoškolsky vzdelaných. Je to o tisíc viac ako vlani a ide o vôbec najvyššie číslo v 24-ročnej histórii Profesie.

Ďalšou nepriaznivou zmenou, s ktorou sa museli vysporiadať minuloroční absolventi, bola nižšia ochota zamestnávania ľudí bez praxe. Kým v roku 2019 nepožadovalo prax zhruba 18,5 percenta ponúk, vlani išlo iba o 16,3 percenta.

Záujem firiem o životopisy absolventov klesol

Menej pracovných príležitostí priniesol tiež fakt, že zamestnávatelia si v roku 2020 prehliadali menej absolventské životopisy. Nižší záujem o absolventov bol viditeľný pri všetkých odboroch. Či ide o informatiku, techniku, umenie, šport alebo právo, pri všetkých zameraniach platí, že zamestnávatelia si pozerali životopisy čerstvo doštudovaných menej ako v roku 2019.

Aj v roku 2020 stále platilo, že na trhu práce najviac bodovali absolventi informatiky. Zaujímavosťou je, že medzi prvým miestom a zvyšnými odbormi vidíme pomerne výraznú priepasť. Na druhom mieste skončilo stavebníctvo. Kým životopis absolventa informatiky si prezreli viac ako 4 zamestnávatelia, absolventi stavebníctva získali skóre 2,5.

Na spodku rebríčka skončili absolventi umeleckých a športových smerov.

Na prvom mieste sa udržala Ekonomická univerzita

Spomedzi slovenských verejných vysokých škôl bol vlani na Profesia.sk najväčší záujem o absolventov Ekonomickej univerzity. Na druhom mieste skončila opäť Slovenská technická univerzita. Treba však zdôrazniť, že rozdiel medzi týmito školami sa medziročne výrazne znížil. V predošlom rebríčku viedla Ekonomická univerzita o 0,9 bodu, aktuálne je to iba 0,1 bodu.

V rebríčku sa prepadla Univerzita Komenského. Kým v predošlom rebríčku bola na treťom mieste, aktuálne je šiesta. V umiestnení si polepšila Žilinská univerzita, ktorá sa z predošlého piateho miesta dostala na bronzovú pozíciu a podarilo sa jej predbehnúť aj Technickú univerzitu v Košiciach.

Rebríček fakúlt ovplyvnil enormný záujem o IT špecialistov

Spomedzi fakúlt má na Slovensku najžiadanejších absolventov opäť Fakulta informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite.

Na druhom mieste skončila Fakulta hospodárskej informatiky na Ekonomickej univerzite. Tá na tomto mieste oproti predošlému rebríčku nahradila Fakultu matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského, ktorá z TOP 3 vypadla a patrí jej štvrté miesto. Do najlepšej trojice patrí ešte Fakulta elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite.

V TOP 8 je iba jedna fakulta, ktorá nesúvisí s informatikou. Ide o Farmaceutickú fakultu Univerzity Komenského, ktorá si medziročne polepšila o desať priečok.

Skokanom roka sa stala Stavebná fakulta Technickej univerzity v Košiciach, ktorá si medziročne polepšila až o 21 priečok. Medzi 20 najlepších fakúlt sa dostala z predošlého 41. miesta. V rebríčku výrazne poskočila aj Fakulta ekonomiky a manažmentu na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite, ktorá si polepšila o 17 miest. Z predošlého 33. miesta si polepšila na 16. pozíciu.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová