28. apríla 2020

Máj začína sviatkom práce: Koľko pracovných príležitostí je aktuálne na Slovensku a ktoré odvetvia hľadajú nových ľudí aj počas mimoriadnej situácie?

Pracovný portál Profesia.sk zaznamenal výrazný pokles počtu pracovných ponúk. Posledné dva týždne však priniesli mierne zlepšenie a krivka, ktorá znázorňuje tok nových pracovných príležitostí, rastie. V ktorých odvetviach majú dnes uchádzači najväčšie šance?

V týždni od 20. do 26. apríla pribudlo na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku 2054 ponúk. Vývoj počtu nových pracovných príležitostí je už druhý týždeň o čosi pozitívnejší.

Počet nových ponúk klesal päť týždňov

Od vypuknutia mimoriadnej situácie sme na trhu práce pozorovali znížený záujem firiem o nábory nových zamestnancov. Analýza portálu Profesia.sk však konečne ukazuje aj pozitívnejšie čísla.

Ak si ale súčasný stav porovnáme s rovnakým obdobím spred roka, môžeme vidieť, že prepad počtu ponúk je citeľný. Medziročný pokles predstavuje viac ako 60 percent.

Najviac príležitostí je v IT

Bližší pohľad na aktuálnu ponuku odhaľuje, že uchádzači majú najviac príležitostí zamestnať sa na pozíciách v informačných technológiách, obchode či vo financiách a účtovníctve.

Treba však zdôrazniť, že v porovnaní s minulým rokom klesol počet ponúk v každom jednom odvetví. Aktuálne nevidíme žiaden sektor, ktorý by medziročne rástol. Najväčší prepad možno vidieť v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, kde je medziročný rozdiel predstavuje až 88 percent. 

Jedinými ponukami, pri ktorých portál Profesia.sk zaznamenal medziročný nárast, je farmaceut, servisný inžinier, učiteľ, finančný agent, obchodný team leader a finančný controller.

Najviac ponúk v Bratislave, Nitre a Košiciach

Ponuky, ktoré na portáli pribudli v priebehu posledných štyroch týždňov, potvrdzujú pretrvávanie enormného rozdielu medzi Bratislavským krajom a zvyškom Slovenska. Kým v našom najmenšom kraji pribudlo viac ako 3200 ponúk, vo zvyšných regiónoch nebol počet ponúk ani v jednom prípade vyšší ako 700.

Najmenej ponúk sme zaznamenali v Prešovskom a Banskobystrickom kraji.

V Bratislave a Košiciach vládne IT, na zvyšku Slovenska obchod

Analýza si posvietila aj na to, aké odvetvia kraľujú jednotlivým regiónom. V Bratislavskom a Košickom kraji sú aktuálne najrozšírenejšie informačné technológie. Vo zvyšných regiónoch je na prvom mieste jednoznačne obchod.

Trnavskom a Nitrianskom kraji vidíme tiež záujem o ľudí do výroby alebo dopravy, špedície a logistiky. Trenčianskom či Banskobystrickom kraji sa medzi odvetviami s najviac ponukami nachádza tiež strojárstvo.

Iný región = iná TOP pozícia

Čísla Profesie ukazujú, aký rozmanitý je trh práce v rôznych regiónoch. TOP pozícia, na ktorú hľadajú firmy najviac nových zamestnancov, je takmer v každom jednom regióne iná. Kým v Bratislavskom kraji je na prvom mieste jednoznačne administratívny pracovník, v trnavskom regióne je to predavač, v Nitre a okolí skladník.

Rovnakú TOP pozíciu možno vidieť iba v Trenčianskom a Prešovskom kraji, kde je to zhodne obchodný zástupca.

 

Spoločnosť Profesia uverejňuje novinky z trhu práce v súčasnej mimoriadnej situácii pravidelne. Sprístupnili sme  COVID 19 Recruitment Report, ktorý je dostupný na covid.profesia.sk. Ide o týždenné údaje o počtoch nových pracovných ponúk na portáli Profesia.sk. Údaje sú aktualizované každý pondelok o ďalší ukončený týždeň. Ide o pomôcku, ktorá môže urýchliť tok informácií medzi našou spoločnosťou, zamestnávateľmi, médiami a mnohými ďalšími.

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: [email protected]