Kedysi schopnosť práce s Wordom či Excelom, dnes sú dôležitejšie mäkké zručnosti. Odborné znalosti idú do úzadia, firmy uprednostňujú zamestnancov, ktorí sú spoľahliví a majú tímového ducha.
V roku 2013 bola v top 5 najžiadanejších zručností iba jedna mäkká – komunikačné schopnosti. V tohtoročných ponukách sa k nim pridala zodpovednosť a samostatnosť. Analýza dát portálu Profesia.sk ukázala, že medzi desiatimi najdôležitejšími schopnosťami z pohľadu zamestnávateľov je až šesť tzv. soft skills. Z odborných znalostí ostala v top 10 znalosť anglického jazyka, vlastnenie vodičského preukazu, práca s Wordom a Excelom.
Hlavný dôvod je, že firmy si ľudí dovzdelajú na to, čo potrebujú. Významnú úlohu hrá aj to, že zamestnanec prichádza do kultúry danej firmy a dnes je dôležitejšie, ako do tej kultúry zapadne, než to, čo vie. Tretí faktor sú rýchle zmeny na pracovnom trhu, keď vznikajú nové profesie a posúvajú sa technológie, ktoré ovplyvňujú pracovnú náplň zamestnancov.
Mäkké zručnosti žiadali tento rok firmy spolu v 189-tisíc pracovných ponukách, predčili dopyt po jazykových aj počítačových znalostiach. Sú to totiž univerzálne prenositeľné zručnosti, ktoré človek zužitkuje bez ohľadu na povolanie, v ktorom pracuje. Aj preto je veľmi dôležité ich uviesť v životopise, ideálne ich na pohovore vedieť doložiť vedením úspešného tímu či projektom, pri ktorom bola daná zručnosť potrebná.
Zmena nenastala len v textoch pracovných ponúk, ale aj na pohovoroch. „Pri pohovoroch už väčšina zamestnávateľov neoveruje len tvrdé zručnosti, ale aj mäkké, formou rôznych case studies či prezentácií, pri ktorých môžu vidieť, ako kandidát rozmýšľa, ako sa správa, ako komunikuje. Zvykom býva, že si firmy zavolajú kandidáta na skúšobný poldeň či deň, aby si vedeli overiť práve tie mäkké zručnosti priamou interakciou s ostatnými členmi tímu,“ vraví Zuzana Kaňuchová, HR Business Partner v spoločnosti Profesia.
Najčastejšie sa vyskytujú požiadavky na mäkké zručnosti v inzerátoch z oblastí obchodu, výroby a administratívy. V prípade obchodu žiadajú takmer výlučne mäkké zručnosti, tvrdé sa objavujú až v piatej desiatke zoznamu požiadaviek.
Mäkké zručnosti sa zídu aj pracovníkom a pracovníčkam v IT sektore, hoci to na prvý pohľad môže prekvapiť. Najžiadanejšia zručnosť je síce hrubá – znalosť anglického jazyka, ktorú tento rok požadovalo takmer 21-tisíc inzerátov, ale potom nasledujú komunikačné schopnosti, analytické myslenie, tímovosť a samostatnosť. V celkovom súčte ich firmy tento rok vyžadovali takmer navlas rovnako často ako počítačové zručnosti.
Rozvoj mäkkých zručností by sa mal výrazne posilniť aj v existujúcich kurikulách základných, stredných aj vysokých škôl. „V prípade vysokých škôl by žiadúcu zmenu mala priniesť aj komplexná akreditácia, ktorá sa zameriava aj na mäkké zručnosti absolventov. Ak rozvoj mäkkých zručností nedostaneme do formálneho vzdelávania, stále sa budú musieť zamestnávatelia spoliehať na inštitúcie poskytujúce neformálne a informálne vzdelávanie,“ tvrdí Martin Menšík, riaditeľ komunikácie a vzťahov spoločnosti Profesia pre Slovenskú a Českú republiku.
Audio nahrávka pre médiá:
Kontakt pre médiá:
Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk