Máme dosť zdravotníkov? V ktorých regiónoch zamestnávatelia inzerujú najviac pracovných ponúk?

6. júla 2022

Okrem zamestnancov v školstve dvíhajú varovný prst aj pracovníci v zdravotníctve. Roky upozorňujú na to, že ich je nedostatok. Pracovný portál Profesia.sk preveril, ktoré pozície sú v tomto odvetví najžiadanejšie. Z dostupných dát jednoznačne vyplynulo, že v tomto roku zamestnávatelia hľadali najmä sestry. Najviac ponúk bolo k dispozícii v Bratislavskom kraji.

Odliv zdravotníkov je spôsobený viacerými faktormi, jedným z nich je aj medializovaný nízky zárobok v tomto sektore. Podľa dát portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia, je priemerný základný plat lekára na Slovensku, bez príplatkov a bonusov,  2027 eur v hrubom. Mzda sestry, opäť bez príplatkov a bonusov, je v hrubom ešte nižšia –  1 010 eur. Základné platy týchto dvoch profesií sú vyššie nielen v susednom Rakúsku, ale už aj v Českej republike. Zdravotná sestra tam v priemere môže počítať so základným platom 1 256 eur, u lekára sa hrubá mzda bez príplatkov a bonusov pohybuje okolo 2 221 eur. Nižšia základná mzda je v prípade týchto dvoch profesií v Maďarsku aj v Poľsku.

Priemerný základný plat lekára a sestry vo vybraných krajinách

Najviac ponúk práce pre sestry

Aktuálny nedostatok sestier vedie až k zatváraniu oddelení. Portál Profesia.sk preto preveril, ktoré profesie boli v tomto roku najžiadanejšie. Výsledok asi neprekvapí. Od začiatku tohto roka do 14. júna zamestnávatelia na pracovnom portáli Profesia.sk zverejnili celkovo 4 101 ponúk v rámci odvetvia zdravotníctvo a sociálna starostlivosť.

Najviac ponúkaných miest, približne 30 percent, bolo pre sestry. Zamestnávatelia ich hľadali takmer 1 200. Zdravotnícke zariadenia inzerovali v tomto roku aj približne tisíc pracovných miest pre lekárov a približne 450 ponúk pre zdravotníckych asistentov.

Zamestnávatelia hľadali tiež viac než dve stovky vhodných kandidátov na pracovné miesto opatrovateľ/opatrovateľka, sociálny pracovník/pracovníčka či zubný lekár/ka.

TOP 10 hľadaných pozícií v zdravotníctve

V ktorých regiónoch chýbajú sestry a lekári?

V štatistikách vedie jednoznačne Bratislavský kraj. V hlavnom meste a okolí zamestnávatelia hľadali 582 sestier, čo predstavuje približne polovicu zo všetkých zverejnených inzerátov na danú pozíciu. Najmenej kandidátov či kandidátok na pracovné miesto sestra sa usilovali nájsť v Trenčianskom kraji.

Uchádzačov či uchádzačky o zamestnanie, ktorí spĺňajú kvalifikačné predpoklady na toto pracovné miesto, oslovovali firmy aj na prácu v zahraničí. V aktuálnom roku ponúkali približne 120 takýchto pracovných miest.

Približne tri stovky lekárov, čo bolo najviac v rámci Slovenska, hľadali zamestnávatelia v Bratislavskom kraji. Najmenej pracovných príležitostí, približne 50, ponúkali zdravotnícke zariadenia v Trenčianskom kraji.

O aké pozície je najväčší záujem zo strany uchádzačov o zamestnanie?

Uchádzači o zamestnanie sa zaujímajú najmä o pozíciu zdravotníckeho záchranára. Na jedno zverejnené miesto na portáli Profesia.sk reaguje v priemere 24 uchádzačov. Na inzerované miesto laboratórneho diagnostika/diagnostičky zareaguje približne 20 záujemcov. Žiadané sú aj pracovné ponuky na miesto asistenta výživy. Na jeden inzerát v priemere zareaguje takmer 19 uchádzačov.

Na zverejnené pracovné miesto sestry zareaguje 9 kandidátok či kandidátov. Najmenej reakcií pracovný portál Profesia.sk eviduje v prípade pozícií zubný lekár/kalekár/ka. Na jeden inzerát odpovedia v priemere len dvaja uchádzači.

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová

+421917697726

nikola.richterova@profesia.sk

Napísal Tím Profesia
#Trh práce #Zdravotníctvo
Hodnotenie článku