Nových zamestnancov hľadalo vlani viac než 1500 škôl. Ich záujem o uchádzačov narástol medziročne až o pätinu

25. januára 2022
5 min

Analýza portálu Edujobs.sk informuje, že problém s nedostatkom pracovníkov v školstve sa za posledný rok výrazne zvýšil. Situácia sa navyše týka stále viac škôl.

Portál Edujobs.sk zaznamenal v roku 2021 celkovo 6 091 pracovných ponúk v slovenskom školstve. Stránka patrí do portfólia spoločnosti Profesia a poskytuje školám a školským zariadeniam priestor, na ktorom môžu zadarmo uverejňovať svoje pracovné inzeráty.

Dopyt nárastol o pätinu

Školy uverejnili vlani zhruba o tisíc ponúk viac než v roku 2020. Počet stúpol medziročne až o 20 percent.

Vlaňajšok zároveň vytvoril na Edujobs.sk nový rekord. Ide o najvyšší počet školských pracovných ponúk, aký evidoval portál od svojho vzniku v roku 2013.

Chýbajú najmä pedagógovia

Spomedzi vyše 6-tisíc ponúk bola väčšina na pedagogické pozície. Bolo ich až 4 936.

Pohľad na predošlé obdobia jasne ukazuje, že počet ponúk na učiteľov a učiteľky sa kontinuálne zvyšuje každý jeden rok.

Nových zamestnancov hľadá stále viac škôl

Do hľadania novej pedagogickej pracovnej sily sa pritom každý rok zapája viac škôl. V roku 2021 ich bolo 1531.

Oproti predošlému roku stúpol počet zamestnávateľov, ktorým chýbala pracovná sila, až o 140. Najviac inzerátov uverejňujú základné školy.

Chýbajú najmä učitelia druhého stupňa

Inzeráty práce na učiteľov základných škôl druhého stupňa tvoria až 21 percent spomedzi všetkých pracovných ponúk, ktoré vlani uverejnili slovenské školy. Najväčší dopyt bol najmä po pedagógoch so zameraním na angličtinu, nemčinu, matematiku, fyziku a slovenský jazyk s literatúrou.

Spomedzi všetkých pedagogických možností je však na Slovensku najnižší záujem práve o učenie na základných školách. Na ponuku práce pedagóga na druhom stupni zareagovali vlani v priemere štyria uchádzači. V prípade učiteľov prvého stupňa to boli dokonca iba traja uchádzači.

Medzi pedagogickými inzerátmi práce je omnoho väčší záujem o učiteľov a učiteľky na materských školách či o vychovávateľov a vychovávateľky. Na jednu ponuku práce tu totiž zareaguje v priemere 8 respektíve 12 ľudí.

Kde vedia školy zohnať ľudí pomerne jednoducho?

Aktuálna situácia by bola pre školy určite znesiteľnejšia, ak by na pedagogické pozície reagoval taký počet uchádzačov a uchádzačiek ako na vybrané nepedagogické pozície. Školy mali vlani najmenší problém s hľadaním nových ľudí na pozície informátorov/riek, recepčných či sekretárov/riek.

Na jeden inzerát totiž nemuseli počítať záujemcov na prstoch jednej ruky, ale rovno v desiatkach.

Riaditeľ/ka školy je najmenej atraktívnou manažérskou pozíciou

Podľa portálu Profesia.sk je vrcholový manažment dlhodobo jednou z najobľúbenejších pracovných oblastí uchádzačov na celom Slovensku. Ľudia často reagujú na tieto ponuky práce aj vtedy, keď vôbec nespĺňajú požiadavky. Výnimkou je jediná pozícia – riaditeľ či riaditeľka školy.

Zohnať riadiaceho človeka bola vlani pre školy spomedzi všetkých náborov vôbec najťažšia úloha. Na jednu ponuku práce zareagoval v priemere iba jediný uchádzač alebo uchádzačka.

Podobnú situáciu videli vlani školy aj pri pozíciách hlavného/nej kuchára/kyučiteľa/ky základnej umeleckej školy. Aj tu platilo, že na jednu pracovnú ponuku zareagoval v priemere iba jeden človek. Napriek tomu, že tieto pozície patrili medzi problematickejšie aj po minulé roky, aktuálne čísla uchádzačov sú od predošlých období ešte nižšie. Spôsobiť to mohla skutočnosť, že Slovensko evidovalo vlani zvýšený počet pracovných ponúk naprieč všetkými odvetviami, čo dáva ľuďom viac možností.

Portál Edujobs.sk eviduje ďalšie nové pracovné ponuky aj v roku 2022. Do 22. januára stihli školy uverejniť už 317 ďalších inzerátov.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Školstvo