Pätina ľudí, ktorá si našla prácu inde, sa už do cestovného ruchu nevráti. Iní pripúšťajú návrat po zvýšení platu či zaručení istoty miesta

26. mája 2021
4 min

Z bývalých zamestnancov a zamestnankýň cestovného ruchu či gastra sú dnes predavači a predavačky či výrobná pracovná sila. Väčšina z nich si vie predstaviť, že by sa vrátili späť, motivovali by ich však k tomu nové podmienky. Ukázal to prieskum Profesie, do ktorého sa zapojilo takmer 500 respondentov.

V prieskume Profesia oslovovala najmä ľudí, ktorí majú za posledný rok skúsenosť s prácou v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve. Údaje sa zbierali presne týždeň od 18. do 24. mája a odpovedalo celkovo 492 ľudí.

Výsledky prieskumu prichádzajú v čase, keď uvoľňovanie opatrení na Slovensku výrazne zvýšilo počet pracovných ponúk v tomto sektore. Zamestnávatelia uverejnili od 1. do 25. mája 1154 pracovných ponúk. Oproti počtu inzerátov za celý prvý štvrťrok 2021 ide o takmer dvojnásobné číslo. Do podpory sektora sa zapojila aj Profesia, ktorá pandémiou najviac zasiahnutému odvetviu počas uvoľňovania opatrení znížila ceny a snaží sa aktívne oslovovať relevantných uchádzačov pre jednotlivé pracovné ponuky.

Najväčšia časť bývalého personálu je stále bez práce

Spomedzi necelých päť stoviek respondentov bola iba približne desatina bez skúsenosti s prácou v sektore. Najväčšia časť ľudí, ktorá tu pracovala, je dnes stále bez zamestnania. Takúto odpoveď zaznačilo až 36 percent respondentov.

Približne 31 percent ľudí v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve stále pracuje. Naopak, takmer štvrtina potvrdila, že po tom, čo o prácu prišla, si našla nové zamestnanie inde.

Pandémia bola dôvodom väčšiny výpovedí

Keď ľudia v odvetví za posledný rok zmenili alebo prišli o prácu, pri 63 percent prípadoch to bolo z dôvodu pandémie. Najčastejším dôvodom bola úplne zatvorená prevádzka alebo zníženie personálu.

Novú prácu našli najčastejšie v obchode a vo výrobe

Takmer polovica bývalého personálu, ktorý dnes pracuje inde, našla svoje uplatnenie v obchode a vo výrobe.

Bývalí zamestnanci a zamestnankyne hotelov či reštaurácii pracujú dnes často aj v službách, administratíve, doprave či klientskej podpore.

Vrátili by sa, keby im ponúkli lepší zárobok a pracovnú istotu

Vyšší plat a istota pracovného miesta. Tieto dve veci by dokázali motivovať k návratu väčšinu bývalých zamestnancov cestovného ruchu, gastra a hotelierstva.

Treťou najčastejšou odpoveďou boli lepšie pracovné podmienky. Na ďalšej priečke však zamestnanci poukázali aj na nečestné praktiky niektorých zamestnávateľov, ktorí na zmluve priznávajú iba časť mzdy a ostatné financie dávajú pracovníkom „na ruku“. Takmer 40 percent respondentov, ktorí pracovali a dnes už nepracujú v tomto sektore, uviedlo, že na návrat späť by ich motivovalo práve prehľadné odmeňovanie, ktoré je zakotvené v zmluve.

Chýbajú im bývalí kolegovia, ale aj miesto práce

Naopak, bývalí zamestnanci priznávajú, že im chýba ich predošlý pracovný kolektív. Túto možnosť uviedlo až 60 percent respondentov.

Nostalgia chytá ľudí aj pri spomienke na miesto a náplň bývalej práce či pracovné benefity.

Pätina ľudí už návrat do sektora vôbec nepripúšťa

Respondenti, ktorí v priebehu roka ukončili pracovný pomer v cestovnom ruchu a gastre, dostali tiež otázku o pravdepodobnom scenári ich budúcnosti. Pätina ľudí v tomto prípade jasne uviedla, že sa do tohto sektora už nechce vrátiť.

Zaujímavosťou je, že z respondentov, ktorí uviedli, že si vedia predstaviť návrat späť do cestovného ruchu a gastra, by väčšina radšej vymenila svojho predošlého zamestnávateľa a uprednostnila skôr inú firmu.  

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Gastro a hotelierstvo #Korona