12. apríla 2022

Pracovné ponuky na Slovensku rekordne pribúdajú, naznačujú dáta z Profesie

Pracovný trh v súčasnosti praje uchádzačom a uchádzačkám o zamestnanie. Najväčší pracovný portál na Slovensku Profesia.sk zaznamenal v marci rekordných, takmer 33-tisíc zverejnených voľných pozícií. Zamestnávatelia hľadajú najmä ľudí v odvetviach obchodu, výroby a v oblasti informačných technológií. Najviac ponúk pribudlo v Bratislavskom, najmenej v Prešovskom kraji.

Počet ponúk pre uchádzačov o zamestnanie stále rastie.  Oproti januáru minulého roka sa počet pracovných príležitostí zdvojnásobil. Viac ako 12-tisíc pozícií ponúkajú zamestnávatelia v Bratislavskom kraji. Voľné pracovné miesta sú však vo všetkých regiónoch. Viac než 3 300 zamestnancov potrebujú získať v Trnavskom kraji, ale takmer 3-tisíc pozícií čaká na uchádzačov a uchádzačky o zamestnanie aj v Žilinskom a Trenčianskom, Nitrianskom či Košickom kraji.  Zamestnávatelia pri pridávaní inzerátov čoraz častejšie označujú aj pracovné ponuky, ktoré sú vhodné pre ľudí z Ukrajiny. Počas minulého mesiaca tvorili už 11 percent z celkového počtu publikovaných inzerátov.

Ktoré odvetvia hľadajú najviac zamestnancov?

Počas marca zamestnávatelia publikovali najviac pracovných ponúk v odvetví obchodu, tieto ponuky predstavovali 18 percent z celkového počtu pridaných inzerátov. Hľadali sa zamestnanci na pozície predavač/predavačka, odborný predajca/predajkyňa alebo pokladník/pokladníčka.

Mnoho firiem sa stále usiluje získať zamestnancov do výroby, z celkového množstva pozícií ich bolo 15 percent. Zamestnávatelia majú záujem o operátorov/operátorky výroby, skladníkov/skladníčky, robotníkov/robotníčky, montážnikov/montážničky.

Oblasť informačných technológií patrí k tým, ktoré dlhodobo bojujú s nedostatkom špecialistov. Obrovský záujem je tak o odborníkov a odborníčky z tejto oblasti, napríklad o programátorov/ky, alebo softvérových inžinierov/inžinierky. Ponuky pre ľudí z IT tvorili z celkového počtu 14 percent.

Aké pracovné pozície zaujímajú uchádzačov a uchádzačky o zamestnanie?

Najviac kandidátov a kandidátok počas minulého mesiaca reagovalo na ponuky v segmente žurnalistika, polygrafia a médiá. Atraktívnou je pre uchádzačov a uchádzačky o zamestnanie oblasť  administratívy. Väčší počet záujemcov reflektuje aj na zverejnené ponuky v odvetví prekladateľstvo a tlmočníctvo.

Mnoho zamestnávateľov chce uchádzačov osloviť aj kreatívne nazvanou pozíciou a zjavne to funguje. Ponuka Visual merchandiser / Vizualista, ktorú nájdete v oblasti obchodu,  v marci  zaznamenala takmer 45 reakcií na 1 pracovnú ponuku. Ľudia sa však v tomto segmente zaujímajú aj o pracovné miesto administrátora/ky internetového obchodu či referenta/ky odbytu. V oblasti výroby najviac reakcií Profesia zaznamenala na pozíciách vedúceho/vedúcej prevádzky, baliča/ky alebo predáka/predáčky.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Martin Menšík
Marketing Manager
Mob.: +421 905 820 567
e-mail: [email protected]

 

Lenka Stejskalová
Consultant
Mob.: +421 919 248 120
e-mail: [email protected]