Zdravie zamestnancov je vo firmách stále väčšia téma. Potvrdzujú to poskytované benefity

4. apríla 2023
5/5
4 min

Zamestnanecké benefity, ktoré majú podporiť zdravie ľudí vo firme, sú na Slovensku stále rozšírenejšie. Potvrdzuje to najnovšia analýza od Platy.sk. Portál patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Medziročný vývoj odhaľuje, ako pristupujú firmy investíciám do zdravia svojich zamestnancov a zamestnankýň. Aktuálna správa vychádza pri príležitostí Svetového dňa zdravia, ktorý pripadá každoročne na 7. apríla.  

Väčšia voľnosť v podobe sick days

Spomedzi „zdravých“ benefitov, ktoré sleduje portál Platy.sk, sú na Slovensku najrozšírenejšie sick days. Ide o voľno nad rámec zákona, ktoré môžu ľudia čerpať, keď sa necítia dobre.

Tento benefit poskytuje väčšiu voľnosť. Ak sa zamestnankyňa či zamestnanec necíti dobre a nejde o nič vážne, nemusí ísť k lekárovi a namiesto toho môže využiť deň či dni bez práce. Túto možnosť malo od svojho zamestnávateľa v roku 2022 približne 16 percent ľudí.

Zlepšovanie pracovného prostredia

Profesia sleduje vývoj na trhu práce už 26 rokov. Za túto dobu prešlo pracovné prostredie na Slovensku výraznými zmenami. Zlepšovanie podmienok potvrdzuje aj vývoj poskytovaných benefitov, ktoré sú každý rok rozšírenejšie.

V súvislosti s týmto oceňujeme tiež iniciatívy ako je súťaž Zdravá firma roka. Spoločnosť Profesia vníma, že podobné iniciatívy prinášajú nielen prehľad v trendoch, ale vedú tiež k vzájomnej inšpirácii medzi zamestnávateľmi a motivácii k vytvoreniu lepšieho pracovného prostredia.

Väčšia finančná istota pri chorobe

Aktuálne dáta potvrdzujú aj angažovanie firiem pri zabezpečovaní väčšej finančnej istoty v prípade chorôb, ktoré dovedú ľudí do práceneschopnosti.

Takmer desatine pracovníkov/čok poskytuje firma počas PN tiež extra finančnú kompenzáciu.

Príspevky na aktivity ovplyvnila pandémia

Portfólio benefitov, ktoré ovplyvňujú naše zdravie, dopĺňajú tiež príspevky na regeneračné či športové aktivity. Medziročné výsledky potvrdzujú, že šetrenie nákladov počas pandémie zasiahlo vo firmách často práve tento druh benefitov.

Príspevok na regeneračné aktivity, ako je napríklad wellness či masáže, malo v roku 2020 k dispozícii 12,7 percenta ľudí. O rok neskôr sa tento podiel o čosi znížil. Portál Platy.sk však ukazuje, že v tomto prípade išlo o krátkodobú záležitosť a v roku 2022 sa podiel zamestnancov s týmto benefitom opäť zvýšil.

Iné je to v prípade príspevkov na kultúrne a športové aktivity. V roku 2020 ich malo k dispozícii 4,6 percenta ľudí, pričom v roku 2021 sa tento podiel znížil na 3,9 percenta. Približne rovnaký podiel priniesol napokon aj rok 2022.

Dostupné je tiež extra poistenie či starostlivosť

Analýza potvrdzuje tiež trendy finančných príspevkov na extra zdravotné poistenie či zdravotnú starostlivosť. Takéto benefity má dnes k dispozícii zhruba päť až šesť percent pracovníkov a pracovníčok.

Vývoj posledných rokov potvrdzuje, že zamestnávatelia dbajú na zdravie svojich ľudí stále viac. Súčasťou týchto aktivít sú tiež mnohé prednášky, ktoré sa venujú rôznym témam v oblasti zdravia.

Stále viac zamestnancov má dnes na pracovisku tiež nejakú formu podpory v oblasti duševného zdravia. Veľké zmeny v tejto oblasti priniesli najmä skúsenosti s pandémiou.

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: nikola.richterova@profesia.sk

Napísala Nikola Richterová
Hodnotenie článku