V akom zamestnaní sa ľuďom zvyšuje plat najdlhšie? Intenzívny mzdový progres končí pri niektorých pozíciách už tesne po 30tke

24. apríla 2019
3 min

Človek, ktorý doštuduje vysokú školu, prichádza na trh práce zväčša vo svojich 24 rokoch. V tomto veku majú často očakávania, že budú zažívať výrazný mzdový progres veľmi dlho. Analýza portálov Profesia.skPlaty.sk ukazuje, že platový strop na niektorých pozíciách prichádza už po 30tke. Dôležitým faktorom je v tomto prípade najmä vzdelanie.

Pracovný portál Profesia.sk a mzdový porovnávač Platy.sk spravili analýzu, ktorá sleduje, v akom veku sú platové stropy na vybraných pozíciách. Ide o vek, v ktorom už zamestnanec bez následného kariérneho postupu začína mzdovo stagnovať. To spôsobuje, že priemerné platy na danej pozícii majú vyššie skôr mladší kolegovia.

Zo „stredoškolských“ pozícií láka najviac administratíva

Spomedzi ponúk, ktoré vyžadujú maximálne maturitu, reagovali uchádzači v 1. štvrťroku 2019 najčastejšie najmä na pozície v administratíve.

Administratívne pozície ako sekretárka, správa registratúry, administratívny pracovník, asistent, či office manažér dopĺňajú v prvej sedmičke ešte pozície kuriéra a recepčnej.

Najobľúbenejšie „vysokoškolské“ pozície sú najmä v manažmente

Spomedzi ponúk, ktoré vyžadovali aspoň vyššie odborné vzdelanie, reagovali uchádzači na Profesia.sk najviac na manažérske pozície.

Do prvej sedmičky sa preto dostali pozície ako regionálny, či oblastný manažér, obchodný, či generálny riaditeľ alebo vedúci obchodnej skupiny.

Vzdelanie výrazne ovplyvňuje dĺžku mzdového progresu

Údaje portálu Platy.sk ukazujú, že na Slovensku ovplyvňuje platový strop najmä vzdelanie. V súčasnosti platí, že zamestnanec s maturitou dosahuje mzdový strop v priemere vo svojich 34 rokoch.

Pri zamestnancovi, ktorý má vysokoškolský titul 2. stupňa, je to neskôr. Najvyššiu priemernú mzdu môžeme v tomto prípade vidieť pri pracovníkoch vo veku 41 rokov.

„Stredoškolské“ pozície majú platový strop po 30-tke

Keď sa pozrieme na najobľúbenejšie stredoškolské pozície z hľadiska mzdového progresu, môžeme vidieť, že je kratší, ako pri pozíciách, ktoré vyžadujú vysokoškolské vzdelanie. Pri všetkých siedmich pozíciách pritom môžeme vidieť, že platový strop je relatívne skoro po 30tke.

Najrýchlejšie prichádza platový strop v  pri pozícií asistent, asistentka. Rast platu sa zastaví v 32 rokoch.

Stropy pri „vysokoškolských“ pozíciách prichádzajú neskôr

Dlhší platový progres môžeme vidieť pri najobľúbenejších ponukách, ktoré vyžadovali vysokú školu. Vo všetkých siedmich prípadoch je to až po 40tke.

Najvyšší platový strop vidieť pri pozícií vedúci obchodnej skupiny. Najvyšší priemerný plat možno momentálne vidieť pri zamestnancoch vo veku 48 rokov.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Platy